Хемороиди

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
...исто како човек со попуштени или воспалени вени на нозете да праша за ,,асален доктор,, да иде и да заврши работа, било приватно или државно, па кога ќе почне препорака за разни испитувања, снимања што треба и што не треба, па сирот пациент ќе плати и пак ќе остане на исто по Х време.
...денес секој мора барем од општа култура да знае што се тоа ,,хемороиди,, како се појавуваат, вооспалуваат, па исчезнуваат, па пак се појавуваат и така цел живот, причината сами ако не се острани докторот најмалку, тој ќе ви даде само моментална терапија од супозитории, маст и можеби нешто аналгетик и тоа е тоа... ако ептен се крвари при секоја дефекација, седење и напнување тогаш се иде да се отстрани тој дел од испреплетени ,,попуштени,, вени, хигиена на анусот после секоја дефекација и мачкање сосема малку modoleks маст, секојдневно ,,потечна храна, супа,, пиење вода и редовна столица да не се дозволи констипација, ненапнување при дефекација и малку помалку седење, повеќе пешачење, внимавање на долни веш само памук,

i.png

.... тоалетна хартија само специјална полувлажна, никако сува, исхрана да нема ништо што може да љути како во уста исто се случува во анусот...и тоа е тоа.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.650
Поени од реакции
5.654
...исто како човек со попуштени или воспалени вени на нозете да праша за ,,асален доктор,, да иде и да заврши работа, било приватно или државно, па кога ќе почне препорака за разни испитувања, снимања што треба и што не треба, па сирот пациент ќе плати и пак ќе остане на исто по Х време.
...денес секој мора барем од општа култура да знае што се тоа ,,хемороиди,, како се појавуваат, вооспалуваат, па исчезнуваат, па пак се појавуваат и така цел живот, причината сами ако не се острани докторот најмалку, тој ќе ви даде само моментална терапија од супозитории, маст и можеби нешто аналгетик и тоа е тоа... ако ептен се крвари при секоја дефекација, седење и напнување тогаш се иде да се отстрани тој дел од испреплетени ,,попуштени,, вени.
Poshto vo najgolem broj na slucaevioti nikoj od doma sedenje ne znaj vo koj stadium se pa zatoa pokraj osnovna higiena i ishrana pozhelen e i strucen pregled.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Poshto vo najgolem broj na slucaevioti nikoj od doma sedenje ne znaj vo koj stadium se pa zatoa pokraj osnovna higiena i ishrana pozhelen e i strucen pregled.
...е ај добро, ќе бидеш љубезен после да го кажеш стручниот преглед и препораката?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.650
Поени од реакции
5.654
...е ај добро, ќе бидеш љубезен после да го кажеш стручниот преглед и препораката?
Citaj pogore,

Ne se raboti za mene. ;)

A Na 20Km od mene e edna od najdobrite Universität Bolnici vo Evropa taka da i da e za mene bi predpocital pregled kaj niv! Ako ne za drugo zaradi opremata shto ja poseduvaat.

A predposlednsta poraka ja napishav za site so taa maka da go koristat kako pravilo.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
google doktori! stvarno ne razbiram u 2023 zasto postojat doktori od opsta kultura i google moze se da doznaes i sam da se lecis, stvarno ne razzbiram sto ucele ovie medicinskive lica 4+5 godini!?!?
deckoto pobara dobar doktor ako nemas predlog ne jadi gomna za djabe zasto nemas druga popametna rabota u zivotot, ako imas predlog dobar doktor predlozi/pomogni ako ne kjuti sto ima da se mesas u muabet samo pameten da iskocis.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Citaj pogore, Ne se raboti za mene. ;) A Na 20Km od mene e edna od najdobrite Universität Bolnici vo Evropa taka da i da e za mene bi predpocital pregled kaj niv! Ako ne za drugo zaradi opremata shto ja poseduvaat.
A predposlednsta poraka ja napishav za site so taa maka da go koristat kako pravilo.
... па нормално дека прочитав дека за друг прашуваш, па штом се распрашуваш за другите да им помогнеш сигурно ќе ти дадат повратна информација како поминале, во тој смисол мислев да пишеш тука.
П.С.
...не паѓај под влијание на авторитети и епитети тоа е најлошото „поверение“, додека искористување на медицинската апаратура тоа е ОК.


кога бељата ќе се направи, потоа ништо веќе не е важно!

Bulent-Ibrahim2.jpg

... и ДА, токму во 21 век да се умре од сепса при банална оператива на хемороиди е жалосно и тажно, ама луѓето брзо забораваат животот иде понатака, никому ништо, тешко на семејството и младиот татко кој наместо да се радува на своите деца, црна земја го покрила.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom