Хип хоп културата во Македонија

Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Искрено мислам дека бојс фром д худ не се слушани нигде. :)
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Hip hop this, hip hop that, Hip hop Bitola, Hip hop Mesopotamija, Hip hop Zimbambe....

Laamee.. има една тема Рап/Хип-Хоп, пишувајте таму :toe:

:wink:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
А шо ако не успее... порает ќе бидат битолчани. ништо друго :)
 
M

M del Mar

Гостин
Темава би требало да се вика Хип Хоп културата во Македонија...дајте сеа за секоја општина да отвараме теми за хип хоп културата!
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Темата за "Македонски рап„ ја преименував во "Хип хоп културата во Македонија„ и тука ќе се коментира за се што се дешава. Нема теми за што се дешава во Битола, Белимбегово, Русиново, Арачиново. Мислењава се префрлени тамо :wink:
 

nyx

Член од
22 ноември 2007
Мислења
24
Поени од реакции
4
Еве нешто постаро од нашиве проекти па уживајте...

Podzemjeto & Bracata - Super Mario Skrozzz (2006-7) старо зезање...

Podzemjeto & Bracata - Gengsta Pesna [So Ekipata] (2007) за сите т.н. гангстери у МКД

поздрав
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ај изволте да чуете нешто НЕОБИЧНО !!

DUDO I KRT SO DEMO ALBUM SO NASLOV -- KAFANA! Site pesni se napishani i snimeni od 13 do 20 chasot na 18 noemvri 2009, osven numerata "Pred Da Zaminam Vo Viena" koja e snimena pred Dudo da zamine vo Viena.



LINK ZA DOWNLOAD --http://www.megaupload.com/?d=QZ2C210X



Еве го и позадинскиот ОМОТ





... znaci mi se dopaga koga makedonski artisti se trudat da sozdadat nekoe dobro parce rap zadovolstvo .. no ne na sekoj im uspeava na patot kon toa ... ova sto vie ste go napravile e vsusnost extended play t.e. EP ... no od moja gledna tocka, manaata na vakvo EP kako vasto i na mnogu drugi ne izdadeni EPa od Mk... ne znam dali ti kako izveduvac t.e. rap artist ne ti preci da rapuvas vrz tolku ednostavni bitovi t.e. instrumentalki .. takva pesna ili po terminite na denesnata muzicka industrija, takviot proizvod e vsusnost mrtov ... bidejki dudo kako producent ne e naprednal mnogu vo stilot t.e. vo veshtinata i se uste e veke edna godina na istoto nivo, em si delevme mislenje i barase soveti okolu produkcijata .. znaci treba golema promena pred da se resete da snimete EP il iSingle ili sto i da e .. bidejki vaka pusteni vo "promet" pesnite, kazuvaat samo za toa kolku ste ne seriozni vrz proektite sto gi rabotite , i ne seriozni kon deloto sto go pravete .. ako go pocituvate rapot, zemete togas STEP UP - istapete napred pred masata so dobro spremen album, ili dobro spremeno EP a ne vaka copy paste samplovi i da pravete instrumentali ...
Ne zakam da me svatete pogresno oti jas vi velam vistina, a ako sakate primer, ete zemete gi za primer SAF...
Pred da se izdade albumot Safizam, pred toa vo promet se sirea samo 2/3 pesni od albumot i toa 2/3 godini pred izdavanjeto...toa kazuva deka seriozno rabotele na materijal i prosto pustile da se cuat nekolku pesni, za da moze fanovite da go dolovat zvukot ... no za taa smetka dodeka krotko snimale materijal, koga go izdadoa go krenaa balkanot na noze...no receptot e sto bile seriozni, barem ja taka mislam.
Mislam deka me svativte neli???Vaka pusteni EP i LP i takov materijal bez nikakva PROFESIONALNA podloga e samo badijala frleno vreme i sepak na eden nacin gubitok za rapot, oti rapot ne moze da se dolovi vo vistinskata forma ...
Ne sakam so ova da ve kritikuvam licno vas i dudo, tuku site takvi koi denes niz cel sveto go pravat toa ... bukvalno vo sekoja drzava ima takvi grupi i artisti koi postojano postiraat takov materijal .. vishook materijal ...
Primer za toa e myspace... bezbroj zagubeni taleni ..

rapot denes go ubi kvanititetot bez kvalitetot ... dzabe snimeni proekti, dzabe bitovi, dzabe spotovi i dzabe albumi .. seto toa za smetka na rapot a profitot na mcto ;) .. jebi ga .. toa e toa ..
 

Кртот

Лоботомичар
Член од
19 април 2007
Мислења
653
Поени од реакции
23
... znaci mi se dopaga koga makedonski artisti se trudat da sozdadat nekoe dobro parce rap zadovolstvo .. no ne na sekoj im uspeava na patot kon toa ... ova sto vie ste go napravile e vsusnost extended play t.e. EP ... no od moja gledna tocka, manaata na vakvo EP kako vasto i na mnogu drugi ne izdadeni EPa od Mk... ne znam dali ti kako izveduvac t.e. rap artist ne ti preci da rapuvas vrz tolku ednostavni bitovi t.e. instrumentalki .. takva pesna ili po terminite na denesnata muzicka industrija, takviot proizvod e vsusnost mrtov ... bidejki dudo kako producent ne e naprednal mnogu vo stilot t.e. vo veshtinata i se uste e veke edna godina na istoto nivo, em si delevme mislenje i barase soveti okolu produkcijata .. znaci treba golema promena pred da se resete da snimete EP il iSingle ili sto i da e .. bidejki vaka pusteni vo "promet" pesnite, kazuvaat samo za toa kolku ste ne seriozni vrz proektite sto gi rabotite , i ne seriozni kon deloto sto go pravete .. ako go pocituvate rapot, zemete togas STEP UP - istapete napred pred masata so dobro spremen album, ili dobro spremeno EP a ne vaka copy paste samplovi i da pravete instrumentali ...
Ne zakam da me svatete pogresno oti jas vi velam vistina, a ako sakate primer, ete zemete gi za primer SAF...
Pred da se izdade albumot Safizam, pred toa vo promet se sirea samo 2/3 pesni od albumot i toa 2/3 godini pred izdavanjeto...toa kazuva deka seriozno rabotele na materijal i prosto pustile da se cuat nekolku pesni, za da moze fanovite da go dolovat zvukot ... no za taa smetka dodeka krotko snimale materijal, koga go izdadoa go krenaa balkanot na noze...no receptot e sto bile seriozni, barem ja taka mislam.
Mislam deka me svativte neli???Vaka pusteni EP i LP i takov materijal bez nikakva PROFESIONALNA podloga e samo badijala frleno vreme i sepak na eden nacin gubitok za rapot, oti rapot ne moze da se dolovi vo vistinskata forma ...
Ne sakam so ova da ve kritikuvam licno vas i dudo, tuku site takvi koi denes niz cel sveto go pravat toa ... bukvalno vo sekoja drzava ima takvi grupi i artisti koi postojano postiraat takov materijal .. vishook materijal ...
Primer za toa e myspace... bezbroj zagubeni taleni ..

rapot denes go ubi kvanititetot bez kvalitetot ... dzabe snimeni proekti, dzabe bitovi, dzabe spotovi i dzabe albumi .. seto toa za smetka na rapot a profitot na mcto ;) .. jebi ga .. toa e toa ..

Напротив дека си сватен погрешно, но само премногу си зел за слобода на СЛЕПО да оцениш колку е ова вредно и колку е сериозно. Ако доста доволно не знаеш мене и Дудо како РАП АРТИСТИ, а богами и како секојдневни луѓе, мислам дека мислењето немаше да ти биде токму вакво. Разгледај соло песните снимение мои, на дудо и БОНУСОТ во таканаречениот АЛБУМ со кој квалитет и се останато што носат во нив се. А ова...Ова ти е само делче склопено во целосна изработка од 5 часа, патем немора ни да се објаснува што и како . БЛАНКО описи за сработеното не прифаќам. Не дека се лутам, бранам или правдам, само ти кажувам како работите стојат. Кога можат 99 % од децата почнувајки од 15 годишна возраст да се МЦиња а ни целиот труд од години и години нивни сработени не ни НАЛИКУВА на нашето на шега сработено, тогаш зашто да се пазам, срамам или секирам за тоа како некој гледа на моето дело. Лично Дудо , НЕ РЕЦИТИРА НА СЕМПЛУВАНИ РИТМОВИ! Тоа јас го знам лично и тврдам дека е така! Е сега, овде се направи ексцес! Зашто ? Епа преслушај и разгледај што ние работиме . Дудо е член на ДНС продукција, и мислам дека доволно е неговото членство во истоимената за да се прават вакви демек НАМЕРНИ утки и некомплетни дела. ЗАКЛУЧОК ! : ДЕМОТО СО НАСЛОВ - КАФАНА , е само една од многуте пародии и приказни низ кои раскажуваме што се случува кај нас во општеството и околината низ која живееме . На 15 годишна возраст таканаречените РАПЕРИ во Македонија рецитираат и имаат текстови со содржина и тематика како следниве примери : ЖИВОТОТО Е ТЕЖОК, НЕМА СПАС, УБИВАМ МЦИЊА, КРАЛ НА УЛИЦАТА , ДО КОГА ВАКА, НЕМОЖАМ ВЕЌЕ и слично. Дали е тоа рапот ? Дали барем тежи толку текстото напишан и сработеното дело како што е изживеано во реалноста? Одговор нетреба. Знаеш за што зборам. Не го сваќај како одбрана и оправдување мојов пост, него само ти посочувам дека згреши во КРИТИКАТА. И ќе ти препорачам да ислушаш повеќе дела сработени од двајцата нас за да сватиш кое ниво е таму, а кое ниво е представено во КАФАНАТА. :smir: Биди поздравен , и секое добро ! Почит!
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
На 15 годишна возраст таканаречените РАПЕРИ во Македонија рецитираат и имаат текстови со содржина и тематика како следниве примери : ЖИВОТОТО Е ТЕЖОК, НЕМА СПАС, УБИВАМ МЦИЊА, КРАЛ НА УЛИЦАТА , ДО КОГА ВАКА, НЕМОЖАМ ВЕЌЕ и слично. Дали е тоа рапот ? Дали барем тежи толку текстото напишан и сработеното дело како што е изживеано во реалноста? Одговор нетреба. Знаеш за што зборам. Не го сваќај како одбрана и оправдување мојов пост, него само ти посочувам дека згреши во КРИТИКАТА. И ќе ти препорачам да ислушаш повеќе дела сработени од двајцата нас за да сватиш кое ниво е таму, а кое ниво е представено во КАФАНАТА. :smir: Биди поздравен , и секое добро ! Почит!
Значи за постов, посебно за ова болдираново ти давам зеленко, и тоа големко. Не дека не е добро шо има рапери од 15 години, баш е супер што да речеме на некој начин има иднина во македонската рап сцена, но траките со оваа тематика што ја болдираф веќе ми е преку куроф да ја слушам. Yo yo.. кога сам сум на улицата.. Тапа ми е веќе. Милијарда пати за старт е хороркор подобро, сите познати ЕмСи-ња како РНС, СТР2, ЛД П, Џака имаат почнато со хороркорот кој највеќе ги слушале, па еве сеа до каде се стигнати. И поинтересно е за слушање. Поздраф и почит од мене до вас, браво за тематиката Кафана што сте ја одбрале. Peace. \\ //
 

Кртот

Лоботомичар
Член од
19 април 2007
Мислења
653
Поени од реакции
23
Значи за постов, посебно за ова болдираново ти давам зеленко, и тоа големко. Не дека не е добро шо има рапери од 15 години, баш е супер што да речеме на некој начин има иднина во македонската рап сцена, но траките со оваа тематика што ја болдираф веќе ми е преку куроф да ја слушам. Yo yo.. кога сам сум на улицата.. Тапа ми е веќе. Милијарда пати за старт е хороркор подобро, сите познати ЕмСи-ња како РНС, СТР2, ЛД П, Џака имаат почнато со хороркорот кој највеќе ги слушале, па еве сеа до каде се стигнати. И поинтересно е за слушање. Поздраф и почит од мене до вас, браво за тематиката Кафана што сте ја одбрале. Peace. \\ //
Токму за тоа ти зборам пријателе , значи на страна дека се по 15 години сите почетници и сите тие млади МЦиња, само што неможе да се зема за слобода да се навлага толку во тоа . Се нема квалитет и се нема толкава квалитетна површина. Фала за коментарот за делото и прифатеноста за сработеното.:wink:
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Нема потреба од благодарност, тоа е само кога гледаш во реалноста и нормално нејзиното сваќање.
Нешто со интересна тематика. На песниве незнам што да правам дури и повеќе се смеам зошто ми се интересни.




За пијаниците:


За `maah faka смотај еден џоинт:


И малку фолк рап:


Ај доста се, следен пат повеќе.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Tonyo Neno i LD me podsekaat na Tribe called Quest :)
mirni se vo stilot i krotki na produkcija .. lirikata e kul .. ne te tegavi ne ti pravi tenzija nitu te stava pod nekoj pritisok ili nekoj napnati textovi ... ok se.Bash kako sto treba ... zboram za trakite od Skopski banditi, i prviot album na RNS ... mnogu dobri proekti ...
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Чекаме сега нови албуми на ЛД П, Тонио Сан и Страјк. И тоа сите 3 проекти после нова година искачаат (инфо. од несигурен извор).
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Да не ги цитирам муабетите од Кртот,Шмики и Слотер да се додаваат страни џабе ке се надоврзам на муабетот од почетокот на страната за децата.
Значи тие 15 годишни мс'a кој однапред ги прогласивте за не талентирани се иднина ако не нешто друго.Тоа дека снимаат едно исто (живот,улица,живот улица) се согласувам...еве и јас кога сум бил колку нив исто сум снимал па со тек на време ти се отвора поглед,ти се менува мислење али тоа не иде преку ноќ.
Треба да му се даде шанса тие се сепак деца и треба некој да ги седни и да му кажи да му дај некое хип-хоп цд кое го смета за добро или совет ова чини ова не чини било како.Значи не дека ги бранам али паметни би било така.Арно ама проблем е тоа што тие младите фурат некој тееежок трип дека сите се најдобри и нај слушани и наместо да се гради соработка со поискусните.Тие пцујат и после ке ми пиши на myspace "еве ти матрица ај те мооолам сними рефрен за мене":toe:
Или како втора варијанта како вовед на малите кон прав пат она што го направи Џака кога собра песни од неафирмирани бендови и артисти и ги спои на цд и им направи журка таму незнам во кој локал и тоа цд мислам го имаше во продажба на журката по некоја симболична цена (јас би го нарекол за спомен :smir: )
Ако не се тие малите после оваа постарата генерација која активно снима рапот ке умре тотално..ти текнува? Од тие (пример 100 деца) кој почнале од мали додека да наполнат 18 или 20 ке им помине филмот за рап и ке се откажат еве ке ги одземеме пола.Од другата половина тие 50 деца кој нема да се откажат над 20 години тука треба да се бараат наследниците на она вистинското !!! Иако е мала бројка 20,ама да имаме 20 квалитетни хип-хопери треба да сме пресреќни. :helou:
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Никој не рече дека децата се НЕ талентирани. Баш напротив има и некои што се право навистина добри што знаат да го фатат ритамот, да напишат голем текст и да склопат неколку рими што се сврзуваат со контексот и пораката од текстот, додека некои млади мц-иња.. незнам, неможам ни да зборам со нив. Крш продукција, крш текст, крш рецитирање и додатно на тоа изгубен од ритамот. Таквите не сакам сеа да ги именувам или да постирам овдека myspace-ови и слични работи (инаку myspace-от за мене е нешто многу тапанарско).
И да инаку се очекува иднина од нив, нормално и да се надеваме дека ке имаме!:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom