Хитлеровиот стелт авион

Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Во последните месеци од Втората светска војна, американските трупи открија објект во Германија со напредна batwing-технологија во облик на борбен авион. Ако нацистичките инженери имаа повеќе време, дали овој авион би го променил исходот на војната?
Во овој National Geographic документарец произведуваат копија на авионот откриен во топ-тајниот германски објект во текот на последните месеци од Втората светска војна - ознаките му се Horten 229.

 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Малце обликов не ми изгледа како за борбен авион ..
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Малце обликов не ми изгледа како за борбен авион ..
Да бе за комарци прскање го праеле :cautious:Иначе ако е стелт не значи дека е мора да е ловецАко го изгледаше видеото ќе видеше дека дизајнерот имаше два модели , овој на документаркава е планиран за бомбардирање на цели до 1000 км а исто така имало и верзија за прекуокеански напади врз Америка

Иначе оваа технологија Американците почнаа да ја развиваат после 50 + години
 
Член од
12 јуни 2009
Мислења
88
Поени од реакции
80
Одамна некаде читав дека, уствари идеата за стелт авиони американците ја земаат од проект на нацистите (вероватно овај), и дека почетокот на реализацијата на идеава ја прават германски инжидери кои биле пребегани во америка по и за време на втора светска војна.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
А колку во тоа време се користеле радари за да германциве имале потреба од ваков авион ?
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Радарот беше откриен во 30 тите години
Во ред си е тоа затоа напишав колку се користеле и колку тие биле напредни за да има потреба од авионов.
Перл Харбор триста и кусур авиони, додека не паднала првата бомба појма немале за авиониве.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Јенките ја развиват оваа технологија од коа ги „увезуват“ нацистичките научници преку проектот Paperclip.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Иначе оваа технологија Американците почнаа да ја развиваат после 50 + години
И најинтересниот дел е откако ги заплениле ферманските прототипови. Не можам да замислам што ќе се случело доколку Хиитлер издржел уште малку подолго...
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Да бе за комарци прскање го праеле :cautious:Иначе ако е стелт не значи дека е мора да е ловецАко го изгледаше видеото ќе видеше дека дизајнерот имаше два модели , овој на документаркава е планиран за бомбардирање на цели до 1000 км а исто така имало и верзија за прекуокеански напади врз Америка

Иначе оваа технологија Американците почнаа да ја развиваат после 50 + години
Не мислев за овој на сликава, туку на оној во документарецот кој личи на "летачка чинија" ..:)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Не мислев за овој на сликава, туку на оној во документарецот кој личи на "летачка чинија" ..:)
Истиот авион е само крилата не му се монтирани :)
--- надополнето: 28 февруари 2013 во 15:17 ---
Во ред си е тоа затоа напишав колку се користеле и колку тие биле напредни за да има потреба од авионов.
Перл Харбор триста и кусур авиони, додека не паднала првата бомба појма немале за авиониве.
Грешка си ако мислиш дека не ги детектирал радарот

Untitled.jpg

Повеќе инфо овде
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
еве линк за развојот на германската авијација...кога би имале малку повеке време за реализациај на изумите секако дека исходот од вторат светска војна би бил друг........
http://www.luft46.com/
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.111
Поени од реакции
6.760
да,друг би бил - масовна употреба на нуклеарно оружје од страна на американците и загадување на европа за навек.......

германија најповеќе вложи во панзир дивизиите,затоа го примија од воздух,требаше многу повеќе ад обрнат внимание на воздушните сили кои иако не беа за занемарување сепак не успеаа да спречат германија да биде тепих-бомбардирана
 

Kajgana Shop

На врв Bottom