Хип хоп културата во Македонија

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.224
Поени од реакции
6.697
И јас не ти го сфатив постот како објава во која посочуваш на што е падната младината, туку како да величиш и промовираш таква музика... Како и да е, мислам дека имаш лош заклучок за РНС, особено ако неговото име само те потсеќа на раката маката саката... Јас разбирам има некои песни ко Грин Аут Бандит и такви просеци, ама еден РНС да поврзеш со тралалајки песни ептен е погрешно. Имаш Арт и факти најскоро, Животот е убав, Од рими до реалност од првиот албум, На друго место од вториот, да не набројувам цела страна би ја изнапишал. Жалосно ако РНС не те асоцира на моќни и реални текстови, туку на раката маката :(
Брат, му ја знам цела дискографија. Окау ајде,не цела туку 80% дека од 2013-14 ми е скрос маргинализиран, па не се ни обидувам да го слушам. Не е тоа што се претставува човекот, гнасно нафурано копиле е(сум имал личен контакт, знам што зборам). На основа на тоа, ми е донесен заклучокот дека е дно од човек у приватниот живот. Текстовите му немаат врска со неговата реалност, заради тоа едино нешто што ме асоцира на него е раката-маката-саката.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Брат, му ја знам цела дискографија. Окау ајде,не цела туку 80% дека од 2013-14 ми е скрос маргинализиран, па не се ни обидувам да го слушам. Не е тоа што се претставува човекот, гнасно нафурано копиле е(сум имал личен контакт, знам што зборам). На основа на тоа, ми е донесен заклучокот дека е дно од човек у приватниот живот. Текстовите му немаат врска со неговата реалност, заради тоа едино нешто што ме асоцира на него е раката-маката-саката.
Тоа е веќе друго, во реалниот живот освен слика со него после настап, сум немал никаков контакт и не сум го запознал, не би знаел да судам. За приватниот живот не му навлегувам, иако тоа што предава на ФОН и магистрирал и се снашол во оваа вукојебина не му го гледам ко нешто фејк, глупо и нелогично би било да стане магаре од триесет и кусур години фамилија да треба да оформи, а од рапот да се надева дека ќе живее. Само ми беше дека сите тие текстови и песни што ги оставил зад себе, и сите тие години што ги посветил на правецот, го прават ептен лик за почит, а не лик кој кажувал рими за трето одделение. Почит огромен за придонесот за мак рап.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.224
Поени од реакции
6.697
Тоа е веќе друго, во реалниот живот освен слика со него после настап, сум немал никаков контакт и не сум го запознал, не би знаел да судам. За приватниот живот не му навлегувам, иако тоа што предава на ФОН и магистрирал и се снашол во оваа вукојебина не му го гледам ко нешто фејк, глупо и нелогично би било да стане магаре од триесет и кусур години фамилија да треба да оформи, а од рапот да се надева дека ќе живее. Само ми беше дека сите тие текстови и песни што ги оставил зад себе, и сите тие години што ги посветил на правецот, го прават ептен лик за почит, а не лик кој кажувал рими за трето одделение. Почит огромен за придонесот за мак рап.
Тоа е твој начин на гледање на работите и тоа е океј. Има придонес, имал хитови, тоа си стои. Меѓутоа, мене искрено ми се сере кога некој ми продава демагогии за нешто, а токму тој тоа го прави. Тоа е најголемата причина за хејтот према него конкретно. Пеше е 100 пати покул лик од него, никогаш се нема искурчено, песните му имаат каде-каде поголем допир со реалноста него РНС.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Тоа е твој начин на гледање на работите и тоа е океј. Има придонес, имал хитови, тоа си стои. Меѓутоа, мене искрено ми се сере кога некој ми продава демагогии за нешто, а токму тој тоа го прави. Тоа е најголемата причина за хејтот према него конкретно. Пеше е 100 пати покул лик од него, никогаш се нема искурчено, песните му имаат каде-каде поголем допир со реалноста него РНС.
И Лд е одличен, нема збор тука. Јас никогаш не сум ни ги споредувал, едноставно сум ги ценел и двајцата, затоа и може доста тешко ми падна фактот кога сфатив дека таа комбинација више никогаш нема да пука заедно.
Поздрав со една од постарите легендарни (y)

 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Најмногу почитувам традиционална влашка музика, такаречи САФ.
Парите од Натофест во Државна да ги потрошат и да не им се доволно.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Најмногу почитувам традиционална влашка музика, такаречи САФ.
Парите од Натофест во Државна да ги потрошат и да не им се доволно.
Ко што знам САФ не се појавија на закажаниот настап во Струга или кај и да беше. Така да и да земале пари, одма би им отишле на плаќање пенали дека не се појавиле. Да настапеле тогаш па да се ругаа, ама вака не се појавиле, иако Пикисипи доста бладаше со статусите, на крај постапи исправно и држеше вода теоријата дека не знаеле за што се викнати да настапуваат кога се согласиле. Легијата имаше слична ситуација со појавување на плакат од СДСМ и нивното име во него, секако не настапија и кажаа дека немале договорено ништо такво.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Ко што знам САФ не се појавија на закажаниот настап во Струга или кај и да беше. Така да и да земале пари, одма би им отишле на плаќање пенали дека не се појавиле. Да настапеле тогаш па да се ругаа, ама вака не се појавиле, иако Пикисипи доста бладаше со статусите, на крај постапи исправно и држеше вода теоријата дека не знаеле за што се викнати да настапуваат кога се согласиле. Легијата имаше слична ситуација со појавување на плакат од СДСМ и нивното име во него, секако не настапија и кажаа дека немале договорено ништо такво.
Ако е вистина, ќе го повлечам кажаното, јас ќе ги трошам моите последни пари во Државна и нема да ми бидат доволно.
Ама, ако е вистина.

Пошто читав како таму реторички се правдаа, сееа морални релативитети и сватив дека им влегла парата. Како тоа ќе настапеле ама немало да има ничие обележје, како тоа се ќе пееле ама немало Раце Горе... И останата вербална диареа.

Кога ќе размислам, на крај краишта, гарант и да пошле никој им се нема појавено во публика и си заминале...
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Ако е вистина, ќе го повлечам кажаното, јас ќе ги трошам моите последни пари во Државна и нема да ми бидат доволно.
Ама, ако е вистина.
У принцип запнат си некој да ги потроши парите во државна. Венко Филипче ти ли си?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom