Хип хоп културата во Македонија

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937

има некој посебен шмек и некоја посебна магија во тие битови и тој рап од 90-ти <3
Убаво што Upload-ираат вакви стари ствари од почетоците, ама реално крш се тракиве. Ронин општо е убедливо најслаба карика во Легијата, римиве второодделенски, јасно ми е дека е млад на тракава, ама Рнс на 14 години Цветот на светот го издал, па некако смешна е тракава негова споредена со траките од тој албум. Убаво е да се види како македонскиот рап напредувал низ годините, лирички гледано само од Most Wanted нешто посериозно имало снимено до таа 99 (кога е песнава), после се оди во нагорна линија за македонски рап, Саф, ЕО, Легијата итн. Врвот некаде веројатно беше достигнат 2013 година, од таму некако не сум сигурен дека уште оди во нагорна линија македонскиот рап, некако се поретко квалитетно се наоѓа.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Убаво што Upload-ираат вакви стари ствари од почетоците, ама реално крш се тракиве. Ронин општо е убедливо најслаба карика во Легијата, римиве второодделенски, јасно ми е дека е млад на тракава, ама Рнс на 14 години Цветот на светот го издал, па некако смешна е тракава негова споредена со траките од тој албум. Убаво е да се види како македонскиот рап напредувал низ годините, лирички гледано само од Most Wanted нешто посериозно имало снимено до таа 99 (кога е песнава), после се оди во нагорна линија за македонски рап, Саф, ЕО, Легијата итн. Врвот некаде веројатно беше достигнат 2013 година, од таму некако не сум сигурен дека уште оди во нагорна линија македонскиот рап, некако се поретко квалитетно се наоѓа.
Не ни планирам да навлагам во лириката и способностите на Ронин, сите ги знаат, мене само ептен кејф ми праи тој звук и тој начин на римување од тогаш, на пример Уличен Ритам итн итн.

Единствено добро овде на оваа трака ако ја земаме нејзе за пример - ми е битот.

Иначе за 90-тите и лирички гледано, не може да не се спомнат Уличен Ритам и Чиста Околина, а мене баш спротивно, Аго и таа екипа ми се едно големо meh, ништо посебно.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
Да ме убиеше некој пред неколку дена немаше да знам дека Србов(нешто у Вмро беше мислам) бил рапер на времето.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Да ме убиеше некој пред неколку дена немаше да знам дека Србов(нешто у Вмро беше мислам) бил рапер на времето.
пфф, сите се рапери
ништо полесно од тоа
и ја сум рапер
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
мора ли песна да сум снимил, не може ли да бидам рапер без тоа? :)
(одувек сум се прашувал)
Кај нас се може, некој има уште снимаат ама за мене не се рапери, некој снимил само еден албум ама сеуште е рапер.

Кој знае за што си рокал ти у младоста, ваљда си идел на оној националистички рап :icon_mrgr:

Се шалам ама мора да имаш бар некоја трака од младоста ако сакаш да бидеш рапер.
 
Член од
5 август 2012
Мислења
57
Поени од реакции
6
Доколку некој активно се занимава со музичка продукција на трап битови преку програмите Fl Studio, Logic, Albeton, имам на располагање Akai Mpk mini доколу некој смета дека му е потребна надградба на неговиот музички сет.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
Прочитав неколку коментари дека стара била траката, ја не сум ја слушнал.


Многу јако шо го преслушував албумот на СТР2 и сабајле станувам гледам Блажеј извадил песна на каналот :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom