Хип хоп културата во Македонија

Член од
10 септември 2016
Мислења
7.760
Поени од реакции
14.029
Пеше,испукај вечер за сите рапмак фанови насекаде.


Очекувам некој клипчиња од концертот во скоро време.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
13.436
Поени од реакции
35.147
Posle vchera ne veruvam deka ima doubts koj e najdobar hip hop artist na nashava skromna scena.

Isto taka prv pat vchera Peshe si go iskazha javno stavot za situacijata so RNS, brutalno ama keepin it real.

Mega jak koncert u sekoj slucaj, mega jaki gosti, samo shteta sho pocesto nema vakvi nastani.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.760
Поени од реакции
14.029
Posle vchera ne veruvam deka ima doubts koj e najdobar hip hop artist na nashava skromna scena.

Isto taka prv pat vchera Peshe si go iskazha javno stavot za situacijata so RNS, brutalno ama keepin it real.

Mega jak koncert u sekoj slucaj, mega jaki gosti, samo shteta sho pocesto nema vakvi nastani.
Нешто повеќе за ситуацијата со РНС ако сакаш да напишеш?

И стави некое Клипче :icon_mrgr: ако си снимил нешто.
Автоматски споено мислење:

Сеа ги гледав сторињата на МКЦ и кај Пеше,јако навистина,а поготово кога знаеш дека ваков настан можеби и нема да се повтори ти иде да плачеш што не си бил.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.592
Поени од реакции
11.525
Ако гледаме по 'моментална форма' број1 во мк рап е Страјк, а на второ место би дошол ЛД. Ако гледаме по кој има највеќе квалитетни дела зад себе оставени, број1 би бил пак Страјк (албумот Не заборавај на Стр2 најдобар албум во македонска рап историја), втор би бил Рнс, трет би бил ЛД. Ако гледаме количински, највеќе дела зад себе оставено и најмногу време што посветил, најверојатно на прво место би бил Џака Накот. Ама како и да е, Пеше е легенда, вчера настапот беше предобар, иако ми фалеше еден фристајл да испука како на настапот на Грин Аут во 2014 исто во МКЦ, кога пукаа со Тони. Позитивно бев изненаден од огромниот број на гости, да не ги набројвуам, ептен значеше присуството на бина на секој поединец од гостите.

За тие што не беа, накратко Пеше употреби метафора за ситуацијата со Тони, во стилот “ако на јаболкото еден дел е само црн, дали ќе го фрлиме јаболкото или ќе исечеме само тој дел и после јаболкото пак ќе се јаде и ќе е добро“.

Се плашам дека полека на сигурно ќе се прават се помалку вакви концерти, и дека пикот беше од 2010 до 2014, после тоа спласна работата. Според мене, првиот албум на ЛД беше подобар од неговиот втор албум, кога сме кај албумите на Страјк, исто ми се подредени првиот па вториот па третиот. Не дека последниве албуми се лоши, супер се, ама едноставно првите биле предобри па поставиле екстремно висок стандард.

П.С. Ептен ме израдувла вчера Берам туфки што излупа првата строфа, таа песна ми е во телефон минимум 10 години, и со неа добив првична слика за ЛД.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
13.436
Поени од реакции
35.147
Ipak toa e poekje stvar na vkusovi, mene licno ne moze Strajk da mi bide broj 1, mnogu mi e monoton niz godinite, ne sakam da kazam deka nema kvalitet, da ne se sfatime pogresno, bash naprotiv mega kvaliteten e.

RNS za mene e daleku od Peshe, bukvalno LD go ubi na sekoe mozno pole u poslednive godini, niso nema sraboteno edniov, ne moze da bide podobar u nieden slucaj.

Za nastapot gore dole si kaza se kako sto treba, i mene mi bese kejf za beram tufki, epten mi se interesni tie stari pesni na Peshe, ko Kosinus, Inkognito itn itn.

Gostite bea perverzija, retko koj moze da sobere tolku kvalitet na scena, od Don Dada, cela Legija do SAF.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.592
Поени од реакции
11.525
Дада јасно ова, се е индивидуално, зависи што повеќе вариш. РНС во последниве 3 години една песна мислам дека има само, а последен активен бран му беше до 2017 почетокот и Арт и факти, што беше доста квалитетно парче според мене. Некако генерално ако ги поделам песнтие на рап артистите на 2 катагеории, таканаречени рап балади и брзи песни за шутки. И во двете категории и ЛД и Страјк беа многу подобри некако порано, еве да споредиме рап балада на Лд постара -> Деца на транзиција, Л.Д., Изгубен во темата врвови 10/10, рап балада на ЛД од новиве -> Далеку, Било и поминало, што не се лоши, ама содржински посиромашни ми се од првиве набројани. Или еве брзи песни за шутка да споредиме Dupo Ludji, Geah, Тишина, да споредиме со поновиве Закон, Каша. Истото за Страјк би го кажал, Дали ти значи, Генерација 1982, Очите на луѓето, веројатно ми поставиле толку високо мислење па се што оди после ова губи во споредба со старово.

П.с. Во целиов муабет да не ги заборавам и Блажеј и Кемп, што се криминално потценети и двајцата за мене, во сенка поминува на тројцава погоре, а pure quality ми се. И мислам ако РНС направи некој камбек, што е малку веројатно, бидејќи голем број на луѓе изгуби што стоеа позади него, али мислам од сите луѓе во причата, Кемп би останал единствен со него, и би се појавил на негов настап или на негова нова песна, ако би дошло такво нешто.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.500
Поени од реакции
3.726
SO RAP I HIP HOP SLUSAME I SE ZANIMAVAME FAMILIARNO gledam nekoj spomnuva l.d pistolero prvi,legija,tonio san a jas ke kazam nulta pozitiv ,ena veko, i so godinite se po hard da ne ja zaboravivte cista okolina ? a denes spored mene strajk e najdobar,zad agolot da ne gi zaboravime https://youtu.be/X9MXmc8uhmg
Автоматски споено мислење:

ima mnogu decki pravat hip hop a nema kaj da se plasiraat pa nema grad kaj sto nema hip hop pesna objavena na youtube https://youtu.be/dB6kgKYAfDc
Автоматски споено мислење:

kine THEACHER se sekavas li sine na leb voda i seker
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.500
Поени од реакции
3.726
DARKO -ALFA zosto ja nema na youtube pesnata koja pred 5,7 godini ja napravi idese vaka - gradov e ambis na lica sto se krijat pozadi maski,tuka ne se prezivuva sme gladni -MISLAM DEKA PESNATA BESE ZA SEKOJ MAKEDONEC SO SPOT OD SLIKI NAPRAVENA AKO NEKOJ JA NAJDE NA YOUTUBE NEKA JA ZALEPI U KOMENTAR POZZZZZZ
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.592
Поени од реакции
11.525
DARKO -ALFA zosto ja nema na youtube pesnata koja pred 5,7 godini ja napravi idese vaka - gradov e ambis na lica sto se krijat pozadi maski,tuka ne se prezivuva sme gladni -MISLAM DEKA PESNATA BESE ZA SEKOJ MAKEDONEC SO SPOT OD SLIKI NAPRAVENA AKO NEKOJ JA NAJDE NA YOUTUBE NEKA JA ZALEPI U KOMENTAR POZZZZZZ
За секој Македонец се вика песната, и други негови песни ги нема на јутуб пример една имаше “Мојот блок“ ја нема од 2011 година, уште никој ја нема ставена. “За секој Македонец“ верувам дека ја има некој во пц и ќе ја прикачи во брзо време. Првиот пат кога му се избришаа сите пред 6-7 години, го прашав, рече не знае што се десило, не ги избришал свесно, не знам за што станува збор навистина.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.500
Поени од реакции
3.726

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.500
Поени од реакции
3.726
Автоматски споено мислење:


PRASANJE do hip hoperite sto simbolizira svinskata glava na grupata zad agolot i voopsto ? ajde koj znae?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom