Хип хоп културата во Македонија

S

Svetovid

Гостин
Eve eden odlichen tekst za "nepostoechkata" Makedonska Rap scena, a go drpnav od Bagra.
од mortel-mortel на 22 сеп 2003 - 04:08

НАМЕНЕTO ЗА: сите вистински, сите лажни, за сите љубители на добар рап, за сите што го мразат и за сите што го сакаат македонскиот хип-хоп.
Во овој текст ке ви ги претставам (т.е. подобро ке ве запознаам) со скоро сите македонски хип-хопери и хип-хоп групи. (Црна Тачка; Поинаков Стил; Темната Страна; Психотим; Да Џака Накот; Гета Фонтана; Кец; Легијата; С.В.П.; и уште многу други), а и ке прочитате многу многу текстови..

Но како што е ред ке почнам со најстарите: Чиста Околина и The Most Wanted...

ЧИСТА ОКОЛИНА
Чиста Околина се појавиа и официјално во далечната 1991год. со албумот насловен како ,,Новиот Аспект на Старата Школа< кој го издадоа во 1995год. Нивната олд сцхоол музика (овој музички жанр е предок на хип-хопот) беше добро прифатена од македонската публика и Чиста Околина одржаа неколку големи концерти, во МКЦ, на Македонски железници во магацинот, итн. По успешниот албум, втор на успеаа да направат бидејќи групата се расформира и членовите се разделија по други новоформирани групи. Во 2001 повторно се собраа членовите или барем дел од нив и го издадоа истиот албум но сега на компакт диск насловен како <Уште Еднаш<

Члеови: Скарфејс; В.Г.; Кики; Спикерот Тако; Скелеку Скас; Улав; Ицко; Пики Сипи; Самоил Царот; Миро: Деликвент; Стамче Фолк; Ване; Јане баш буц и Џоге

Песни: Преку кур од нешто што прави да сум изнервиран; Римувани Способности; Јас сум Шеф; во потрага по корените; лигава материја; Старошколски херој; адидас на нога; ѕвонарот на дирекцијата; миро и мечките; веле мајстор; пуздер; одамна на веков; ме вика накој викац; доле до демистификаторот; разрешување; нешто блиску до реума; грк на мојот штрк; мнение доста; ајде де; ептен добри во студио; пуздер 2; итн.

Извадок од текст: ,, иии кој кур сакате сите вие кога ја сум најдобар од сите со микрофони старошколски тертипи ајде рипни ти кажува пики сипи од стихови бомба ласирам ко ракета удирам силно како дедо ми со.. ... .. .. (од <Старошколски Херој<)

Постоење: од 1991 до 1997год


THE MOST WANTED
The Most Wanted излегоа паралелно со Чиста Околина. Тие за разлка од Чиста, правеа Рап музика а не Old School. И во нивните песни може да се забележи ривалството кон Чиста Околина па и кон сите останати тогашни групи и пејачи како што се Ристо Бомбата, Нулта Позитив, Пис Брадаес <и тие срања<(како што љубеа да да кажат). Инаку двајцата членови Нести(или Аго) и Тец беа тие кој си го издадоа нивниот албум <Пресудниот Ден< кој беше добро продаван. Во 1996 год. Нести се преименува во Аго и ја оформува <Темната Страна< така да на The Most Wanted му доага крајот.

Членови: Нести и Тец

Песни: Интро; the most wanted; нашата ебена филозофија; женски феномени; МР. ВГ; ебете се сите; не верувај им на кучките; 3д прешање; ова е за нашата раса; до госпот моќен; синдикатот мава; пропагандни пораки; ул. Скопска бр.28; интермеко; ебено луд; Чиста Околина повторно во афект; Апетит за уништување; пресудниот ден и одјава

Извадок од Текст: Возејќи се во овој ебен град со кола слушајќи ги раперите од старата школа ми приде една кучка во бела мазда и ми рече <дечко ти ли си на колава газда< Јас полн со култура и карактер цврст се свртев и и го покажав само средниот прст а таа се вцрве демек невина била очекувајќи да рачам .. .. ...
(извадок од<неверувај им на кучките)

Постоење: Од 1991 до 1996год.ЦРНА ТАЧКА
Во оваа група членуваа Кец, Ник и Кељавиот. Излезе од прилика пред 3-4год.(не ја знам точната година). Нивниот стил не е класичен Рап туку доаѓа нешто како < Рап Хард Кор<. Немаат издадено и официјално албум но имаат доста песни. Се чини групата не опстојуваше долго време бидејќи Кец се пресели во Легијата но и предходно не беше посветен само на Црна Тачка бидејќи често можеше да се слушне како гостин на други рап групи во Македонија.

Песни: Алкохол; Живееме овака Црна Тачка; избројте колку е два минус два; и.т.н.

Членови: Ник; Кец; Кељавиот

Извадок од текст: Го мењам гласот за 360степени бегај зашто јадам турбо фолк кретени со мојата нова вештина серијал килер ке ве распарам сите со смртната вила имаш фаца мила зашто си мамина маза последна фаза избрана и е смртта твоја кој ти го.. .. ... .. (извадок од < 2-2<)

Постоење: Од 1999 до 2001 (од прилика)


ПОИНАКОВ СТИЛ
Дечките од оваа група се од Бутел и се на возраст од 19год. Постојат долго време но не успеаа да издадат албум. Тие работеа цело време засебно, за разлика од на пр. Темната страна со против сите и кес и психотим и други кој имаат доста песни заедно. Со стилот не одбегнуваат нешто повеќе од класичен хип-хоп. Уште постојат иако се долго време во мирување, се надевам дека нема така и да останат.

Песни: Почит; Ако ме мразиш мрази ме; Мислиш си МС ; Мора да се смениш некогаш и.т.н.

Членови: Околу 5 ( не ги знам нивните имиња)

Извадок од Текст: Почит меѓу мене и тебе почит меѓу сите нас во ова погрешно време ни треба знај заедно сме посилни на сцена да го држиме рапот знај дека рапот го правам од љубов сакам да правам добри дела во кругов сакам да сум добар рапер сакам да сум добар човек да помагам на секој што не може да најде лек, да јас сум тој во мислата свој а не некој што не сваќаат кој е кој секогаш велев гледај. . . . . . . . (извадок од <Почит)

Постоење: Од 1999 до 2003 (слободна проценка)ГЕТА ФОНТАНА
Гета Фонтана постоеа пред 2-3 години И тие како и повеќето немаат издадено албум. Тројцата членови успеаа да направат неколку песни со свој сопствен труд кој ги дадоа во 103ка како демо снимки во емисијата <Црна Хроника<. По некое време се распадна групата. За жал Дризла, еден од членовите трагично почина ова лето. Ќе го паметиме по неговите добри песни.

Песни: Морбидно Рапување; Гета Фонтана итн.

Членови: Дризла; Злате и ?????

Извадок од текст: Луд сум по хип-хоп на ритамот сум роп ако ми застанеш на патот сам си копаш гроп зашто ја сум муцкер фуцкер а ти си бицк суцкер ти си бубашваба и те убивам со пракер ни еден ритам од уста не ми бега а од лажните рапери мене стомак ме стега за сите кремови јас сум многу груп а глупите кучки ги ебам ја на ступ она ми . . . (од < Гета Фонтана<)

Постоење: од 1998 до 2000 год. (по мое мислење)САФ
За Саф нема многу што да кажувам бидејќи сите добро ги знаат. Дефинитивно е најпопуларна македонска рап група. Имаат издадено еден албум со наслов <Сафизам< Имаат одржано три големи концерти и имаат учествувано на многу журки. Смилен е сеуште во Америка но очекуваме набрзо да се врати спремен за издавање нов албум. Пики Сипи добро знаеме дека беше организатор на Хип-хоп и Р&Б журките што се случуваа во Елемент оваа година.( повеќе за Саф во посебна сторија наскоро)

Песни: интро; стиховна гимнастика; револуционерот; мис стоун; фатаморгана; скопска ситуација; црн петок за. . . ; сафари; представување1; борба со микрофоните; рецепт; претставување 2 ; раце горе; представување 3 ; сафари; миксаф; стиховно кунк фу; што сакаш ти; и.т.н.

Членови: еден два три: Смилен, Гоце, Пики Сипи

Извадок од текст: Ух колку е добро да си рапер, саф ѕвер тврдокорен како црн пид бул териер но еве како приказна да започнам во 87ма на верност на рапот му се заколнав, жими најмило, жими најдраго, жими мајка, жими микрофон крст и кандило рап или смрт без страв во душата сум лав во околина израснав а светам со Саф зависник од рап..(од Представување3

Постоење: од 1995 па до сегаКРЕМАТОРИУМ

Крематориум се јавија многу кратко време. Излегоа со демо снимка на канал 103 во емисијата<Црна Хроника<во 1999год.Тие можеби и уште постојат, јас од тогаш не сум ги, ни сретнал, ни чул негде.

Песни: Уметноста на зидот; и.т.н.

Членови: Бушавиот и Уметникот

Извадок од Текст: Графитите на зидот и уметноста во глава неукиот човек од нас ке си страда ми доаѓа нешто во мислите мои го визионирам графитот во 1000 бои од кој нешто сосема се гледа сликата на зидот и сенката бледа како да се наслика целата филхармонија целта на графитите е вистинска депонија допирна точка на целата трагедија <Маја те сакам< епа каква комедија доаѓа до израс умствената анархија ја и уметникот правиме патриархија . . . . . . . .. . . . . .(од <Уметноста на зидот<)

Постоење: Од 1999 па поим немам до когаТУТОРИ:
Тутори се всушност двајца браќа што правеа хип-хоп после времето на Чиста Околина и мост њантед. Тие имаат доста песни и скоро сите во дует со некој други соло изведувачи или групи кој се појавиа тогаш. Албум немаат иако беа блиску до него. Нивните песни редовно беа презентирани на канал 103 од страна на Скарфејс.

Песни: Кој го едуцира стиховниот терориста; 15дм. за скреч; Ноќна Мора; Поента; Живот без Хип-хоп; Против нас; ; Почетна граница; итн.

Членови: Двајцата браќа (не ми се познати нивните имиња)

Извадок од текст: Некој зборат во јавето некој рецитираат во сонот но Тутори секогаш ке останат на тронот без разлика на новите генерации што доаѓаат и демократите кој не слушаат и постојано не не сваѓаат дека над својте дела сме 24 часа кучето е бесно ама римата каса, гледам многу стари другари како озборуваат како за нас постојано критикуваат, немаат обрас да ни кажат ништо во фаца нивниот лос кон врвот на друго место втаса суште не ги пречекоривте границите на рапот на другата страна од линијата Тутурот е царот . . . . .. .. . (од< Против Нас<)

Постоење: 0д 1995 до 1997год. (од прилика)ВОИС
Воис како соло артист почна уште од 1994 кога ги почна и првите песни заедно со Штрумф Далтон и Тутори. Потоа има исто така песни и со други групи и изведувачи но не и смостојни песни каде го слушаме само него. Исто така едно време работеше и во канал 103 како вокал. Има учествувано и на некој мали журки заедно со други артисти.

Песни: Почетна Граница; Против нас; Живот без Хип-хоп; Поента итн.

Извадок од Текст: Во ваков мик ние сме светлината на робовите вие коските на потомците ние ликовите на боговите јас сум Воис со божјата рака го скинав гневот на стиховната мака твојот копнеж за смртта веќе да го снема беснило те фаќа а на устата пена мојот збор е тврда вилица на времето што лети по нивјето со заби на семето . . . (од<Почетна Граница<)

Постоење: од 1994 па навамуШТРУМФ
Штрумф беше како соло т.е.како склоп на тогашниот тандем Воис, Штруф, Далтон, Тутори. Има неколку песни заедно со споменативе, сопствена т.е. само своја песна нема. Правеше хип-хоп во 96-97, извади некое демо и од тогаш се повлече од рап сцената .

Песни: Живот без Хип-хоп; и.т.н

Извадок од Текст: Ова е почеток на крајот на зборовите празни крај на текстовите без поента што личат на сказни ви ја презентирам вистината со вокална интерпретација секој што е против нека потпише капитулација новиот почеток надградба од минатото кон иднина има содржина, текс и не се крие зад вистината а суштината треба да се долови преку порака, зашто без порака работата полека. . . . .. . . .. (од< Поента<)

Постоење: од 1996 до 1997год.УЛИЧЕН РИТАМ

Уличен Ритам излегоа паралелно со САФ. Имаа спремно песни кој не им беа презентирани и сакаа да издадат албум кој беше скоро готов. Но им се случи нешто што не е позато во јавноста и од нивниот албум ништо не успеа. Потоа извадија некој песни од кој имаа и гости од Саф, но дали тие им беа нови, или од претходно спремените за албумот незнам но знам дека од тогаш Уличен Ритам ги снема од сцената.

Песни: Рап инжињер; Стиховна Гимнастика итн.

Членови: Митко; Конан; Човекот Гоце и Кралот

Извадок од Текст: Презентација на гоце атракција влегувам во акција полн со статисвакција урбанизација на оваа мала нација Љупчо Марковски најголемата сензација влегувам во ова со чиста алчност моето второ име звучи само опасност имам повеќе имиња од џанкери на вена имам повеќе стилови од шабани на сцена.. .. .. .. .. .. .. . . . . (од Стиховна Гимнастика)

Постоење: од 1995 до 1996


ПУКА КОЗМЕТИКА
Овие двајца браќа почнаа со рап од пред 6-7 години И уште постојат. Нивниот стил е класичен хип-хоп. Имаат неколку настапи пред публика во македонија а и надвор од неа поточно во Бугарија оваа година заедно со Клан Исток. Имаат добар број на песни но не и албум зад себе. Претежно песните им се во дуед со други мак. рапери но имаат и самостојни песни

Песни: 15дм. скреч; брат за брат

Членови: Не ми се познати нивните имиња

Извадок од Текст: Брат за брат а сирење за пари но кога ти е тешко само братот ке те свати солидни во секоја војна што ја водиш каде оди тој и ти ке одиш, лесно делуваш на мојата психа не сум навикнат кога некој ми вика секогаш за тебе ти го чувам грбот удираме секогаш заедно на врвот со Пука козметика кој е пука козметика. . . .. . . (од < Брат за Брат<)

Постоење: од 1995 и сеуштеСЕКОЛОСКИ ЈОРДАНЧО
Јорданчо излезе со своја песна на канал103 од пред 2 години и од тогаш го немам чуено. Тоа беше неговата демо снимка која му ја презентираа на радио и по се изгледа му беше последна.

Песни: Господарот на церемонијата

Извадок од Текст: Правилата ги прекршуваш штом влезеш во просторијата повторно Јорданчо господарот на церемонијата како и секогаш без најава упаѓам и уништувам ако морам постои цел да се разбере јас за нешто се борам потенцијална опасност човекот како бура надоаѓа тргни се од патот мислам дека.. .(од<Господарот на Церемонијата)

Постоење: од 2000 па не е познато наваму


ПРОТИВ СИТЕ
Оваа група ја формираа Да Џака Накот и Гоце. Тие ја формираа оваа група во 1993. Против Сите функционира и до сега кога ке се земе во обзир дека Џака сеуште прави рап песни некогаш заедно со Гоце но во последно време сам. Против Сите имаат доста песни, самостојни, во дуети со темната страна и психотим, само на Џака итн. Против Сите самостоен албум немаат, но имаат издадено компилации, заедно со темната страна и уште некој други рап групи под наслов <Долината на Сенките<

Песни: темна сесија; кога катастрофата ке дојде; господарот на темнината; Рапуш; да ги ебам; срање; ебена фатаморгана; крајот на почетокот; итн

Членови: Да Џака Накот и Гоце

Извадок од Текст: Во рапов многу луѓе кучки почнаа да стануваат, јадат гомна тревата божем не сакаат да дуваат, јас се дрогирам рапот е мојата дрога ја конзумирам секој ден на секое место било кога, јас правам разлика меѓу реалноста и илузија ти живееш безпотребно во состојба на конфузија мудриот човек гледа дваесет години во иднината а паметниот се приспособува врз оглед на средината изгубен ко атлантида во океанот длабочината рапот го прави за пари си ја изгубил милината, силината моја доаѓа моќната колоборација со мојот човек сме спремни за секоја ситуација, статисвакција ми представува кога јас рецитирам и луѓе слепи за реалноста нервирам кога не ја сваќаат мојата мисла што меѓу редови јас ја зборам па да ги разбудам умовите на младите луѓе јас се борам, ако сакаш да си вистински биди вистински према себе размисли за својте постапки па кажи кој ги ебе тие што немислат право а ми попуваат за да сватат што зборам треба да ме проучуваат, секоја реченица и секој ебен збор, секоја мисла во овој рап хард кор зашто и низ пеколот да одам микрофонот сеуште ке го стегам ова е порака за вас слепци луѓе да ве ебам (од <Да ги Ебам<)

Постоење: од 93 па до 2002


ЛЕГИЈАТА
Легијата е новоформирана група со добро познатите македонски рапери и плус некој нови на македонската рап сцена. Имаат издадено албум но по издавањето повторно се разделија и си работеа секој за себе. Поточно легијата претставува склоп на повеќе македонски соло рапери и рап групи кој заеднички направија албум. Можеби пак ке се соберат за да направат и втор ама тешко, бидејќи Аго и Џака се две години во комфликт.

Песни: Нема играње со нас; итн.

Членови: Кец; Џака ; Аго; Челичната тупаница; Алхемичарот; и уште многу други

Извадок од Текст: Оваа нова терминологија стиховна парапсихологија оваа формација обиди се оспорија брзина на темнината се движам со кунк-фу стилови стилови менувам ко агрегатни состојби правам мрцињата да ме бранат да се плашат ти го давам одговорот па после па ке те прашам па идеме, почни да бројш веќе си безрбетен пригушен а ја останувам конечен замрачен вашата фантазија е да ја поседувате. . . (од<Нема играње со нас<)

Постоење: од 2000 до 2001


ТЕМНАТА СТРАНА
Оваа група ја образува Аго во 1996 година кога од Нести се преименува во Аго и до денес има направено многу песни, можеби и најмногу од сите групи во македонија а и најдобри и најквалитетни. Бидејќи човекот пишува и спрема песни за други и ги снима во неговото студио се знае дека најдобрите што ке ги напише ке ги задржи за себе. Во Темната страна Аго сам си е член (човек армија) , плус некогаш доаѓаат други кој не се задрчуваат многу во оваа група. Темната страна станува легенда на македонскиот хип-хоп.

Песни: Темниот се враќа; Сонувам; Повторно мрак; Ебена Фатаморгана; Царството мое; Крајот на почетокот; Денот е повторно темен; Сонцето зајде; Клетва ке ве стигне; Вечна Борба; Зборот се враќа назат; персона нон грата; Право од скопје града; Од крај до крај; Темна сесија; Сум за мојте другари; Мојте луѓе се со мене; Пробај ако смееш; Се за пари; Памет нека берат; Интро; Јас сум 100%; Може ке ме победиш а можеби И не; Темната страна доаќа по тебе; Рапери ме газите; Х.Ц. си ненормален; Аго не почитува лицемери; И’м кинк ѕоур есс; Од аго ви е страв; Жени, неможеш со нив а И неможеш без нив; Правдата секогаш ке биде задоволена; Животот е еден голем предизвик; стрикли хард кор; И.Т.Н.

Членови: Аго

Извадок од Текст: Денес во мракот ладен ветар дува во рап историјата неверници има, многу да ги ебам звоната звонат а мислите мој во длабочини тонат, и како јас денот да го чувам и како со ветрот заедно да дувам, едноставно некој суштината зборот мој се крие во вистината, очиве се вклопуваат, ангелите ме чуваат, доаѓам со ветровите кој се посилно дуваат и сакам да сум градник паричка на бадник среќа за несреќен јадни, а за сите подмукли раперишта педерлана е не си играјте со Темната Страна во рапов цела деценија и зборовите мој сеуште не се сменија, жарта во пепелот згаснува, лутинава нараснува, доаѓам како звукот кој закаснува, во оваа ве нема строфа ве уривам со ебенава катастрофа, фрама пропаѓате во темна јама со насолзени очи сега трчате кај мама и пак во темнината потонувам јас повторно, Снувам соонуууввам. . . . . .. . (од <Сонувам<)

Постоење: 1996 и сеуштеЏЏЛ
Оваа група беше на сцена во 97-98, потоа са растури. Имаше стварно добри песни во дует со Кец, Темната страна и Против Сите. Меѓутоа кратко време постоеа и потоа не знам што се случи со членовите бидејќи и не ги знам точно кој се . Нивната музика беше чист хип-хоп. Албум немаа но некој од песните кој се во дуед со темната страна се издадени на албумот со наслов <Долината на Сенките<

Песни: Од крај до крај; предизвикај ме на дуел; Настапува Смртта

Членови: Нино и Еди

Извадок од Текст: Никогаш велам никогаш не ке ти простам за тоа што ми стори се ке сторам да ти вратам да памтиш зошто патам и последно да ми биде но знај дека ке ти вратам секогаш велам секогаш ке се сеќавам на твојте финти смеата на синти но длабоко во мене постои гнев желба за одмазда о во твојот ебен мев желба за одмазда да направам грев да направам се да те пратам на тој свет ми врие крвта <настапува смртта< имам храброст знај да ти ја пролеам дрвта со мојата деветка на која куршуми и редам седам мртов ладен со желба да те следам.. .. .. .. .. .(од< настапува смртта<)

Постоење: од 96 од 98


КЕЦ
Кец највеќе си е соло но има искуство и во групи(црна тачка; Легијата и др.) Се вкупно има доста многу песни но конкретно свој албум нема. Има некој песни што му се во дуети издадено на албумите од Аго од Џака на компилации и така. Иначе долго време се занимава со рап има сопствено студио и е меѓу најпоштуваните македонски рапери. Сега во последно време си фура соло се додека не се најде некоја група каде ке се уклучи.

Песни: Предизвикај ме на дуел; Сонцето зајде; 2-2; Алкохол; Живееме овака црна тачка; Од крај до крај; и други

Извадок од Текст: во зоната на самракот жртви ке има, крвта ми е ладна ко зима имам вештина да ги следам сите што јадат гомна за Еди копиле над градов седи и не ти вреди да се закачаш со нас зашто после нема спас, јадеш гомна секогаш ме сонуваш на сон или си глуп или имаш мадиња на слон доаѓам со нервите што ке експлодираат ке им ебам матер на сите што ме копираат извираат. . . . . . . . .. (од< Предизвикај ме на Дуел<)

Постоење: од 1994 па наваму


ПСИХОТИМ
Психотим се раперите од Штип. Тие се појавиа 1997 и снимаа во Скопје во студиото на Аго во Порта Влае. Со Темната страна беа одличен тандем а плус кога ке се приклучија и против сите ги правеа најдобрите песни во македонија. Групата Психотим не постои веќе под тоа име бидејќи членовите од оваа група и сите други Штипски рапери образуваа заедничка група наречена <Штип-Хоп<

Песни: Царството мое; Крајот на почетокот; итн.

Членови: не ми се познати нивните имиња

Извадок од Текст: Од психотим сега се губи сјајот, ноќ магла длабоко во темнината се слуша смеа некаде од далечината морбидноста се приближува чекори слушај некој се доближува, време е да плати за својот грев ме обзема гнев ке бидам јас смев, ноќва се време за страшниот суд застани пред мене ако доволно си луд, да го запишам твоето име во книгата на умрените ке те одведам до гробот прскање на вените да ти ги покажам длабочините на земјата живите мртовци на судбината твојата и мојата, јас сега нив ги повикувам силите на невидливото ги свикувам, воскреснатиот знај не може секој да го види суштество на мракот како другите морниди, колку многу гробови колку многу гробови на гробиштава лежат сега мојте робови, морбидноста вас ве демне да се разбуди сега време е, мракот да ве земе донесе кај мене на гробиштава знај воскреснатиот владееше некогаш или по некогаш армадата заедно ке владее засекогаш. (од < Крајот на почетокот <)

Постоење: 1997 до 2001

АГО
За Аго можам да пишувам уште 10 страни и пак ке биде малку. Човекот е икона на Македонскиот рап. Пишува и снима песни за себе, пишува и снима за други, цели 16години се занимава со рап има три албуми позади себе и уште многу неиздадени песни. На кратко неговата биографија: Член на Бреакданце (1985) потоа на Мастрес оф Рап (1987) во 1990 член на Истант Беат паралелно членува и во Тхе Мост Њантед во 1996 ја образува Темната Страна, потоа во 1997 оформена Долината на Сенките (струдио и продукција) следи Легијата па потоа соло артисит и така. Има три албуми <Пресудниот Ден< (1993-1996) ; <Доленита на сенките<(2000) ; ДНС представува (2002)

Песни: Темниот се враќа; Сонувам; Повторно мрак; Ебена Фатаморгана; Царството мое; Крајот на почетокот; Денот е повторно темен; Сонцето зајде; Клетва ке ве стигне; Вечна Борба; Зборот се враќа назат; персона нон грата; Право од скопје града; Од крај до крај; Темна сесија; Сум за мојте другари; Мојте луѓе се со мене; Пробај ако смееш; Се за пари; Памет нека берат; Интро; Јас сум 100%; Може ке ме победиш а можеби И не; Темната страна доаќа по тебе; Рапери ме газите; Х.Ц. си ненормален; Аго не почитува лицемери; И’м кинк ѕоур есс; Од аго ви е страв; Жени, неможеш со нив а И неможеш без нив; Правдата секогаш ке биде задоволена; Животот е еден голем предизвик; стрикли хард кор; И.Т.Н.


Извадок од Текст: Кога цицки ке видам, напаѓам како никој друк од исток од запад од север и од јук. Како рамбо што би рекол исто така ме сакаат и тие мене, усни сочни облини бочни отидов на лекар очни злато клеки орално бочни, не бе не сте точни но да прејдеме на главно не е битно дали сакаш тајно или јавно, сакам дебели и слаби жени диви или кротки сакам секс во 1000 пози и порно фотки сакам да пијам вино и грицкам грицки а највеќе во светот сакамммм Цицки, ке ме осуди педерот нека, а дома жена му го чека и истово го прави каде застанавме, да сакам крави мислам во човечка форма да бев жиголо не ке работев на норма. Многу ме нервираат ме прават многу нервозен и див, жени неможеш без нив а и неможеш без нив (од <жени неможеш без нив а и неможеш без нив<)

Постоење: од 1985 И сеуште


ДА ЏАКА НАКОТ
Џака исто така е легенда на македонскиот рап бидејќи во него е веќе 11години. Има 2 албуми и многу песни. Почна сам во 1991 година потоа во 1993 ја образува Против Сите заедно со Човекот Гоце. Долго време беше заедно со Гоце за последниве 2-3 години да продолжи сам одкако се скара со Аго, и цела ДНС екипа. Џака има многу сјајна какриера и битни настапи меѓу кој е и Фрее Стиле настапот на АЛАРМ фестивал. Мини концертот заедно со Струја на ТАКСИРАТ 4 и уште многу други.
П.с.: Спрема нов албум

Песни: Моето повторно доаѓање; 7те смртни гревови; Крајот на почетокот; Рапуш; Сопствен Пекол; Воин во мракот; Вербална кунк-фу вештина; Џака в.с. Накот; Господар на темнината

Извадок од Текст: Браво браво сине гледам стана рапериште а до вчера во школо беше тешко кремчиште, мене ли ке ми збориш за рап историјата кога јас врз себе ја носам тежината, сум минал низ многу срања и низ тешки времиња се сеќавам кога во градов бевме малкумина, ми се смееа што носев широко правев демо тогаш немаше студио колку за имформација рокам од 91 против сите од 93 а вас. . . . . . (од Рапуш)

Постоење: од 1991 и сеуште


ОРИЕНТАЛ БЛЕНТ
Оваа група излегува во 1998 година и се обидува да ја замени т.е. да ја емитира чиста околина. Нивниот стил е стрикно Олд Сцхоол. Не беа упорни и брзо се повлекоа. Некој од нивните песни ги презентира на канал103 иако се аматерски снимани. Иначе групава е од Кочани

Песни: П.М.С. ; Бош Торба

Членови: не ми се познати нивните имиња

Извадок од Текст: Ииии веќе штом се прашуваш кој е овој бент слушаш нова песна ти од ориентал блент да да ориентал блент за се јас ке ви пеам Олд Сцхоол нови приказни на ѓаволот се смеам,на ѓаволот се смее и ич не го боли седиме во сдудио и сосема сме голи, да сосема сме голи е таа тема на мојот контра баз со грас де баз, е не е веќе грас ниту контра баз туку нова песничка од наз за сите вас пораката е јасна. . . .. . .. (од< П.М.С.)

Постоење: 1999


С.В.П. (само вистинските преживувааат)
Од 2000 година се во македонскиот рап. Првите снимки ги направија во студијото на ТАЗ алхемичарот. Се продолчува со снимање кај Аго во <Долината на Сенките<. Текстовите ги обработуваат секојдневните случувања и проблеми низ кој поминуваат во животот. Репрезенти на се она што со еден збор се нарекува ВИСТИНА

Песни: Животот е само еден голем предизвик; итн.

Членови: _с_, С.Т. (стегната тупаница) и Марко

Извадок од Текст: Овој живот полн со шанси и со разни предизвици полн со сигурни нешта а од друга рака ризици сум можел да променам работи но не сум сакал сум се плашел од предизвик па си поминал така, но нема каење секој мик е искуство кое останува засекогаш во моето минато како поука за утре така се доградувам денеска ке тажам можеби утре ке се радувам на секој чекор нов предизвик ми следи што добивам од него да се борам дали вреди па гледај искористи го секој нареден мик зашто животот е само еден голем предизвик. . . . . (од < Животот е еден голем предизвик<)

Постоење: Од 2000 па наваму


СОЛО
Соло се појавува на сцената во 1996 година како вокал и основач на групата ОХ2 која постоеше до 1998година. Од 2000 година продолжува со рап музиката како член на продуценската куќа Д.Н.С. и член на ДНС-екипа. Во последно време работи на својот албум


Постоење: Од 1996 па наваму
· Сите текстови што можевте да ги прочитате можеби се со некој мали грешки бидејќи ги пишував од мое лично сеќавање
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
Темната страна и Психотим имаат многу јака заедничка песна, ги имам на касета порано кога снимав рап песни од 103-ка, стварно се квалитет, незнам зашто ама пред 2000-та повеќе ми се допаѓаше македонската рап сцена, сега ептен се затупи
 
Член од
22 септември 2005
Мислења
79
Поени од реакции
1
Svetovid напиша:
RaGeAnGeL напиша:
:poos: :poos: :poos: :poos: :poos: :poos: :poos: MAKEDONSKI RAP
Sho se kezite be! :evil: :evil: :evil: Slushnal li nekoj za Chista Okolina? Momcite vekje ne postojat, ama carevi bea. "Puzder" ti e najbolja new school stvar sho sum ja chul! SAF se (bea) ludnica. Onoj maliot kako se vikashe nanana neshto pa Nakot mu beshe imeto? Imashe emisija na 103-ka.. u da be Dzhaka! Da Dzhaka Nakot. Vlada maliot.
Ako u vashe selo nemalo rap scena neznachi deka i vo cela Makedonija e taka.


zakon si ti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


a vie sto vikate deka nema rap hmmmmm ne sum bas siguren dejka nema
i underground si e super a so parite ako vi se bitni da se zakopate vo grob!!!
 
Член од
22 септември 2005
Мислења
79
Поени од реакции
1
eve uste nekolku grupi solisti i ekipi:

Strumica crew(strumica)

Mal golem covek-solist(skopje)

R.N.S-solist(skopje)

ParadoX(skopje)

Spirt-solist(skopje)

Bitola Crew(bitola}

Stihoven Kalibar-solist(skopje)

187(tetovo)

Carsiski Fraeri(strumica)

Da be Da(stip)

Egzekutori(stip)

Endemix(kocani)

Pese i Gajka(skopje)

Kameni Most(skopje)

Luge u Belo(stip)

Mistik I Maestro(stip)

No exit-edinstvena zenska rap
grupa(stip)

Seculovski Jordanco NAFAL-solist (skopje)bidejki pogore bese spomnat a nemase mnogu informacii za nego ke kazam deka ima izdadeno album-Posledniot apokrit (od tuka do vecnosta)

Raptori(kumanovo)

Edinstvena Opcija(skopje)

Ostar Zvuk(skopje)

Poln efekt(skopje)

Podzemjeto(tetovo)

Pette Elementi(prilep)

Ulicna Brigada(tetovo)

Udarna Formacija(prilep)

Reality(skopje)

Respect(skopje)

Tezok Udar(skopje)

Urbana Dimenzija(skopje)

Zasekogash na Svoeto(Sveti Nikole)

ima i uste mnogu drugi ama vo momentot samo ovie mi teknuvaat
 

zEk0

Селектор
Член од
8 април 2005
Мислења
531
Поени од реакции
2
Јас слушам RNS (Работам на случајот), дечкото е ЗАКОН!!!
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
22
:)

epa vaka,svetovid prijatno sum iznenadena od tvoite informacii,
ali kje si dozvolam da te ispravam vo nekoi momenti:)
legijata nikogas ne bile vo toj postav,

momentalno se ronin,r.n.s,dzaka,alhemicarot...inace dzaka i goce(taz-alhemicarot)vo nieden moment ne prestanaa da sorabotuvaat
do den denes gocka mu gi producira pesnite na dzaka,

r.n.s ili najtalentiraniot raper vo makedonija i posiroko(kojn utre zaedno so legijata nastapuvaat so dzeru) ima izdadeno eden album koj dva meseca bese najprodavan vo makedonija,sea kje izleze vtoriot.
inace r.ns pokraj legijata e clen na greenout(pese ili LDpistolero i Antonio a.k.a R.N.S),i na ''podvizite na malite deca'' socineta od r.n.s i mal golem coek`a.k.a brus,

koj voedno e producent na rns,greenout i nekoi od pesnite na legijata,koi poveketo se snimani vo Topli dom,kako i da e ovie informacii se mnogu tocni bidejki gorenavedenive momci mi se bagra,odnosno sekojdnevieto mi pominuva so niv...:):):)
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
22
натуш напиша:
RAP= Retarts Attempting Poetry :)
bozee,sestro preispitaj se,so znaes ti za muzika?sogurno mogu se pronaogas vo pesnite na britny spears,i cristina,textobite im se mnogu dlaboki neli:):):)
haahahha,si slusala li voopste ti nekoj rap pesna ili pisues tuka samo kolku da se vidi tvoeto ima na forumov:):):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom