Химен - подарок или јарем

Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Темата не се однесува на суперхеројот, туку на евидентно ненадмината фама околу дефлорацијата. Дали е битен првиот маж во вашиот живот, дали уште го третираме тој чин како светост, подарок, доказ дека е тој првиот и ветување дека останува последен?
Од друга страна, во некои земји дефлорацијата се врши веданаш после раѓањето на женското рожбиче, за да се спречат психо-физичките проблеми подоцна. Не е дека ги нема.
Јас сум за без-хименско битствување. Вие?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Целата беља е што неколку илјади години тоа парченце било единствен критериум за „честитоста” на невевчето. И на многу места и сеуште е.

Некако потсвесно, и ден денес жените имаат специјален третман кон дефлораторот. Зошто - не ми е јасно. Ај белки читајќи овде ќе ми се разјасни.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
spooky напиша:
Целата беља е што неколку илјади години тоа парченце било единствен критериум за „честитоста” на невевчето. И на многу места и сеуште е.
Тачно така. Мене ми смрди на мушка несигурност. Да не сфати случајно нестата колку се 20 цм.:icon_lol:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не им треба повеќе. The myth is dead!
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Мене нешо и не ми е до хименот. Чакштовише ако има одреден број години и ако не се пецнала уште(по своја воља, а можела) ќе мислам дека нешо и фале(не хименот бе).
Значи одма цап, да се нема дискриминација.
А и кога има, хименот може да се реинсталира. Све за пари, во овие времиња
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Мора да се има контрирање во се, инаку отиде балансот јабана.
Исто како што има мит за хименот и дефлорацијата, еве од друга страна и ти самата кажуваш дека некаде, бог знае каде, се практикува дефлорација од охохо време, така да испаѓа дека и у сексуални прашања има црно и бело, и нормално малку розево.
Ја за себе, не сум дефлоришал женска, не дека не ме сакале, не сум ги сакал или уатевер, едноставно, цел тој процес ми е чуден.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
И доста заебан, барем мене така ми се повериле другарите и другарките.
Сторм, како у вашиот народ гледаат на тоа? Мислам на младите.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
ја сум дефлоришел и ич не ми праело разлика..

у моментов, исто нема да ми праи разлика, ама тоа е друга тема.

иначе шо знам, некако кај нас ми е све ранохристијанско - догматски поставено.. као курви вс. мамини мази.. абе све тоа од роџење брцни му прст, па после да видам ДЕВИЦИ!
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
NikolaP напиша:
Сторм, како у вашиот народ гледаат на тоа? Мислам на младите.
Искрено кажано, заебано е. Кај нас младите сакаат да им влезе а да не боли, то ест, сакаат да дефлоришаат ама жената да им биде невина.
Е тоа така не иде. Некој некогаш рекол:"When in Rome, do as the Romans"
или у превод, ако ебеш, биваш ебана странка на крај.
ахах
Сеа нормално, у последно време, овој тренд или мит околу дефлорација како и да не постои. Исто како да некој го дефлоришал овој мит. лол

Јас за себе имав акција-реакција у овој муабет.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Ни кај нас у Куманово не е поарно ако те теши тоа. Мене не :)
Ха, среќа моја што сум у Љубљана.
„Така млада а веќе словенка”, викаа на времето.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Хименот мање више го означува денот кога девојката станува жена( што се почесто со идниве генерации неважи зошто жени стануваат на 13,14год) и затоа има посебно значење за женското.Значи ние го памтиме првиот од проста причина што се што е прво се памти без разлика дали првиот ј***ч или првиот бакнеж...и од друга причина што тој не однел на некое погодно ниво во нашето созревање т.е не напраил жени(што е доста релативно и е индивидуално од девојка до девојка). Вистинската причина би била таа а сеа како што тргнало општествово со се поголемите мутации во најосновните морални закони -ова правило на "првиот" човек во животот на една жена наскоро сосема ќе исчезне и девојките нема ни да се сеќаваат ни како се викал зошто сепак имале само 13!год тогаш одамна било....
Не верувам во тоа дека цел живот нешто многу посебно ќе те врзува за тој човек освен горенаведените причини. Но верувам дека првиот пат секогаш треба да биде посебен од проста причина што на многу девојки често првиот пат им е пример за следните искуства....
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.358
Ах, да се раѓаа сите без химен...

- полесна ќе ни беше работата
- немаше да има толку жени со психички проблеми
- повеќе девојки ќе почнуваа порано со секс
- немаше да им биде страв дека на тате некој ден ќе им рече да рашират нозе...
- помалку болки од анален секс
 

cyberlady

стара чупа
Член од
2 ноември 2005
Мислења
329
Поени од реакции
11
Aceva напиша:
Темата не се однесува на суперхеројот, туку на евидентно ненадмината фама околу дефлорацијата. Дали е битен првиот маж во вашиот живот, дали уште го третираме тој чин како светост, подарок, доказ дека е тој првиот и ветување дека останува последен?
Од друга страна, во некои земји дефлорацијата се врши веданаш после раѓањето на женското рожбиче, за да се спречат психо-физичките проблеми подоцна. Не е дека ги нема.
Јас сум за без-хименско битствување. Вие?
И јас сум за без-хименско битиствување.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Aбе јас мислам дека работата не е баш у хименот туку дека психичките проблеми настануваат како последица на "првиот".Химен ко химен мала пречка што треба да се помине за да се оствари голема цел:) Ама поентата е у тоа КОЈ тоа ќе го направи...Значи последиците се дело на човекот со кого прв пат е една девојка и колку тој човек убаво/неубаво ја вовел у тој "нов" свет.Хименот игра ептен мала улога.:icon_roll
 
Член од
24 октомври 2005
Мислења
18
Поени од реакции
0
Да Дани во право си-во принцип хименот не е воопшто вистинската пречка во првиот сексуален однос во животот на жената туку она што ги прави жените да се мислат толку и да се плашат од тој прв пат е всушност човекот со кој што тоа ќе го направат и колку тој успешно тоа ќе го направи.
И друга работа е што всушност мажите ја прават целата фама околу хименот и првиот пат.Колку повеќе мажите го истакнуваат своето его преку овој чин толку помалку жените лесно ќе се согласуваат за нивниот прв пат.Не за џабе важи поговорката" Ќути и е*и " :pop:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom