Хепатит и други болести при посета на бербер

Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Здраво дечки, не знаев каде да ја турам темава слободно нека се премести.Вака вчера бев на бербер и дур ме шишаше ме сецна малку со машинката и потече крв со оглед на тоа што ретко кој стерилизира опрема па така и овој не го прави тоа. Дали постојат и кои се шансите за ширење на хепатит а б ц или друга болест од вакво нешто?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Искрено, немам слушнато за нешто вакво кај нас..
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.409
Поени од реакции
62.005
Ако сакаш да си сигурен дека нема ништо, иди и провери се. Да не те плашам, ама на другар татко најверојатно закачи хепатит од пари на патарина што го сецнале.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Кога сум ги гледал бербериве, истото сум го помислувал. Ниту ги стерилизираат ножиците и машинките нит бутур. Башка што секакво болести ги има по тоа главите. Ама па за 150 денари, левел здравствена сигурност, ко у Западна Африка на пазар да те шишаат :unsure:
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Ако сакаш да си сигурен дека нема ништо, иди и провери се. Да не те плашам, ама на другар татко најверојатно закачи хепатит од пари на патарина што го сецнале.
Абе види ако дојде до проверување касно е муабетот беше колкави се шансите не сум јас некој експерт па да прашам вака[DOUBLEPOST=1560355307][/DOUBLEPOST]Јас имам слушнато за луѓе што биле на забар и прифатиле хепатит од не соодветно стерилизирана опрема
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.409
Поени од реакции
62.005
Абе види ако дојде до проверување касно е муабетот беше колкави се шансите не сум јас некој експерт па да прашам вака[DOUBLEPOST=1560355307][/DOUBLEPOST]Јас имам слушнато за луѓе што биле на забар и прифатиле хепатит од не соодветно стерилизирана опрема
Шансите се минимални.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Кога сум ги гледал бербериве, истото сум го помислувал. Ниту ги стерилизираат ножиците и машинките нит бутур. Башка што секакво болести ги има по тоа главите. Ама па за 150 денари, левел здравствена сигурност, ко у Западна Африка на пазар да те шишаат :unsure:
поради ова си купив машинка за шишање и дома си се шишаме со нејзе само тројца (јас,син ми и татко ми), одлуката падна откако приметив дека по шишање на бербер ми се појавува доста црвенило по главата.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.187
Поени од реакции
19.265
Секогаш има 0,1% за нешто али најверојатно не. Провери се за секој случај да можеш мирно да спиеш.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Дали постојат и кои се шансите за ширење на хепатит а б ц или друга болест од вакво нешто?
Секогаш постои некаква можност. Бербер, педикир, козметичар, маникир, тетоважа...
Овде нема да дознаеш дали имаш хепатит
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Секогаш постои некаква можност. Бербер, педикир, козметичар, маникир, тетоважа...
Овде нема да дознаеш дали имаш хепатит
Па знам али чисто онака прашав за мислења пошто претпоставувам сите се шишате на бербер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom