Хипотекарни кредити

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.708
...За 3 месеци треба да продадам поситен имот и да добијам 2000€. Тој износ ќе го уплаќам во кредитот да го намалам. Што ќе се деси со каматата нешто ќе се пребие и дали воопшто можам да им уплатам толкав износ како повраток?.....
За ваков план провери си и дали имаш камата за предвремена отплата со сопствени средства. Кога јас земав некоја банка имаше и до 2 % камата. Барај банка каде нема вакво нешто.
Инаку, како што ти пиша Платун, откако ке ги уплатиш тие 2000 евра ке имаш 2 избора за промена на амортизационен план : 1) намалување на месечна рата, или, 2) намалување на период на отплата.
Мислам дека финансиски поисплатливо ти е 2 опција, да бараш намалување на период, ( доколку не ти е проблем да ја сервисираш постоечката месечна рата ), ке скратиш доста од каматата....
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
За ваков план провери си и дали имаш камата за предвремена отплата со сопствени средства. Кога јас земав некоја банка имаше и до 2 % камата. Барај банка каде нема вакво нешто.
Инаку, како што ти пиша Платун, откако ке ги уплатиш тие 2000 евра ке имаш 2 избора за промена на амортизационен план : 1) намалување на месечна рата, или, 2) намалување на период на отплата.
Мислам дека финансиски поисплатливо ти е 2 опција, да бараш намалување на период, ( доколку не ти е проблем да ја сервисираш постоечката месечна рата ), ке скратиш доста од каматата....
Ima delovni banki koi ja nudaat taa opcija, za namaluvanje na rata ili skratuvanje na vremeto na otplata. Site banki imaat web strana pa moze da se prolistat.
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Mi trebaa 10.000 Evra kredit za biznis imav hipoteka aplicirav vo banka cekav 1 mesec i me odbija bidejki sum imala niski primanja.
Zedov od finansisko drustvo od Bitola mi odobrija za 1 den, malku se poskapi od bankite no parite mi trebaa kratkorocno i mene mi se isplatese.
Sn finansii se vikaat eve i link:
http://snfinansii.mk/kredit-so-zalog/
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
'Kristina H' -> na poveke mesta te ima kako go falish ova snf
deluvash kako da go reklamirash

no okej, koga go falish barem daj kazi ni sto e toa 'malce' poveke kamata od toa vo banka

koja kamata ja plakas na tie 10 000 evra ? pa da vidime dali ni se isplati da pocekame 2-3 nedeli odobruvanje od banka

koga mu pravis reklama na nekogo da znaes deka nekogas reklamata e negativna, t.e mnogu negativna
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
Другари, ме мачи една работа, гледам вие имате раздлабено тема на оваа кредит-проблематика. Би сакал да купам стар стар, е сеа стар стан подразбира градба пред 30 години, но сепак сочуван и солиден стан во однос на тоа колку е зачуван. Е сега, станот од некои 58 квадрати е 26.000 евра, јас имам 18.000, кога би зел на пример кредит од 8.000 евра со жирант еден од моите родители, на колку би ми ја процените каматата, односно мене лично ме интересира, колку би вратил после, 7,8,9 години на оваа сума на пари и поточно како се пресметува камата на ова, зборам за потрошувачки кредит. би сакал да добијам некоја информација од вас, ви благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom