Хип хоп културата во Македонија

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Технички е над нив, малиот инцидент на страна, за нив е Господ... ако воопшто може да прогласуваме Господ во македонски рап - музика која се слуша до 17 годишна возраст од што е срање и не евоулира во ништо.
Се е до личен вкус, ете во Бугарија рап музиката е на многу големо ниво па песните на Страјк и Рнс се секогаш полни со бугарски коментари со респект.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Настапит на Страјк на Д Фестивал 2021.
Ако не го отвара тука гледајте го на Д Фестивал Фејсбук страната .

Ја има и на Јутјуб цела вчерашна вечер.
 
D

dobramuzika

Гостин

на инстаграм видов слика од страјк и смоке во студио, дали тоа не очекува некоја нивна колаборација?
 
Последно уредено:

IssaAk

Novak Djokovic the GOAT
Член од
11 јули 2021
Мислења
267
Поени од реакции
424
Веројатно си некој средношколец кој пробува да завземе некоја страна и да прати некаков тренд и стандарди кои ги наметнува општеството, во стилот на “Ако си рапер носи спуштени панталони или дуксерка плус капче“, ама со тек на време ќе сфатиш дека тоа не е поентата во целата приказна. Рапот не е само музика, ако ти претставува само музика ќе ти се здосади кога тогаш, ќе речеш ова е се исто, ќе бараш нови звуци, ќе се фокусираш на трап и секој нов звук што доаѓа. Рапот е начин на изразување. Некој пишува книга, некој црта графити, некој црта на платно, некој снима рап песни, секој различно изразува чувства. Сите ние грешиме, кој дилал, кој бил премногу агресивен, кој дома дигнал рака, кој оставил на цедило другар, кој украл, кој убил некого, ете Тони си ја прифаќа вината во ситуацијата со Брус, он тоа згрешил.

Може да не ја почитуваш таа негова постапка и во право си за тоа, ама не и неговата музика оставена зад себе. Особено не ако пред случката ти си го слушал и си се крстел во него, а сега не сакаш песна да му слушаш, одеднаш станал најлош, кој тука е со лабилни ставови и е незрела личност?

Еве еден коментар оставен од мене на една песна од Тони од новиот серијал поточно “Твоја соба“, може истото да се постави и за тебе само место дислајк би преформулирал во зошто толкава омраза.

“Зошто dislike бе луѓе? Ќе ми образложи ли некој? Не пишувам да соберам лајкови од подржувачи на песнава, туку да добијам мислење од луѓе што ставиле dislike, која е причината? Можеби сте само посматрачи од страна кои слепо се фатиле да подржуваат само една страна, а воедно да ругаат друга, без да отворат уши и да го слушнат конкретното дело кое го дислајкнале? Можеби сте очекувале во песнава некоја диско трака, па сте се разочарале дека сте наишле на вакво парче поезија? Можеби сте фанови на Тони ама очекувате од него песни како Грин Аут Бандит и да редиме рими ветер од северот, можеби не сте ни вие созреани за да слушнете позрели ставови на истиот Тони? Ве молам одговорете ми, јас нема да ви коментирам понатаму и да го судам вашиот став (ако го имате).“

И размисли, не е добро да живееш со толкава омраза, јас не мразам луѓе кои ме избркале на улица, кои и кршеле ребра на мајка ми, кои правеле се за да не преживеам кога сум бил помал кога ми биле лимитирани моите сетила за борба, а ти мразиш човек кој оставил толку музика и текстови зад себе и толку придонесол на мак рап сцената, само затоа што направил лошо на негов другар, притоа ти не ги познаваш лично и двајцата, нема логика. Некој ете рапер ако убие, силува и се најлошо, јас пак ќе продолжам да ги слушам неговите песни кои сум ги слушал и ми помогнале, исто како што читаш автор на книга кој е криминалец, во затвор итн.

Еден ден кога ќе созреат ставовите и кога ќе сфатиш што ти зборувам, можеш да му се извиниш на човекот.

И запомни, ставовите твои не треба да се исти со општоприфатените ставови, ако грото Легионери одлучиле да го хејтаат Тони не мораш и ти, можеш да ги почитуваш и двете страна, како што си ги почитувал до пред настанот. Нема ништо црно бело, јас пример сум го почитувал Слаткар во ЕО, не сум ги почитувал ФМ и тој бран песни, ама после сум му ги почитувал песните ко Разговор со совеста, а грото луѓе имале ставови од типот “чим е од Слаткар се е лошо, клошар е тој, срамота е да се слушне било што од него“, многу погрешно. И за странски артисти истото е, мене од Тупак не ми се допаѓаат песните I get around или California love и тоа е тоа, ако е од артист кој го почитуваш и ти подарил толку добри песни, не значи дека се од него мора да е добро. Поздрав.
Lelelel. Mnogu tekst. Premnogu. Znam što e hip hop I rap muzika. Nema potreba od obajsnuvanje.

A za Toni.... slušni mu gi pesnite potočno tekstovite na pesnite, što propagira u niv, tie postarite albumi.. 3-4 albuma se mislam. Epa ne slušaj muzika. Čitaj samo lyrics.

Od koga kje go pročitaš liriksot na pesnite, dojdi I raskaži mi ušte ednaš za dešavkata so Brus I ženska mu.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Lelelel. Mnogu tekst. Premnogu. Znam što e hip hop I rap muzika. Nema potreba od obajsnuvanje.

A za Toni.... slušni mu gi pesnite potočno tekstovite na pesnite, što propagira u niv, tie postarite albumi.. 3-4 albuma se mislam. Epa ne slušaj muzika. Čitaj samo lyrics.

Od koga kje go pročitaš liriksot na pesnite, dojdi I raskaži mi ušte ednaš za dešavkata so Brus I ženska mu.
Не можеш да множиш со нула и да заборавиш што се човекот ти помогнал со песните и направил за рап музиката само поради една негова грешка, па каква и да била. И пак ќе кажам тоа е приватна чувствителна работа за која ништо не знаеме, не е наша битка, зошто ние да ја водиме и ние да судиме. На крајот од денот сите во еден дел од животот сме станале верзијата од себе која сме рекле дека никогаш нема да станеме, сме грешеле и сме си погазиле свои ставови, гледаш дека се покаја човекот во новите текстови.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Ново парче на нашата модерна сцена. Мене ми се допаѓа искрено, иако тешко ми се допадливи новите стилови, ова ми е добро.

 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Ново парче на нашата модерна сцена. Мене ми се допаѓа искрено, иако тешко ми се допадливи новите стилови, ова ми е добро.

so vrska ima ova so hiphop?
postiraj vo pop vakvi raboti
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.247
Поени од реакции
3.167
Дај отворете тема за трап култура и нека се постираат трапериве таму, не иде вака.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Дај отворете тема за трап култура и нека се постираат трапериве таму, не иде вака.
Не сум сигурен дека би имала нови мислења темава во тој случај, освен ако не се објавуваат стари песни. И јас почитувам андерграунд 95 стил, или 2000-2014 за Мк, ама таква музика во денешно време ретко се добива било каде, а во Македонија па ич, па гледам и модификации некој да поддржам, само да не е апла глупа комеријална музика. Еве ова ми е доста поокеј од многу работи што излегле во Македонија во 2021 година (иако е нов стил). А точно 95% од новиве “рап“ песни се криминално лоши.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom