Хип хоп културата во Македонија

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.737
За оние што не знаеја за видеово...

 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Bas Blasta - Dangerous (mista 93 remix)

Se mislev kade da go stavam videovo.Principno si mislam povekje da ne postiram klipovi na kajgana.Ovoj remix kje bide poslednoto nesto.
Mislev da go stavam vo Hip Hopot nadvor od Makedonija po pricina deka artistot e od USA.No sepak remixot e moj, t.e. remixov e delo na covek od MK (jas) i zatoa go stavam tuka.
So videovo sakam da kazam nesto.
Mislam deka zvukov koj sum go napravil za Blasta, a ako ja znaete originalnata verzija na DANGEROUS togas kje razberete deka mracniot, agresivniot, brutalniot i surov stil e tocno mojot stil.
Ete videte, uverete se deka mojot stil e edinstveno i samo za crnci od vakov tip.Jebiga ... edinstveno oni ja imaat taa finesa da go napravat bitot opasen.
Povelete, makedonski recept na produkcija, za stilot od 1994 godina, tocno kako sto e pesnata izdadena vo 1994 godina.
Uzivajte ... oti retko koj vo MK moze da napravi vakva produkcija OD LJUBOV!!Retko ...
I odma da gi zamlam administratorite i moderatorite, deka ako kacam uste ednas video klip od MENE kako artist, sakam da me banirate.Seriozno go velam ova, se nerviram oti kacuvam postojano moi bitovi a ne e ubavo toa.Zatoa ako uste ednska pratam moi bitovi na temive da me blokirate.

Pozdrav.


Da go opisam remixot so moi zborovi.

"voden od originalnata verzija na Dangerous, resiv da napravam malku po napadna verzija, malku po brza so malku povekje detali od gledna tocka
na semplovite, vkarav povekje visoko frekfentni semplovi, mnogu jasno, sekogas se trubi :) .Zastitniot znak na produkcijata za 1993/1995.
Ritam sekcijata e moja,Kontra bass sempliran + modeliran malku + accapela.
Trakava ima recisi slicni elementi kako stilot na produkcijata koja nekogas ja neguvase DJ Goce vo SAF.

Inaku remixov kako i site drugi raboti koi gi postiram e demo, oficijalnite proekti se zacuvani za nekogas ... "
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ме интересира.

Од која година постојат Против Сите и кој е првобитниот состав ако може некој да ми каже ?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Aman be oti nikoj ne mi kaze ? Procitav na edno mesto deka bile formirani vo 1991 kako sostav pod ime Protiv Site.A kako Legija vo 2000.Me interesira koj e prvobitniot sostav na protiv site i koi se clenovite.. Oti ako navistina e taka, togas Ronin bi imal samo 7/8 godini.Dajte pisite mi malku podetalni informacii.Koj e prvobitniot sostav i koja godina e formiran ???
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.354
Поени од реакции
4.857
Aman be oti nikoj ne mi kaze ? Procitav na edno mesto deka bile formirani vo 1991 kako sostav pod ime Protiv Site.A kako Legija vo 2000.Me interesira koj e prvobitniot sostav na protiv site i koi se clenovite.. Oti ako navistina e taka, togas Ronin bi imal samo 7/8 godini.Dajte pisite mi malku podetalni informacii.Koj e prvobitniot sostav i koja godina e formiran ???
prvobiten sostav se Da Dzaka Nakot i Tazzak.. mislam deka se formirani 1995..
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
4
Aman be oti nikoj ne mi kaze ? Procitav na edno mesto deka bile formirani vo 1991 kako sostav pod ime Protiv Site.A kako Legija vo 2000.Me interesira koj e prvobitniot sostav na protiv site i koi se clenovite.. Oti ako navistina e taka, togas Ronin bi imal samo 7/8 godini.Dajte pisite mi malku podetalni informacii.Koj e prvobitniot sostav i koja godina e formiran ???
A ova kao proveruesh matematicki od koga sum ja u rapot,kao demek nesto krijam i lazam : ))))))))))))))))))))))))) ooooof covek ne nauci da ne se zamarash so tugi zivoti i ne nauci : ))))))))))

Aj da ne si go zamaras mozokot tolku da ti gi skratam matematikite :) Protiv Site postojat od '91 megutoa ne pod toa ime,bile decinja koj sto se zaebaale so kasetofoncinja i sintezajseri vo toa vreme,a kako Protiv Site postojat od '96 godina i sostavot e samo Dzaka i Taz i odsekogash bil toj nema prvobiten vtorobiten :) i imaa po 16 godini,a toa e istata godina koga jas pocnav da se druzam so niv bidejki ziveevme vo isto maalo,so Taz sme zgrada do zgrada i do den denes,a Dzaka se preseli vo drugo maalo odamna,i za matematicka informacija imav 12 godini :) i oni dvajca se edni od najbitnite luge koi sto me naucile i navlekle na rap,a konkretno na rap prvobitno se popaliv dodeka seuste imav 10 godini vo '95 preku emisijata "YO MTV RAPS".Kako i da e,a kako LEGIJATA so prvobitnata DESET clena postava postoime od 2000 godina i togas imav 16 godini,denes veke bi trebalo da presmetash bez da ti kazam deka imam 26 za nekoj mesec 27 :)....taka da toa ti e toa,DO THE MATH :)

P.S.Iskreno ne znam kako si dosol do nekoj zaklucok deka Protiv Site bile nekoja si prvobitna postava,pa uste i zgora na toa i MENE si me stavil u nea,kako da ja negde sum rekol deka sum bil vo PS i deka sum tvorel od '91 : ))))))) a iskreno u celiov muabet SRAMOTA e da ne znaes koj se i koj bile Protiv Site a celo vreme trubis ko da si nekoj ekspert za underground hip hop,pa uste osobeno i makedonskiot sto go stavash Dzaka vo sekoj tvoj muabet : ))))) Pozdrav!
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
A ova kao proveruesh matematicki od koga sum ja u rapot,kao demek nesto krijam i lazam : ))))))))))))))))))))))))) ooooof covek ne nauci da ne se zamarash so tugi zivoti i ne nauci : ))))))))))

Aj da ne si go zamaras mozokot tolku da ti gi skratam matematikite :) Protiv Site postojat od '91 megutoa ne pod toa ime,bile decinja koj sto se zaebaale so kasetofoncinja i sintezajseri vo toa vreme,a kako Protiv Site postojat od '96 godina i sostavot e samo Dzaka i Taz i odsekogash bil toj nema prvobiten vtorobiten :) i imaa po 16 godini,a toa e istata godina koga jas pocnav da se druzam so niv bidejki ziveevme vo isto maalo,so Taz sme zgrada do zgrada i do den denes,a Dzaka se preseli vo drugo maalo odamna,i za matematicka informacija imav 12 godini :) i oni dvajca se edni od najbitnite luge koi sto me naucile i navlekle na rap,a konkretno na rap prvobitno se popaliv dodeka seuste imav 10 godini vo '95 preku emisijata "YO MTV RAPS".Kako i da e,a kako LEGIJATA so prvobitnata DESET clena postava postoime od 2000 godina i togas imav 16 godini,denes veke bi trebalo da presmetash bez da ti kazam deka imam 26 za nekoj mesec 27 :)....taka da toa ti e toa,DO THE MATH :)

P.S.Iskreno ne znam kako si dosol do nekoj zaklucok deka Protiv Site bile nekoja si prvobitna postava,pa uste i zgora na toa i MENE si me stavil u nea,kako da ja negde sum rekol deka sum bil vo PS i deka sum tvorel od '91 : ))))))) a iskreno u celiov muabet SRAMOTA e da ne znaes koj se i koj bile Protiv Site a celo vreme trubis ko da si nekoj ekspert za underground hip hop,pa uste osobeno i makedonskiot sto go stavash Dzaka vo sekoj tvoj muabet : ))))) Pozdrav!
Abe rekov deka na tebe nesakam da ti repliciram no jeibga edinstveno ti mozes da mi dades takva informacija.Ok.Fala i se najdobro ...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
mi bese polezna informacijata .. ne deka nesto osobeno mi trebase .. sum bil zbrkan sive godini .. znaev 1991 protiv site formirano .. posle so kako sum se zbrkal misle od samiot pocetok si bil so niv pa mi stana cudno vikam de bre od 7 godini zadoen covekot hehe oti i sam znaes togas kolku e bil ogranicen rapot na odredena masa lugje ;) .. kako i da e .. bidi pozdraven .....
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
39
Поени од реакции
1
Никогаш не сум слушал, па ниту ќе слушам македонски рап...
Кога бевме на екскурзија, во автобусот пуштаа најдобри мак. раперски песни...
Али за мене... БУЛШИТ!
Извинете вака што го навредувам рапот, но стварно, мене не ми се допаѓа....
(СЕКОЈ СИ ИМА СВОЈ СТИЛ НА МУЗИКА)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom