Хип хоп културата во Македонија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
Чудно никој не го искоментира концертот на Страјк а поминаа веќе 2 недели ако не грешам...

Според мене супер беше, дури и изненаден бев од визуелни ефекти и сфе тоа..
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546

Никад више...[DOUBLEPOST=1545511803][/DOUBLEPOST]
Некој вишок карта за Страјкот да не му се наоѓа?
П.с. Човекот ќе наполнеше МКЦ х3, се потцениле со капацитетов, одма се продадоа картите...
Реално шо многу ми се допадна од негова страна е симболичната цена на картите.И 600 да ја ставеше пак ќе се распродадеше.
 

VBU_Muzichki_Registar

Регистар на македонски музички изданија
Член од
24 октомври 2017
Мислења
20
Поени од реакции
14
Чудно никој не го искоментира концертот на Страјк а поминаа веќе 2 недели ако не грешам...

Според мене супер беше, дури и изненаден бев од визуелни ефекти и сфе тоа..
Еве ги коментарите од нас за концертот на Страјк.
https://goo.gl/srTtb4[DOUBLEPOST=1545953219][/DOUBLEPOST]Пред некое време почнавме со еден серијал во кој имаме 10 прашања за домашниете изведувачи или продуценти што имаат релација со хип хоп/рап музиката.
На следниов линк се интервјуата објавени до сега. Можеби некого ќе го интересира.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLWyVjecxKos80jyRUrA4poqpA4dNhuRJn
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Еве ги коментарите од нас за концертот на Страјк.
https://goo.gl/srTtb4[DOUBLEPOST=1545953219][/DOUBLEPOST]Пред некое време почнавме со еден серијал во кој имаме 10 прашања за домашниете изведувачи или продуценти што имаат релација со хип хоп/рап музиката.
На следниов линк се интервјуата објавени до сега. Можеби некого ќе го интересира.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLWyVjecxKos80jyRUrA4poqpA4dNhuRJn
Одлични сте брат само Слаткар ви ја усра епизодата.А Кацар доста фини и поштени одговори даде.
 

VBU_Muzichki_Registar

Регистар на македонски музички изданија
Член од
24 октомври 2017
Мислења
20
Поени од реакции
14
Одлични сте брат само Слаткар ви ја усра епизодата.А Кацар доста фини и поштени одговори даде.
@k0k014 , ти благодариме за коментарот и тоа што веќе си ги следел видеата.
Ние се обидуваме да дадеме можност на што е можно повеќе изведувачи/автори/продуценти да ги одговорат прашањата и да ги споделиме со сите што би ги интересирале одговорите, па секој да си пронајде интересно во одговорите. Има доста интересни одговори во различни интервјуа.

Следат многу интересни ликови што ќе одговараат на прашањата.

Дали имате желба да ги чуете одговорите од некој изведувач? Би ги земале желбите во предвид.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Еве ги коментарите од нас за концертот на Страјк.
https://goo.gl/srTtb4[DOUBLEPOST=1545953219][/DOUBLEPOST]Пред некое време почнавме со еден серијал во кој имаме 10 прашања за домашниете изведувачи или продуценти што имаат релација со хип хоп/рап музиката.
На следниов линк се интервјуата објавени до сега. Можеби некого ќе го интересира.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLWyVjecxKos80jyRUrA4poqpA4dNhuRJn
Супер се само дајте и за рок, поп, техно и какви не други правци имаме во македонската музика. Премногу сте фокусирани на хип хоп/рап во овој ваш проект Музички регистар. Можеби сте повеќе во екипата што слушаат рап но ако сте се определиле да опфатите на сајтот секаков вид македонска музика нека има од повеќето жанрови подеднаков третман.

Супер се интервјуава, јас сум љубител на македонскиот рап но си сакам и други жанрови на македонска музика.
 

VBU_Muzichki_Registar

Регистар на македонски музички изданија
Член од
24 октомври 2017
Мислења
20
Поени од реакции
14
@MARCELLO , забелешката е прифатена.
Да, во право си. Воопшто не сакаме да бидеме поистоветени само со еден музички жанр. Веројатно има дел од вистината за тоа дека дел од луѓето во екипата малку поактуелно следат хип-хоп па затоа се и тие содржини поинтензивни. Меѓутоа ако тоа е перцепцијата на јавноста, ќе треба да го смениме тоа и другите музички жанрови да добијат повеќе простор периодов што следи.

Ти благодариме Марчело за конструктивните забелешки.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Одлични сте брат само Слаткар ви ја усра епизодата.А Кацар доста фини и поштени одговори даде.
На Слаткар после некои негови постапките не вреди ни име да му се спомнува, ама за интервјуто и неговата епизода не гледам дека нешто толку лошо усрал, единствено на прашањето Која е твоја омилена хип хоп декада (’80, ’90, ’00, ’10)?, даде глуп одговор, си има глуп хумор тоа имаме заклучено од епизодите со Жаре 1 на 1. Ама на другиве прашања сосема океј си одговори, искрено и поштено, нема што да му се замери многу. А ако мислеше дека ја усрал дека не е рапер а тематиката на видеата е за рап, тогаш и овие Два бона,Таско и останати курци палци се далеку од рап, ама јбг, мак рап сцена све трпела и ќе трпи за жал.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
@k0k014 , ти благодариме за коментарот и тоа што веќе си ги следел видеата.
Ние се обидуваме да дадеме можност на што е можно повеќе изведувачи/автори/продуценти да ги одговорат прашањата и да ги споделиме со сите што би ги интересирале одговорите, па секој да си пронајде интересно во одговорите. Има доста интересни одговори во различни интервјуа.

Следат многу интересни ликови што ќе одговараат на прашањата.

Дали имате желба да ги чуете одговорите од некој изведувач? Би ги земале желбите во предвид.
Страјк и Пеше па ајде и РНС нека биде.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
@MARCELLO , забелешката е прифатена.
Да, во право си. Воопшто не сакаме да бидеме поистоветени само со еден музички жанр. Веројатно има дел од вистината за тоа дека дел од луѓето во екипата малку поактуелно следат хип-хоп па затоа се и тие содржини поинтензивни. Меѓутоа ако тоа е перцепцијата на јавноста, ќе треба да го смениме тоа и другите музички жанрови да добијат повеќе простор периодов што следи.

Ти благодариме Марчело за конструктивните забелешки.
Кај нас во државава мое некое чувство е дека најмногу се слуша поп, рок, рап, метал, електонска музика, фолк/етно. И на тие жанрови да се фокусирате нормално секој жарн си има и мешавина со друг жарн.
Друго видео интервјуата се супер, може и подобо да се измонтира, дизајн подобар, квалитет во HD.... Како и да е се надевам од година во година се подобри ќе бидете. Потребно е повеќе посветување на македонската музика.

Јас интервју би сакал да слушнам од
Од раперите Тонио Сан не за да го праште зошто и како се скарал со Легијата екипата туку да видиме што му се идни планови, дали ќе си продолжи соло..
Од поп музичари би сакал да слушнам на Влатко Лозаноски, Елена Ристеска, Тамара Тодевска, Каролина..
Не знам во кој жанр да ги сместам Дупер но и од нив би сакал да слушнам исто така Фанк Шуи, регеанците Conquering Lion, Kирил Џајковски oд продукцентите Масевски, Лазар Цветковски, Дарко Димитров, Роберт Билбилов, Гоце Симоновски..
Толку од мене околу ова сега нека се продолжи за тоа што си е наменета темава.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom