Хип хоп културата во Македонија

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Од сите во Легијата најмногу ми се допаѓаат и се издвојуваат Тонио Сан, ЛД Пистолеро, Страјк Другото е онака ништо посебно во текстови и стилот на рапувањето.
Сите се добри ама овие се издвојуваат.Кемп Од од Чаир е исто добар.
 
Последно уредено:

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Мора да се дознае што се десило со ситуацијава.......
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Мора да се дознае што се десило со ситуацијава.......
Тоа е брат спиел со женската на Брус.[DOUBLEPOST=1529707357][/DOUBLEPOST]Само работава е што не знаеме кој е ставот на останатите.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Еве и од Брус:

https://www.facebook.com/nenad.stefanoski.9/posts/10214855718338605

Дечки секоја приказна си има крај, јас мислам дека тука е крајот на Легијата, тешко дека пак би се правеле настапи и слично како што се правеше до пред 3 години, или ако би се праеле ќе биде некој реунион ко САФ еднаш во 20 години. Односите се тие какви што им се, луѓето се разбегани на сите страни од светот, тоа е тоа. Ептен даун се чувствувам и јас, бидејќи со тие песни во телефон пораснав, ко мал немав слушалки и цел пат кон школо и во школо пуштав на телефон звучките песни од Легијата, така се чудеа луѓето што слушам дека непознато им беше на сите, фрик бев во нивните очи, ама мене ми беше многу убаво и се исклучував тотално со нивните песни, спас и бегство од проблемите наоѓав баш таму, а и којзнае колку пати помогнале кога е најтешко, баш и некој песни од Тони како Животот е убав, што сум се нашол во некој текст, да сум сфател дека и некој друг делел ист проблем со мојот. Стварно не би сакал да судам ниту ме интересира кој е крив кој е прав, ние фановите највише губиме. Песните и албумите од Рнс нема да се избришани бидејќи на нив продуцент е Тазак и се и негово дело и труд, додека пак Цветот на Светот албумот и сите песни во него се избришани.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.865
Тоа е брат спиел со женската на Брус.[DOUBLEPOST=1529707357][/DOUBLEPOST]Само работава е што не знаеме кој е ставот на останатите.
Ист е ко и на џака, почнувајќи од пеше, мртов е за нив.
Баш пеше после промоцијата на задниот албум ми најави дека секој трга по свој пат и можно е да се надзира крајот на Легијата или да имаат еден подолг hiatus ( што уствари и се деси ), а ова искрено ги дотепа, ама е тотално оправдано, така да тоа што го има напраено тони е дното, нарочито за човек кој има напишано 100 текста за тоа што значи другарство, и што му значат дечките од бендот, значи дно дна, нема подоле од ова.
Тури му курот на ваков човек, никој не го спори иначе неговиот талент, ама ко особа е :sick::sick::sick: башка што пола текстови му паднаа у вода, тоа е непобитен факт, само не требаше џака вака да си изреагира, детски е а што е најтрагично не е ни избрзано, година дена е у прашање, нарочито зашто е нет а ваква ствар не се изнесува таму, плус не ни навлезе у детали остави да си течат шпекулации.
Пристапот му е погрешен али тоа е, се дешава, не ти е ова мејнстрим бенд со пиар тим позади нив па да им го скоцка ова ко што треба, сеа да му се замери е глупо а и бидна веќе.
Обично ако веќе се објавува ваква ствар, у кратки црти, поради несогласувања бла бла и слично, тони више не е дел од екипата, чао пријатно, за останатото што и како се знае како се објаснуе, преку песни и лесно ко 2 и 2 ќе ти биде да дознаеш што се десило.
 
K

kicodarker

Гостин
Ист е ко и на џака, kur da dzvaka (hehence).
Затоа немаме хип хоп сцена. Додуша си опадна по природна селекција кој со бизнис, кој странство фати,кој му поминал меракот и така ова што остана сега веќе наликува ко титов пионер да ти раскажува "ее ја на времето".
Тонио Сам уствари во тоа леѓијата им беше и главната фаца. Дали како РНС дали сам настапувал или со леѓија братеу, си имаше педигре. И сам да си продолжи да вади траки па ќе биди популарен ќе има публика и траките ќе му бидат добри со осмислени текстови.
Џака е типична празна воденица што ако беше женско ќе се омажеше во некое село со чешма за да може да трачари на чешма.
Се скарале се смириле ти реков ми рече ај у курац ебаве слепци. Овој антонио барем на тоа поле си е реализиран а овие незнајниве јунаци кои само од дома ги знаат дека се рапери од вино и џоинт шо направиле појќе?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
Mi spomna brat mi pred 4-5 meseci ali mu vikam aj ne umaraj ne mi glumi insajder.

Steta, jaki bea ko tim, imaa pesni so koi site nie sme rastele i sigurno u naredni albumi ke ima neso so ke treba da go procitame megju redovi.

Steta i za Green Out, pekol ekipa, interesni funky pesni iz Brus ama go ebaa i toa.

So vakov poteg go brisat Rns od mapa, se sto ke prai u idnina nema da mu e legit ako elaborira na temi koi cela kariera mu se jaka strana - friendship & loyalty.


Mada od cela taa ekipa Peshe e likot so ima najvekje potencijal, najkejf za slusanje, se nadevam barem on ke vadi poekje albumi.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.865
на крај сет ап ке испадне и ќе биде ама чекајте, ама како вака, па нели се скаравте, како тоа пак со јуда или исус прашта, па шта то бит.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
сигурно е за партија нешто , џака кога беа вмро на власт све нешто траки против нив па на протести се брукаше , а сега убаво му е , Рнс е вмро , почна да ги диса сдсм кога дојдоа на власт ,

арт и факти

собранието предатори пуно ловат со мамец,
па ме посочивте како крадец
поради тоа што ископав артефакт и изложив надвор од ранец,
па вие ли сте тие што вперивте копја?
не ме смејте, магла дома, софрата ви е со гомна,
па ве спомнав сите што се тртевте за тронот,
а се менуваа власти па се вртевте ко коноп,
сега ка'o сте "да, да такви се они"...
али јас зборам за вас бе куртони,



и сега капак на све ова со името ципрас и заев со договорот ,
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Ushte odamna znam deka ustvari raperive se tapa faci za so zheni. Sekogash idele so nekoi pomali dromfulji i nikogash ne bile uspeshni od toj aspekt. Najverojatno se raboti za nekoi partiski elementi i shteta shto se svedele na takvo nivo da si go krshat bratstvoto..... Drugarstvo ne se raspagja tuku taka, barem od niv ebano cel zhivot uchev kako lektira i kodex kako treba da se postavuvaat rabotite, sigurno ima neshto mnogu povekje a toa kje go doznaeme nekad. Otishle u kurac, kako shto ide i opshestvovo vo kurac, ali po pravec na optimizam mislam deka bi trebalo da se sredi rabotata iako so stavot na Dzaka i so vrednosta na svojot zbor, treba da si ostane verodostoen na toa shto go pishal. Ne mozhe pishi brishi na socijalen medium. Otkachil skroz ...... not cool. Najubavo bi bilo da ja cueme stranata na RNS. On e progonetiot.
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
сигурно е за партија нешто , џака кога беа вмро на власт све нешто траки против нив па на протести се брукаше , а сега убаво му е , Рнс е вмро , почна да ги диса сдсм кога дојдоа на власт ,

арт и факти

собранието предатори пуно ловат со мамец,
па ме посочивте како крадец
поради тоа што ископав артефакт и изложив надвор од ранец,
па вие ли сте тие што вперивте копја?
не ме смејте, магла дома, софрата ви е со гомна,
па ве спомнав сите што се тртевте за тронот,
а се менуваа власти па се вртевте ко коноп,
сега ка'o сте "да, да такви се они"...
али јас зборам за вас бе куртони,



и сега капак на све ова со името ципрас и заев со договорот ,
Како безвезно си изгради хипотеза ни сам не си свесен. Па арт и факти е искочена 6 месеци пред сдсм да дојде на власт ама нема везе. Година дена се скарани, ти викаш заев ципрас и името :tapp:

Таа е причата, рнс ја ебел женската (бивша или актуелна не знам) на брус. Само многу лигушки е постови на фб. Се знае у рап како се одвиваат препуцавањата. Му снимаш дис и после може ќе врати може ќе преќути и ќе му пропадне све што во иднина ќе сними.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Како безвезно си изгради хипотеза ни сам не си свесен. Па арт и факти е искочена 6 месеци пред сдсм да дојде на власт ама нема везе. Година дена се скарани, ти викаш заев ципрас и името :tapp:

Таа е причата, рнс ја ебел женската (бивша или актуелна не знам) на брус. Само многу лигушки е постови на фб. Се знае у рап како се одвиваат препуцавањата. Му снимаш дис и после може ќе врати може ќе преќути и ќе му пропадне све што во иднина ќе сними.
да де повеке време се скарани , читај убаво пишува договорот за името е капак и неможеа више да кутат и јавно почнаа ;)

па мора да дојде на власт за да може да ги диса , што се дешаваше тој период кога е искочена размисли ?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
да де повеке време се скарани , читај убаво пишува договорот за името е капак и неможеа више да кутат и јавно почнаа ;)

па мора да дојде на власт за да може да ги диса , што се дешаваше тој период кога е искочена размисли ?
Размислувам и тажен сум што не можеш да видиш надвор од дводимензионалниот екран на вмросдсм. Све е вмро-сдсм во право си. Биди така.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Размислувам и тажен сум што не можеш да видиш надвор од дводимензионалниот екран на вмросдсм. Све е вмро-сдсм во право си. Биди така.
ја можам не се секирај , ама џака незнам дали може

https://www.youtube.com/watch?v=dnqzN83qKyo

https://www.youtube.com/watch?v=0pMr7_uL6I4

плус 3000 траки со политика , па нешто револуција молотови,

а Рнс само у арт и факти неколку линии што би рекле objasnio



сега знам дека боли, па Тони станал олош,
браќата се браќа додека братот не стане кодош,
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Одамна рапот е се поретко у Македонија и тоа што се снима се снима еднаш у некоја година или месец трака или албум нешто. Едно време раперите работеа во полна пареа скоро секоја недела мислам дека се снимаше по некоја рап трака и имало рап забави. Сега сите гледаат и бркаат свој интереси, гледаат да си го средат својот живот. Повеќето што беа рапери сега или работаат нешто сосема друго или нешто слично што е со музика и рап музиката. Мислам дека има многу причини што доведоа до ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom