Хип хоп културата во Македонија

Член од
7 август 2011
Мислења
4.741
Поени од реакции
12.710
Џака критикувал власт, нешто што е одлика на субверзивна музика ко рап, ти викаш дека другарство од 20 години се распаднало ради партија. Очигледно цела легија биле комуњари, а рнс патриот, па пукнало :tapp:
Не ме цитирај жити све, продужи да живееш у 2д.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Џака критикувал власт, нешто што е одлика на субверзивна музика ко рап, ти викаш дека другарство од 20 години се распаднало ради партија. Очигледно цела легија биле комуњари, а рнс патриот, па пукнало :tapp:
Не ме цитирај жити све, продужи да живееш у 2д.

разбирам критикување , ама џака поише личи на активист на сдсм , ти продужи да живееш у средно за женска се скарале нема промашај и ти прв почна да ме цитираш ако не ти се цитира ходај
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.851
Поени од реакции
7.541
Знам еднаш се појави на Фејсбук плакат за еден настан на СДСМ во кој они требале да настапат па луѓе се побунија и се вадеа после тоа од Легијата. Не можам сега да го најдам тој плакат, знам беше со тој фонт како руски што е што го користеа едно време СДСМ.[DOUBLEPOST=1529793225][/DOUBLEPOST]Сите работи поврзани со ситуацијава со Легијата и Тонио Сан би било добро да се префрлат тука
https://forum.kajgana.com/threads/Легијата.29748/page-53

Овде оваа тема да си остане општо за хип хоп културата во МКД и поставување/ промовирање нови и стари рап песни.
 
Последно уредено:

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Детски муабети бе бато. Ај ќе пуштам водичка малку а ако сакате да ја знаете причата до крај ќе си го прашате него. ... what ???
Дечко имаш 40 години пи*ка му матерна ако више почнуеш да раскажуваш кажи до крај шо е како е, или боље уопште не кажуј. А не тука јуда муда, лицемер а у ти реков ми рече....
Така да ја уште си држам страна на Тони пошо од вакви тинејџерски муабети ми се кења.. ма добро ќе беше теен муабет да е ни тоа не е.

оф топик Џакси еден од најслабите карики у Леџија .. онака да спомнам шо знам.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.050
Поени од реакции
12.936
П.с. кога спомнавме најслаби карики, overall гледано вака некако би изгледала листата.

1. Страјк
2. Тони
3. Лд
4. Блажеј
5. Кемп
6. Џака
7. Ронин

Не би го ставал на листата Тазак кој што си е продуцент и си е посебна категорија, и Џоле кој е само верна пратња и секако Брус кој некако многу малце има улетувано за да се споредува, сепак повеќе по рокчето ми е он.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.851
Поени од реакции
7.541
За мене вака како екипа групна Зад Аголот ми се допаѓаат. И инструментали и текстови и спотови имаат одлични.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.050
Поени од реакции
12.936
Па добро брат во зависност што поише поштуеш, Лд има можда поише харизма, на уво исто може боље звучи, и подобар фристајлер е, ама дека ја по лириките сум поише, и некако мислам дека Тони многу поише има добри текстови на број од Лд. И некако мислам таа фаза на лиричка зрелост Лд ја достигна со последниот негов соло албум (и единствениот т.е.), додека кај Тони уште од Цветот на Светот има некое ниво на зрели длабоки лирики. Реално во тој период Лд снимаше траки како Берам Туфки, а Рнс ти снимил Потежок од тешки времиња итн... Мадај посекако нема тука грешен избор околу нив двајца, во самиот врв на скромната македонска рап сцена.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
абе кои рапери у мк бе, што се занесуваат. што е ова, у секое маало у скопје по еден еминем има
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.851
Поени од реакции
7.541
Како вака...баш беа хард кор рапери :pos:
Слаткар им помагаше за песните. Се слуша на некој песни како он добацки дава Хоуу, оуу а и стилот го имаа како него што го имаше тогаш кога се пробиваше во комерцијална музика.

Taтко им Роџер Пијано ги финансираше да снимаат песни.

И во спотот на Елена Ристеска - Некаде далеку ги имаше како играат.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.761
Поени од реакции
14.019
Изгледа ептен им стапнал на жуљ РНС па затоа Џака со ваков пост на фејсбук. Очигледно е дека сака да го оцрни за да не може да продолжи да се бави со музика понатака, или барем да му намали понатамошна продажба на и така веќе мала публика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom