Хернија (кила)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.533
Поени од реакции
34.685
Zdravo dali moze da se otkrijat ovie kila so eho..Imam premnogu bolki kaj zeludnikot na sredina i pozadi grp..
...дали си направил некои лабораториски анализи? да речеме билирубин и ензимски статус? болките на желудник какви се? со кој интензитет, кога се појавуваат? можеби жолчката е во прашање или јетрата не мора да биде желудникот! како може да пиеш лекови на нешто што не е докажано која е причината за болката?

1567352835280.png

ај да се потсетиме кој дел на стомакот имаме присуство на болка како патоказ која е причината!
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
39
Поени од реакции
2
...дали си направил некои лабораториски анализи? да речеме билирубин и ензимски статус? болките на желудник какви се? со кој интензитет, кога се појавуваат? можеби жолчката е во прашање или јетрата не мора да биде желудникот! како може да пиеш лекови на нешто што не е докажано која е причината за болката?

Прегледај го приврзокот 216402

ај да се потсетиме кој дел на стомакот имаме присуство на болка како патоказ која е причината!
Па од испитувања имам направено крвна анализа,екг и ехо на цел абдомен и све је ок од наведенто.Сега пијам апчина и ако не се подобро за 14 дена ке ми прават тоа со камера.Болкие се на средина како сликата горе (второто квадратче) имам повеке стрганје и на малце по силен допир тапа болка и кога се вртам во грбот.Вежбам 5 месеци па велам ако има некој искусен овде да ми даде совет.
Автоматски споено мислење:

Па од испитувања имам направено крвна анализа,екг и ехо на цел абдомен и све је ок од наведенто.Сега пијам апчина и ако не се подобро за 14 ке ми прават тоа со камера.Болкие се на средина како сликата горе (второто квадратче) имам повеке стрганје и на малце по силен допир тапа болка и кога се вртам во грбот.Вежбам 5 месеци па велам ако има некој искусен овде да ми даде совет.Пошо немозам веке .
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.533
Поени од реакции
34.685
...со камера? ќе одиш на гастроскопија жити се? ауууу бре со 15 години? крвна слика не е потребна за ваква работа зборуваме за јетрени/ жолчни параметри, а што ако е болката од некој пршлен позади на кичма од тоа твое вежбање со рефлексија напред? а ти потенцираш дека се работи за желудник или кила?
оф бре, што лекари посетувате? :facepalm:
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
39
Поени од реакции
2
...со камера? ќе одиш на гастроскопија жити се? ауууу бре со 15 години? крвна слика не е потребна за ваква работа зборуваме за јетрени/ жолчни параметри, а што ако е болката од некој пршлен позади на кичма од тоа твое вежбање со рефлексија напред? а ти потенцираш дека се работи за желудник или кила?
оф бре, што лекари посетувате? :facepalm:
15 години али веке 5 месеци одам по лекари незнам што да правам.Па ме фајка страв да не се некој кила па прашав за совеѕ,али немам гадење такви работи апетит све во ред.А да исто треба да одам и на физикална
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.533
Поени од реакции
34.685
... ма каква кила, веќе мислам дека ти е од кичмата... напиј се еден аналгин !(y)
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Од неодамна од страна на еден од врвните абдоменални хирурзи во Македонија ми е дијагностицирана спортска хернија (почетна). Не сум спортист но очигледно дека ја имам. Симптомите на болка во долната (во мојот случај десна) страна на стомакот ми се јавуваат само при долго пешачење или после некоја поголема физичка активност и по еден ден исчезнуваат во целост. Кај овој тип на кила нема надворешни испакнатини како што и немам. Докторот кажа дека не е за операција сега бидејки не сум спортист и нема да ми претставува постојан проблем, само да избегнувам подигање на тешки предмети со цел повеќе да го одложам хируршкото лекување (кое е единствен лек, како и за било кој тип на кила), а се останато во животот да правам како и до сега. Доколку осетам болка да одмарам и да ставам ладни облоги (лед), по потреба и да се напијам аналгетик. Исто така дека овој тип на кила споро прогресира и дека до момент за операција може да биде 1, 3, 5 или повеќе години (индивидуално). Дали некој се сретнал со оваа врста на кила и како било неговото искуство? Сите информации се добредојдени
 
Последно уредено:

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
Здраво. Јас го имам истиот проблем. Мене ми дијагностицираа кила после служење доброволен воен рок пред 11 години, највероватно таму ги добив со зголемена физичка активност и доста разни работни активности. Кога ми ги дијагностицираа, и мене докторот ми рече дека тоа ми е почетна фаза и не е сеуште за операција, но разлика од твојата ситуација и мојата е што јас немам болки дури и при зголемена физичка активност, односно во овие 11 години само два пати ми се случило да имам кратки болки поради кревање преголема тежина на неправилен начин, и кога и било да вежбам (иако тоа го правам мн често) или да работам некоја физичка работа гледам барем кревањето на тежина да е направено на правилен начин. И еве 11 години поминаа и визуелно килата се видливи исто како и тој ден кога бев на доктор, односно нема никаква промена. Така да кај секого е различно. Но кога ќе дојде време за операција тоа ке мора да се направи.
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Здраво. Јас го имам истиот проблем. Мене ми дијагностицираа кила после служење доброволен воен рок пред 11 години, највероватно таму ги добив со зголемена физичка активност и доста разни работни активности. Кога ми ги дијагностицираа, и мене докторот ми рече дека тоа ми е почетна фаза и не е сеуште за операција, но разлика од твојата ситуација и мојата е што јас немам болки дури и при зголемена физичка активност, односно во овие 11 години само два пати ми се случило да имам кратки болки поради кревање преголема тежина на неправилен начин, и кога и било да вежбам (иако тоа го правам мн често) или да работам некоја физичка работа гледам барем кревањето на тежина да е направено на правилен начин. И еве 11 години поминаа и визуелно килата се видливи исто како и тој ден кога бев на доктор, односно нема никаква промена. Така да кај секого е различно. Но кога ќе дојде време за операција тоа ке мора да се направи.
Кај тебе се работи за друг тип на кила штом имаш надворешна испакнатина (препонска, феморална и сл.). Кај моите кила односно спортски кила не се прави надворешна испакнатина, ниту сега ниту понатаму. Така ми кажа докторот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
каиш носете обавезно на вас, најголема причина за овие ствари е што не сте стегнати у половината а дигате тешки работи
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Од неодамна од страна на еден од врвните абдоменални хирурзи во Македонија ми е дијагностицирана спортска хернија (почетна). Не сум спортист но очигледно дека ја имам. Симптомите на болка во долната (во мојот случај десна) страна на стомакот ми се јавуваат само при долго пешачење или после некоја поголема физичка активност и по еден ден исчезнуваат во целост. Кај овој тип на кила нема надворешни испакнатини како што и немам. Докторот кажа дека не е за операција сега бидејки не сум спортист и нема да ми претставува постојан проблем, само да избегнувам подигање на тешки предмети со цел повеќе да го одложам хируршкото лекување (кое е единствен лек, како и за било кој тип на кила), а се останато во животот да правам како и до сега. Доколку осетам болка да одмарам и да ставам ладни облоги (лед), по потреба и да се напијам аналгетик. Исто така дека овој тип на кила споро прогресира и дека до момент за операција може да биде 1, 3, 5 или повеќе години (индивидуално). Дали некој се сретнал со оваа врста на кила и како било неговото искуство? Сите информации се добредојдени

на кој начин докторот утврди дека се работи за спорстка хернија ?
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
на кој начин докторот утврди дека се работи за спорстка хернија ?
Поради неговото огромно искуство (со секаков тип на хернии) му беше јасно уште на физички преглед (при папилацијата на другите делови на стомакот немаше ништо, но ја откри при папилацијата во пределот под тестисите односно во пределот кај анусот, и бараше од моја страна силно да кашлам) за каков тип на хернија се работи, а за сигурност (поради правилата на клиниката, иако немаше потреба од додатни испитувања) се направи ултразвук и магнетна. Искрено не сум знаел дека постои ваква врста на кила, без искапнатост и дека постојат многу различки врсти на хернии поретки (меѓу кои е и мојата) за разлика од стандардните типови.
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
134
Од неодамна од страна на еден од врвните абдоменални хирурзи во Македонија ми е дијагностицирана спортска хернија (почетна). Не сум спортист но очигледно дека ја имам. Симптомите на болка во долната (во мојот случај десна) страна на стомакот ми се јавуваат само при долго пешачење или после некоја поголема физичка активност и по еден ден исчезнуваат во целост. Кај овој тип на кила нема надворешни испакнатини како што и немам. Докторот кажа дека не е за операција сега бидејки не сум спортист и нема да ми претставува постојан проблем, само да избегнувам подигање на тешки предмети со цел повеќе да го одложам хируршкото лекување (кое е единствен лек, како и за било кој тип на кила), а се останато во животот да правам како и до сега. Доколку осетам болка да одмарам и да ставам ладни облоги (лед), по потреба и да се напијам аналгетик. Исто така дека овој тип на кила споро прогресира и дека до момент за операција може да биде 1, 3, 5 или повеќе години (индивидуално). Дали некој се сретнал со оваа врста на кила и како било неговото искуство? Сите информации се добредојдени
И на мене конечно ми ја дијагностицираа истата спортска кила. Исто како тебе ги имав овие симптоми. После поголемо оптеретување оп мала повремена болка лево од срамната коска и за пола или еден ден ништо. Исто немам ништо подуено нигде, кај спортскава не се правело тоа.
Додека се врткав по обични дигестивни хирурзи да ги наречам почетници ми кажуваа ништо не ти е си истегнал нешто, немаш ништо "подуено" кога кашлаш и оди дома одмарај, пиј нешто против болка -тоа им беше одговорот, жално за нашето здравство.
Се додека не ме прегледа познат и искусен дигестивен хирург. Одма на физички преглед прво во стоечка па во лежечка положба ме стискаше на разни места а јас иницирав напор кашлање и ми кажа почетна спортска кила. Не била сега за операција, кога ќе почнело постојано да ми прави проблем тогаш. Знае ли некој на што да пазам да не ја ширам повеќе? И колку време ќе треба за да ми прави постојано проблем уствари да биде неопходна операција. Паниика ме фаќа од операција.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Поради неговото огромно искуство (со секаков тип на хернии) му беше јасно уште на физички преглед (при папилацијата на другите делови на стомакот немаше ништо, но ја откри при папилацијата во пределот под тестисите односно во пределот кај анусот, и бараше од моја страна силно да кашлам) за каков тип на хернија се работи, а за сигурност (поради правилата на клиниката, иако немаше потреба од додатни испитувања) се направи ултразвук и магнетна. Искрено не сум знаел дека постои ваква врста на кила, без искапнатост и дека постојат многу различки врсти на хернии поретки (меѓу кои е и мојата) за разлика од стандардните типови.
Ќе може ако не ти е проблем да кажеш кај го направи прегледот кај кој и која е процедурата за закажување
 

Kajgana Shop

На врв Bottom