Хип хоп културата во Македонија

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Мене искрено Прометеј не ми се допадна. Освен траките што ги знаевме од порано, ништо друго од албумот не ми се допадна.. Ме разочараа малце..
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Мене искрено Прометеј не ми се допадна. Освен траките што ги знаевме од порано, ништо друго од албумот не ми се допадна.. Ме разочараа малце..
Ај малце детали де, зашто, како?

Успат, уште една нова од ТТрометеј!

 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Ај малце детали де, зашто, како?
Штознам. За мое уво звучеше некако расклопено, расштракано. Очекував да биде голем бум - пошо беше насловен како Прометеј, а Борачо рецитираше како некој да го терал со сила. Како да слушав два различни албуми. Траките што претходно ни беа познати се перфекција. Значи од бит, инструментал и лирика. Останите песни од албумот ми беа чудни. Инструменталите воопшто не ми се допаднаа, освен на две до три траки. Просто текстовите ми беа досадни, не знам како поинаку да се искажам. Значи не зборувам буквално за сите траки и за сите артисти што се појавуваат на албумот, но во целина не ми се допадна. Огромен фан сум на Титаниум и имам огромна почит кон дечките ( посебно спрема Рики ) и ова не го зборувам за да ги навредам или нешто слично, само сум разочаран. Нема долго да се врти албумов кај мене, барем не сите траки од него.. Тоа е тоа..
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
I jas go delam istoto mislenje deka prviot album na Titanium bese noooooooooooooooogu po bolji nego ovoj. Prviot album ima nogu unikaten stil. Za ovoj nekjam da komentiram iako go preslusav celiot vcera. Neka odmorat brem godina/dve i neka se napolnat so kreativnost i inspiracija za sledniot proekt i neka se vratat pak na nacin kako sto napravija za prviot proekt. Prviot proekt stvarno si vredese iako ne e moj stil sepak prviot album e nogu cool rap. Vtoriov nekako se klatka kako stara pijanica koga se vrakja kon doma u 5 sabajle posle tesko pienje u krchma ...
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Tom Waits Giger's Predator

Насловот на било кој албум не ветува и квалитет на истиот.
А, приказната за Прометеј и метафората со музиката ако е разберена, супер. Дефинитивно албумот не е за секој што слуша музика, дури и не е за секој што слуша рап. Не е тој бетл/олдскул/хардкор рап во наводници што голем дел го преферираат, албумот е многу повеќе од тоа, Tom Waits спомна - чуден. Како и да е, мој фаворит на албумот е "Окован Прометеј", преуникатно и оригинално звучи. А ако текстот подоле е досаден или делува на пијаница у 5 сабајле или шо знам како го опиша Миста, јас не знам што е добро :)

"И сонце не грее кога снимам, капираш,
и нема сонце на бина кога ќинам на ритам,
и нема сонце во градот, само сива маглина,
само екот: Титаниум е сила!
На ѕидови е пишан зборот со тагови,
па пробај дешифрирај го кодот.

Ако треба да сум улица бе копиле,
јас ќе бидам улицата на брестовите,
секад понижен, останав во поднежје,
затоа светот постана моето ателје,
небото е платно - сенките се боите,
небото е извор од кој што ќе се боите,
и нема сомнеж - ги победив Боговите,
сега немам што да постигнам повеќе,
имам судбина на Титан
зошто колку да сум добар, јас сум окован Прометеј"
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Знаеш колку уникати и оригинали има што за кур не ги бива ? Не значи тоа ако си уникатен и оригинален дека си и квалитетен.. Немам ништо лошо спрема Титаниум. Кажав дека НЕКОЛКУ траки ми се допаднаа, а НЕ дека СИТЕ СЕ ЗА НИКАДЕ. Ете зошто не сакам да критикувам или јавно да кажам дека нешто не ми се допаѓа. 20 пати спомнав дека е мое ЛИЧНО мислење, МЕНЕ не ми се допаѓа, а Кискин ме напаѓа ко да сум ги плукал или кузнај што да сум рекол. Аман, со тоа хејтот и одбрамбениот штит што си го имате заковано во главите. Не секој хејта ако нештото што го кажал не се совпаѓа со твоето мислење.. Јеа батице. Ако уште еднаш искоментирам нешто за некои македонски рапери, јас ја ќе си го сечам и на јутјуб ќе го објавам то нешто.. За крај - зарем се плашиш да критикуваш? Застани со мене пред него, не на слепо да почитуваш...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Знаеш колку уникати и оригинали има што за кур не ги бива ? Не значи тоа ако си уникатен и оригинален дека си и квалитетен.. Немам ништо лошо спрема Титаниум. Кажав дека НЕКОЛКУ траки ми се допаднаа, а НЕ дека СИТЕ СЕ ЗА НИКАДЕ. Ете зошто не сакам да критикувам или јавно да кажам дека нешто не ми се допаѓа. 20 пати спомнав дека е мое ЛИЧНО мислење, МЕНЕ не ми се допаѓа, а Кискин ме напаѓа ко да сум ги плукал или кузнај што да сум рекол. Аман, со тоа хејтот и одбрамбениот штит што си го имате заковано во главите. Не секој хејта ако нештото што го кажал не се совпаѓа со твоето мислење.. Јеа батице. Ако уште еднаш искоментирам нешто за некои македонски рапери, јас ја ќе си го сечам и на јутјуб ќе го објавам то нешто.. За крај - зарем се плашиш да критикуваш? Застани со мене пред него, не на слепо да почитуваш...
epa sega jebiga nekoi lugje ne drzat na kritika ... jas i zatoa i se mislev 15 minuti dali da iskomentiram ili ne ... i mene mi se serea na glavata i me teraa da se otkazam od muzikata ali seto toa jas si go iskoristiv na moj nacin kako stimul i u sekoja kritika barav nesto istinsko kazano od dusa ... ete i tom waits i jas kazavme nesto od srce i vie t.e. ti odma se lutis. A po povod pijanicata koja se klatka kon doma sakav da kazam deka sevkupno celiot proekt e labilen koga stanuva zbor za prviot proekt nivni. A ne zborev ni za lirika ni za bitovi ni za nisto. Nema sto da se zbore .. fakt e deka prviot proekt im e nogu dobar a vtioriov se klatka kako pijanica pred trezniot i stabilen prv proekt. Ako i sega ne me razbra i misles deka sakam da seram togas nema nikogas i jas povekje za nisto da dadam kritika .... oti naj velikoto nesto e da se poklonis pred kritika kakva i da e a vnatre vo sebe da prodolzis ;) .... barem toa nesto go nauciv da mu jebes mater ;) .... pozdrav i se najdobro. I kako sto kazav. Neka odmorat malku i pak neka se vratat i siguren sum deka kje se vratat so nogu jak proekt ;) ..... od srce kazano.

abe celiot post sakav da repliciram na kiskin a jas na ovoj tom waits sum repliciral .. ok idejata mi bese deka se obrakjam na Kiskin ne na tebe tom .. pozz
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Абе луѓе, дискутираме, никаде не реков оти не ја прифаќам вашата критика, оладете :)
Tom Waits не те нападнав и никаде не реков оти си го исплукал албумот, оти така ги сфаќаш работите? Реков оти се согласувам со тебе, дека албумот е чуден.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.838
@Кискино

А, приказната за Прометеј и метафората со музиката ако е разберена, супер. Дефинитивно албумот не е за секој што слуша музика, дури и не е за секој што слуша рап.
Болдираново може да биде погрешно протолкувано, и сфатено како напад. :свиркам:
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Да не цитирам од погоре мислење да не се прави поголем пост, само сакам да кажам дека почитувам конструктивна критикиа (како што бие тие погоре) и мило ми е што има што да се каже, настрана од муабетот одлично е или супер е. Албумот е дводелен затоа и звучи многу разнобојно посебно ако ги споредите првите 10 песни со другите 11 песни на крајот. Првите 10 песни се "Богот Прометеј или Огноносецот" и се тие ведри песни, некарактеристични за нас, но често тие се послушани (пр. Бум и Бап). Вторите 10 песни се "Окован Прометеј", односно тоа што го почнавме со Проект 22, онај потежок рап, што го слушаат само одредени луѓе и другите често не осудуваат и затоа нели... "окован". Сепак има 21 песна и премногу артисти премногу различни стилови така да не ни очкував дека секоја песна на секого ќе му се допаѓа. Мене ми е мило само што сега дознавам на што треба најмногу да се посветиме така да се надевам дека во наредниот албум ќе има повеќе песни кои се она што го очекувате. Сепак не треба да не ставате на висок пијадестал и да очекувате премногу, млада група сме и сеуште имаме многу да усовршиме. Фала ви и поздрав.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Да не цитирам од погоре мислење да не се прави поголем пост, само сакам да кажам дека почитувам конструктивна критикиа (како што бие тие погоре) и мило ми е што има што да се каже, настрана од муабетот одлично е или супер е. Албумот е дводелен затоа и звучи многу разнобојно посебно ако ги споредите првите 10 песни со другите 11 песни на крајот. Првите 10 песни се "Богот Прометеј или Огноносецот" и се тие ведри песни, некарактеристични за нас, но често тие се послушани (пр. Бум и Бап). Вторите 10 песни се "Окован Прометеј", односно тоа што го почнавме со Проект 22, онај потежок рап, што го слушаат само одредени луѓе и другите често не осудуваат и затоа нели... "окован". Сепак има 21 песна и премногу артисти премногу различни стилови така да не ни очкував дека секоја песна на секого ќе му се допаѓа. Мене ми е мило само што сега дознавам на што треба најмногу да се посветиме така да се надевам дека во наредниот албум ќе има повеќе песни кои се она што го очекувате. Сепак не треба да не ставате на висок пијадестал и да очекувате премногу, млада група сме и сеуште имаме многу да усовршиме. Фала ви и поздрав.
Principno albumot ne e los. Idejata mi bese da kazam deka konceptualno se razminuvaat nekoi traki t.e. ima malku koloritnost od gledna tocka na stilovite i produkcijata od traka vo traka no toa ne e problem koga znam deka ima lugje koi preferiraat takov tip na album. Dodeka jas sum poveke fan na eden koncept od pocetok do kraj kako albumot na Saf, Artifacts, Show & AG, Lord Finesse i eden ton albumi izdadeni od tie artisti koi od pocetok do kraj imaat eden stil na albumot niz site traki. Toa mi bese idejata ;) ... inace albumot ne e los naprotiv.

Pozdrav i sekoe dobro ...
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
136

Уште едно парче инспирирано од култен филм. Уживајте :D Секакви коментари се добредојдени :D
--- надополнето: 13 мај 2013 во 02:06 ---

Уште едно парче инспирирано од култен филм. Уживајте :D Секакви коментари се добредојдени :D
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752

Уште едно парче инспирирано од култен филм. Уживајте :D Секакви коментари се добредојдени :D
--- надополнето: 13 мај 2013 во 02:06 ---

Уште едно парче инспирирано од култен филм. Уживајте :D Секакви коментари се добредојдени :D
go recitiras bez emocija...ne go dolovuvas tekstot sto e odlicen...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom