Хобити

Член од
25 март 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
Ај ве молам кој шо знае за хобити нека пише, ги знаете оние од ГОСПОДАРОТ НА ПРСТЕНИТЕ шо се.Знам само дека биле многу ниска човечка раса и толку! :)
 
E

error

Гостин
епа вака сега, хобитите се ниски суштества, колку половина човек. Тие живеат во посебно напраени и обликувани дупки во земјината кора. Тешки пушачи, претежно се занимаваат со земјоделство. Тие во 1050 година се населиле во Шаер и живат во изолација. Нивните граници ги штитат Луѓето ( Шумарите ) , а тие воопшто не се свесни за тоа. Многу малце хобити го имаат напуштено Шаер, па затоа тие незнаат што се случува надвор од нивните граници, а не ги ни интересира. Тие се грижат само за својата земја и своите фамилии, се додека Билбо Багинс не го најде изгубениот прстен. после 50-тина години тој ке му го предаде на Фродо и ке започне војната за прстенот.
Најпознати Хобити биле: Билбо Багинс, Фродо Багинс, Семвајс Гемџи, Пипин, Мердјок.

Мислам дека е доста, ако ти треба нешто поќе, кажи ке допишам.
 
Член од
25 март 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
aha . fala ama ne go barav ova zboram opsto za hobiti poso ko sustestva postoele neznam koa
ako znaes za toa neso :)
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Хобитите се раса од книгите на Толкин. Но, пред неколку години австралиски археолози истражувајќи го просторот на Индонезија дошле до откритие на имот на луѓе пониски од еден метар.
Анализата покажала дека овој мини-човек ( homo floresiensi)достигнал полна старост, иако останал миниатурен. Некои нови истражувања водат кон слични заклучоци за нова човекова раса.
Но, сепак...најверојатно австралиските археолози се само страсниж обожователи на книгите на Толкин ( како мене).
 
Член од
25 март 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
glej vistina e toa, znam poso ako ja gleas nova hrvatskana programa tamu reklamiraat dokumentarci na dvd od national geography. E sea rekalmiraa i za hobiti i imase se najdeno cerepi i neznam sto, so ne veruvam deka e toa samo od obozavateli :)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ceca_fan напиша:
glej vistina e toa, znam poso ako ja gleas nova hrvatskana programa tamu reklamiraat dokumentarci na dvd od national geography. E sea rekalmiraa i za hobiti i imase se najdeno cerepi i neznam sto, so ne veruvam deka e toa samo od obozavateli :)
go gledav dokumentarecot za toj hobit na National Gographics. Nasle skeleti od zdrav hobit (zensko) i e minijaturen. Mislele deka e dete, no so ispituvanja se ustanovilo deka se raboti za vozrasna zenska osoba. Eve go linkot, ako treba prevod ke pokusam da prevedam:
http://news.nationalgeographic.com/news/2004/10/1027_041027_homo_floresiensis.html
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
hobitite se sustevsta od nordijskata mitologija, a za toa so go pronajdele moze da e stvarno hobit...neli skeade kaj so ima cad mora da ima ogan...
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
Hobiti

TINY HUMANS
HOMO FLORESIENSIS
THAT LIVED BETWEEN 85,000 AND 13,000 YEARS AGO

STO MISLITE DALI SEUSTE POSTOJAT HOBITI I DALI USTVARI POSTOELE
 
Член од
17 јуни 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
mislam deka hobiti sugurno postoele
e sea dali uste postojat nemam pojma
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Не верував дека постоеле се додека книгата од Толкин ме натера да поверувам

Темава е супер, а хобитите како што ги има опишано Толкин се нешто неверојатно. Да имав такви миленичиња дома.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ова сериозни сте или си фурате филмче поврзано со тематика од Лорд оф Д Рингс?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.275
Хобитите ,за разлика од многу други работи позајмени од разни митологии, се како именка измислени од Толкин. По форма најповеќе потсеќаат на митолошките гноми, кои пак ги има во митовите на германските народи но и на други места. Инаку доселени се во Шајр во 1050г. од Третото Раздобје, (секое раздобје има околу 3500г.). Што значи во историските списи од Средната Земја се појавуваат релативно доцна. (Дејствието во Г.Н.П. се случува кон крајот на Третото Р.)
Неодамна пронајдените остатоци на минијатурни луѓе се само една слепа гранка од човечкото еволутивно дрво. Ги потсеќале на толкиновите хобити (само поради растот) и така ги нарекле, за во медиуми, а не со научно официјализиран термин.
 

k3x

I Laugh In The Face Of Danger
Член од
11 јуни 2007
Мислења
180
Поени од реакции
1
Da, hobitite se izmislena rasa od strana na Tolkin i toa e se :salut:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.794
Поени од реакции
32
NIght_Elf kazi neshto povece za Hobitite ako znaes...Ili bilo koj neka kaze...Jas neznam a bi sakal da znam...
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Но новите остатоци, први откриени надвор од Лианг Бау, откриваат дека се постари 500.000 години од оние пронајдени во 2003-та година, односно дека ваквите луѓе живееле многу поодамна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom