Холандија-ИТНО

Член од
24 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
Поздрав дечки.Имам 16 години треба да патувам сам за холандија е сега чичко ми ми спомна дека како малолетник не сум можел сам да патувам за холандија па требало да се распрашам во холандската амбасада тука во Скопје,ке може некој ако е упатен да ми одговори дали има можности сам да патувам до Холандија.. Позз
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.292
Поени од реакции
22.541
Како планираш да патуваш?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Поздрав дечки.Имам 16 години треба да патувам сам за холандија е сега чичко ми ми спомна дека како малолетник не сум можел сам да патувам за холандија па требало да се распрашам во холандската амбасада тука во Скопје,ке може некој ако е упатен да ми одговори дали има можности сам да патувам до Холандија.. Позз
Треба да имаш одобрение од родителите за напуштање на државата за да не постои сомневање дека си избегал односно си ја напуштил државава без нивно заење. Се вади во зградата на МТВ во пристуство на родителите или старателите заедно со твој извод од МКР, и нивни лични карти.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Треба да имаш одобрение од родителите за напуштање на државата за да не постои сомневање дека си избегал односно си ја напуштил државава без нивно заење. Се вади во зградата на МТВ во пристуство на родителите или старателите заедно со твој извод од МКР, и нивни лични карти.
то е за деца до 14 годишна возраст
треба да има некој кој патува со него и тој да има овластување од родителите
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
то е за деца до 14 годишна возраст
треба да има некој кој патува со него и тој да има овластување од родителите
Јас имам така патувано до 17 само со потврда никој немало со мене, ме пречекувале само на аеродром или автобуска а они таму си имаа полномошно :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.292
Поени од реакции
22.541
Или автобус или авион јас бирам само ова дали може да се среди.
Со авион ќе имаш 2 граници со автобус ќе ти биде комплицирано. Што се однесува до холаднија ако имаш валиден пасош, писмо од твојте и контакт каде одиш некој што би можеле да контактираат би било доволно да те пропуштат мада прашај си во амбасада.

Проблем ќе ти биде излез од МКД. Ти пишаа погоре, види какви закони има МКД.
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
Фала многу дечки ке се распрашам во амбасада да ми кажат точно па ќе пренесам и вие да знаете:)
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Ако патуваш со wizz-air нема да ти треба ништо, јас на 16 години патував сам со нив до Германија, ни на аеродромот во Скопје, ниту во Франкфурт не ми побараа нешто, само ме прашаа дека одам и колку пари имам со мене. И на нивната страна има, пишува кој со колку години смее да патува.

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.419
Поени од реакции
3.642
Ako imas napolneto 16god, nema da ti pravat problemi so Wizz-Air(provereno), sigurna informacija.
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
Preeska zborev so prijateli nesto spomnaa deka za drugite zemji mozelo no holandija imalo takov zakon deka moralo so roditel staratel da patuvam kolku e tocno neznam.[DOUBLEPOST=1466813234][/DOUBLEPOST]
Ако патуваш со wizz-air нема да ти треба ништо, јас на 16 години патував сам со нив до Германија, ни на аеродромот во Скопје, ниту во Франкфурт не ми побараа нешто, само ме прашаа дека одам и колку пари имам со мене. И на нивната страна има, пишува кој со колку години смее да патува.

Sent from my 6036Y using Tapatalk
ke moze da mi pustis link ako e dozvoleno da procitam na stranata za toa koj so kolku godini smee da patuva ? PROMENA: najdov linkot fala na informaciite :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Еве визер шо вика за малолетници.

Untitled.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom