Хипотекарни кредити

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Читај ги ситните букви, тие 5.5 се за првите 3-5 години, после тоа се околу 7%.
Ако земе кредит на 20 години тогаш 15-17 години ќе му биде околу 7%.
Точно, колку ќе биде после не се знае зошто по тој период нема веќе фиксна камата. Затоа погоре зботуваме за станбен кредит со предвремена отплата а не да го отплаќа 30 години.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ова не е точно, лично имам потрошувачки кредит со 8% камата земен лани. Сега можно е и да е нешто малку пониска каматата (7.5% - 7.9%).
А кога се распрашував за станбен кредит не најдов камата пониска од 7%.
Разликата му е едвај 1%, а ова го надоместува со тоаа што не плаќа 1-2% почетна провизија на кредитот што во промоција го немаат потрошувачките (а кај повеќето банки сега има промоција). Плус штеди на нотарски заварки за недвижноста кои можат да бидат и до 300 евра.

Друг битен момент е што во помалите градови банките многу тешко прифаќаат хипотеки, ќе му требаат дебели врски за да му ја прифатат.
TNB dava 7.9% kamata na potrosuvacki samo ako si drzaven sluzbenik no koga kje se korgira za trosoci SBT e 10.5% plus za pogolemi sumi treba 1 ili 2 ziranti. Taka da :(. Nema sansi stamben kredit da e poskap od potrosuvaci ednostavno nema logika. Rizikot na bankata e pogolem kaj potrosuvacki i mora da kompensira so povisoka cena.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
TNB dava 7.9% kamata na potrosuvacki samo ako si drzaven sluzbenik no koga kje se korgira za trosoci SBT e 10.5% plus za pogolemi sumi treba 1 ili 2 ziranti. Taka da :(. Nema sansi stamben kredit da e poskap od potrosuvaci ednostavno nema logika. Rizikot na bankata e pogolem kaj potrosuvacki i mora da kompensira so povisoka cena.
Пак од ракав зборуваш.
Еве јас не сум во државно па пак ми дадоа со 8%, со СВТ од 8.4% (корегирана на 8.0x % поради промоцијата, платив само меница од 200 денари и ништо повеќе).
Плус до 5.000 евра не ми ни бараа жирант. Само мораш да земаш плата преку нив (ова го бараат и за хипотекарен).

А за хипотекарен еве кој плус трошоци ги имаш во Тутунска

- трошоци за апликација:
300 МКД (за приматели на плата)
500 МКД (за не приматели на плата)
- 2.000 МКД за секоја поединечна проценка – се наплаќа единствено доколку кредитот е одобрен
- 1 меница од 500,00 МКД
- трошоци за осигурување согласно Тарифите на осигурителното друштво до конечно измирување на обврските на кредитот
- нотарски трошоци за Договорот за залог согласно Тарифата за нотарска тарифа
- трошоци во врска со упис на залогата согласно Тарифите на соодветната јавна книга (судот или катастарот), во износ на реална вредност на тие трошоци
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Пак од ракав зборуваш.
Еве јас не сум во државно па пак ми дадоа со 8%, со СВТ од 8.4% (корегирана на 8.0x % поради промоцијата, платив само меница од 200 денари и ништо повеќе).
Плус до 5.000 евра не ми ни бараа жирант. Само мораш да земаш плата преку нив (ова го бараат и за хипотекарен).

А за хипотекарен еве кој плус трошоци ги имаш во Тутунска

- трошоци за апликација:
300 МКД (за приматели на плата)
500 МКД (за не приматели на плата)
- 2.000 МКД за секоја поединечна проценка – се наплаќа единствено доколку кредитот е одобрен
- 1 меница од 500,00 МКД
- трошоци за осигурување согласно Тарифите на осигурителното друштво до конечно измирување на обврските на кредитот
- нотарски трошоци за Договорот за залог согласно Тарифата за нотарска тарифа
- трошоци во врска со упис на залогата согласно Тарифите на соодветната јавна книга (судот или катастарот), во износ на реална вредност на тие трошоци
jas samo procitav sto stoi na nivniot sajt....potrosuvacki za obicni lugje... nema veze iskreno ne mi ni interesira nemam potreba od kredit a ne sum imal nikogas. moze e nekoja promocija kako i da e nesledam krediti. Pozdrav
http://www.nlbtb.com.mk/Default.aspx?mid=129&lId=1
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Kicevo, Prilep, Brod, Stajkovci....Ne barame site Karpos 2, Taftalidze i 1200€ m2


Zatoa sto ne sum kreditosposoben! Niski mesecni primanja

Jas neznam sto e problemot za 5-6000€ so rok na otplata od nekolku godini i ete i varijabilna do10% kamatna stapka pak ke plakam po 120tina eura mesecno rata. Kaj ja gledate tuka opasnosta....
Samo za vasa informacija Za 5 godini pod kirija imam dadeno 6000 evra NEPOVRATNI. Podobro li e toa?


Ако не си кредитоспособен, види прво со жиранти

И јас сум на истата мисла ми фалат 3-4000 евра, а можам да добијам 2 до 2500 поради покривање стар кредит, за малку ќе ги направиме собите нема да имаме за мебел
дали вреди за толку да се ставиш под хипотека па да се мислиш

капак на се што неодамна изгубивме недвижност на правдина, 20 години траеше спорот и се е поткупено во државата дури и нашите адвокати, па изгубивме --- кој се попарил на млеко и на јогурт ќе дува


Размислувам за толку и да штедам .....

уни банка не се лоши потрошувачките, ако дојдиш до предвремена отплата нема камата
 
Член од
10 април 2014
Мислења
10
Поени од реакции
1
Ме интересира дали имате информација како оди процедурата околу станбени и хипотекарни кредити.
Конкретно имам 17.000 евра. Сакам да земам стар стан од 23.000 евра.
Ми фалат 6.000 евра.
Во Тутунска гледам има некој станбени кредити на основ "Станбен кредит со обезбедување хипотека на идна недвижност" Дали ова се однесува само на нова градба или и на постоечка?
Eve ti nekoja informacija za <a href="http://malx.net/stanben-kredit/">stanben kredit</a> vo mk mene mi pomogna pa mozete i da ja posetite malx.net
 
Член од
10 април 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
jas samo procitav sto stoi na nivniot sajt....potrosuvacki za obicni lugje... nema veze iskreno ne mi ni interesira nemam potreba od kredit a ne sum imal nikogas. moze e nekoja promocija kako i da e nesledam krediti. Pozdrav
http://www.nlbtb.com.mk/Default.aspx?mid=129&lId=1
Slusnav i od drugarce a on i od drug drugar deka na <a href="http://malx.net/stanben-kredit/">stanben kredit</a> ima dosta informacii za stanben kredit poveke mislenja od mnogu banki isto ina nivnata strana specijalno za toa e - za stanbeni krediti - http://malx.net/[DOUBLEPOST=1397093426][/DOUBLEPOST]
Ти го кажав чарето, потрошувачки на 6000 евра со жирант.
Еве направив пресметка на http://stb.com.mk/kalkulatori.nspx и испаѓа дека ќе ги вратиш за 5 години со рата од 7300 денари.
Тоа е таман третина од месечните примања на семејството.

Отиди утре до поголемите банки и распрашај се за оваа варијанта. Ако не ти одговара пробај хипотекарен.
Ovaa informacija za <a href="http://malx.net/stanben-kredit/">stanben kredit</a> vo mk mene mi pomogna pa mozete i da ja posetite http://malx.net/
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ајде да прашам чисто информативно не дека имам намера да земам :icon_lol:.

Дали може да се земи потрошувачки кредит без жиранти со меница и залог на имот доколку не се исплати по договорот во меницата? Носителот на долгот во меницата да биде невработено лице без приходи, и колкава е вредноста на имотот што треба да се заложи.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.826
Ајде да прашам чисто информативно не дека имам намера да земам :icon_lol:.

Дали може да се земи потрошувачки кредит без жиранти со меница и залог на имот доколку не се исплати по договорот во меницата? Носителот на долгот во меницата да биде невработено лице без приходи, и колкава е вредноста на имотот што треба да се заложи.
najverojatno moze ama poveketo banki baraat da si vraboten i te ocenuvaat prvo dali si kreditosposoben da go vratis kreditot
inaku taka na leb i oci ne ti davaat te posmatraat dali si kredito sposoben da go vratis kreditot inace ne ti davaat da zemes kredit ako stais nekoj imot pod hipoteka
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.342
Поени од реакции
4.958
Ајде еден necromancy да удрам....
Темава сум ја отворил 2013год. кога и го продадов имотот....
4 години подоцна дојде време да го земам тој кредит од 6000€ за да доплатам стан во градба кој е во финална фаза и инвестирот напина да си ги доземе парите.

Имено бев во НЛБ денес.
Разговаравме за Виолетов Потрошувачки кредит со износ од 370.000ден. и рок на отплата 96месеци односно 8 години колку што е и максимумот. Порано беше 10 години сега намалиле....
Е месечна рата испаѓа 5200ден. Месечните примања ми се кнап... Повеќе не можам да подигнам. со тоа што ќе идам на Договор на Нотар со солемнизација... Не можам да бркам луѓе за жиранти.

Прашањата ми се малку глупи пошто првпат се задолжувам и незнам на кој принцип оди сето тоа:

Како се движат каматите, дали ќе останам на тие 5200 месечно или ќе иде нагоре? 7.9% ќе биде фиксно за сите години или не? Пошто ме пишманат викаат голема била каматата другите банки давале 6% Е арно 6 ама тоа е фиксна за првата година а после е нели како иде тоа со пресметка по CBT%... НЛБ некако сватив ко да нуди фиксен % или се лажам?!?

За 3 месеци треба да продадам поситен имот и да добијам 2000€. Тој износ ќе го уплаќам во кредитот да го намалам. Што ќе се деси со каматата нешто ќе се пребие и дали воопшто можам да им уплатам толкав износ како повраток?

Ќе пингувам @Branchez и @pLaToOn како вака ептен компетентни во темава.

Благодарам.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Како се движат каматите, дали ќе останам на тие 5200 месечно или ќе иде нагоре? 7.9% ќе биде фиксно за сите години или не? Пошто ме пишманат викаат голема била каматата другите банки давале 6% Е арно 6 ама тоа е фиксна за првата година а после е нели како иде тоа со пресметка по CBT%... НЛБ некако сватив ко да нуди фиксен % или се лажам?!?
Имам земано потрошувачки од Тутунска и ратата беше фиксна цело време, најверојатно и за твојот случај е така.
Ако не си сигурен побарај да ти направат амортизационен план за кредитот, таму ќе ги имаш сите рати за сите години.

За 3 месеци треба да продадам поситен имот и да добијам 2000€. Тој износ ќе го уплаќам во кредитот да го намалам. Што ќе се деси со каматата нешто ќе се пребие и дали воопшто можам да им уплатам толкав износ како повраток?
За да намалиш непотребни трошоци за камати и предвремено отплаќање на долг може да одиграш вака: земаш 4.000 евра кредит од банка и ги носиш кај инвеститорот. Со тоа ќе си купиш 3-4 месеци дури да продадеш другиот имот и да се раскусуриш со него.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ајде еден necromancy да удрам....
Темава сум ја отворил 2013год. кога и го продадов имотот....
4 години подоцна дојде време да го земам тој кредит од 6000€ за да доплатам стан во градба кој е во финална фаза и инвестирот напина да си ги доземе парите.

Имено бев во НЛБ денес.
Разговаравме за Виолетов Потрошувачки кредит со износ од 370.000ден. и рок на отплата 96месеци односно 8 години колку што е и максимумот. Порано беше 10 години сега намалиле....
Е месечна рата испаѓа 5200ден. Месечните примања ми се кнап... Повеќе не можам да подигнам. со тоа што ќе идам на Договор на Нотар со солемнизација... Не можам да бркам луѓе за жиранти.

Прашањата ми се малку глупи пошто првпат се задолжувам и незнам на кој принцип оди сето тоа:

Како се движат каматите, дали ќе останам на тие 5200 месечно или ќе иде нагоре? 7.9% ќе биде фиксно за сите години или не? Пошто ме пишманат викаат голема била каматата другите банки давале 6% Е арно 6 ама тоа е фиксна за првата година а после е нели како иде тоа со пресметка по CBT%... НЛБ некако сватив ко да нуди фиксен % или се лажам?!?

За 3 месеци треба да продадам поситен имот и да добијам 2000€. Тој износ ќе го уплаќам во кредитот да го намалам. Што ќе се деси со каматата нешто ќе се пребие и дали воопшто можам да им уплатам толкав износ како повраток?

Ќе пингувам @Branchez и @pLaToOn како вака ептен компетентни во темава.

Благодарам.
Ух, подобро да бараш совет од некој активно што ја следи проблематиката ... нејсе, мислам дека имаш и други опции, не само обичен потрошувачки. Зошто не одиш на пример со хипотекарен? Каматна стапка би ти била 5.9%, па можеш да одиш и на подолг период на отплата а за истиот рата би била помала за околу 400 денари месечно. Во секој случај, ако можеш да држиш темпо со помал број на рати не зголемувај зошто со тоа расте и вкупната цена нели.
Ако добиеш 2 илјади, можеш да одиш со предвремена отплата (минимум 5% мора да уплатиш, така да тука си чист) при што можеш да избереш намалување на кредитот со:
- непроменет период на отплата но со намалена месечна рата (би паднала на околу 3.500), при што вкупниот отплатен износ со пресметано намалување по исплата би бил околу 330 илјади
- скратен период на отплата со иста месечна рата (периодот би се намалил на околу 56 месеци), при што вкупниот отплатен износ со пресметано намалување по исплатата би бил околу 290 илјади.

Големи разлики се дефинитино, мисли убаво што ќе правиш, а и секако рачунај на моментот дека кај хипотекарниот сепак имаш хипотека :) Инаку хипотекарен можеш да подигнеш, па дури и станбен (во кој случај стапката е уште помала и можеш да одиш на поголем период на отплата иако попаметно е да стискаш и да одиш на помали периоди ако можеш), чим изградбата е во завршна фаза и пошто ќе одиш солменизација што подразбира и предбелешка на имотен лист, со што автоматски станот можеш да го ставиш под хипотека. Зарем од банка не ти ги посочија како опција, или ти не сакаш да одиш со хипотеки?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Види по помалите банки, обично имаат подобри услови. За каматата прашај си дали е фиксна, за 8 години тешко да добиеш фиксна камата. (А и 8% не е мала искрено)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.342
Поени од реакции
4.958
Хипотекарен знам дека се помали каматните стапки меѓутоа имам проблем со инвеститорот. Што ќе заложам јас за тој хипотекарен?
Немам сега ни метар квадратен на мое име. Овај стан што ќе го купам ќе биде еден и едини имот во своја сопственост.
Инвеститорот ме уценува и се заканува со раскинување на Договор ако не му доплатам пари до тој и тој период. Имам склучено Пред-Договор со него. 3 рати беа договорени. 2 му исплатив остана уште 1.
За хипотекарен како оди тоа? Ќе мора да се склучи Договор првин со инвестиорот да се преведе на мене па потоа тој стан да иде под хипотека...
Овај не сака да има ништо со мене.. На нотар само да се видиме да му пуштам пари да удри потпис и да заврши со мене. Затоа ми е малку зафркната ситуацијата околу тоа.

Не е проблем потрошувачки нека биде...Како викаат....Штом тргнало тоа отвори му ја врата :/
Ќе побарам тој амортизационен план што спомна Бранчез. Мене ми е да имам јасен увид во тоа што ќе плаќам во наредните 8 години. Да немам некој големи осцилации од тие 5200ден. и да видам да покријам што можам со тие 2000€

Што се однесува до тоа солемнизацијата бев и на Нотар. Нотарот побара едино нов извод од матична книга на родени и рече дека ќе стои општа клаузула дека гарантирам со имот без јас да поднесувам било какви имотни листови или да докажувам сопственост на имот. Некој 3-4000ден. давачки е правење на тој Договор

Во останатите банки гледав даваат супер услови за првата година или првите две и не ти земаат трошоци како 2% провизија од износот на кредитот , меѓутоа после тоа е променлива и изнесува и до 8.6% така да ко ќе видиш танте за ванте работава. Исти курац ми е секаде.
Мене ми е за тие калкулации и патки што можат да се направат за кој Платун збори а за кој никој во банката нема да ти ги каже.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Немам сега ни метар квадратен на мое име. Овај стан што ќе го купам ќе биде еден и едини имот во своја сопственост.
Точно така. Со твојот преддоговор ти веќе имаш основа да побараш станбен кредит. Со самото склучување на договорот твојот стан би се ставил под хипотека. Зборни уште еднаш со банка за хипотекарен и за станбен (објасни им ја убаво ситуацијата), види колку време е потребно за целата процедура, но сигурно ќе биде подолго отколку потрошувачки (мислам дека 2-3 недели ќе ти требаат до одобрување). Збори и со инвеститорот дали би ти отстапил доволно време да завршиш со банката. Ако не, нема друго чаре, земај потрошувачки и нека ти е со среќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom