Хемија - Експерименти

Давид!

Голем Ентузијаст
Член од
23 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
47
И таму сум член, но некои постови се избришани, а и не можам да се снајдам. :D[DOUBLEPOST=1429984803][/DOUBLEPOST]@Фири
И јас сум дете, 14 години имам, ама и искуство имам :p
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Абе ти биди паметен да доживеаш и до 84 со сите прсти на рацете и со две очи:) Инаку јас пронајдов побезопасно гориво за ракети. амониева селитра 60%, 20% алумин на прах и 20% силикон. Тоа значи дека без проблем ке направам 10 на кила гориво за поголема ракета па може и поеке за сравнително малку пари. И при тоа нема да варим ништо на котлон:)
 

Давид!

Голем Ентузијаст
Член од
23 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
47
Линк ? И доколку има видео.
 

Давид!

Голем Ентузијаст
Член од
23 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
47
Дали може Калиум Јодид да се најде во аптека?
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Па не знам. јас мислам да пробам и варенјето на калиева селитра и шекер. Ке ставам вака шлем со стакло од мотоцикл, некакви негорливи ракавици, ке облечам нешто подебело па ке варим ама барем 2-3 кила наеден пат нема да се заебавам со 50 и 60 грама :) Во идниот петок ако не вали дожд и нема силен ветар ке проведем експеримент и ке постирам слики тука :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Има клипчета уште барем на 7-8 места за варенјето на калиева селитра и шекер. Котлонот не треба да е много топал ама ке експериментирам! Ракета може и да не стане ама каква димка ке стане! За тоа ке сложим и малко црвена боја за јајца димот да биде црвен. Па и ако излети ехеееее.
 

Давид!

Голем Ентузијаст
Член од
23 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
47
А макетата како ја направивте? Од што? Слика ако имате прикачете.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Каква макета? Мислим да сипем во една лека труба алуминиева, ке ја затворим од единиот крај. Од стара прахосмукачка имам вакви, кај вас не знам баш како се нарекува може би правојадец :) Инаку самата ракета от картон ама со стабилизатори пак од картон за да не оди на една или друга страна само да се врти. Во петок ке се види се. Првиот пат беше катастрофа така да сега може да оди само кон подобро ако се не запалим докле варим таа гнаса :)
П.С. а правосмукалка било. значи ке сипем во труба од прахосмукалка, прекривена и затворена од горниот крај.[DOUBLEPOST=1430143609][/DOUBLEPOST]Ама овој после со едно стапче правеше дупка во средата. сигурно за да гори подобро. И јас ке направам. абе се е експеримент:)[DOUBLEPOST=1430143731][/DOUBLEPOST]Инаку задолжително ке палим со автомобилен акумулатор и кабли и јас во ендек барем првиот пат со новото гориво. Оти како пукна предниот пат можеше да останем без очи како едното ништо, се се разлете на парчинја уште на стартот:)
 
Последно уредено:

Давид!

Голем Ентузијаст
Член од
23 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
47
Извини, од кој град си ти?
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Jaс сум бугарин од Бугарија. Но тоа не пречи да правиме обмен на идеи во ракетостроенјето и ракетното гориво :)
 

Давид!

Голем Ентузијаст
Член од
23 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
47
Секако дека пречи, но доколку сакаш биди појасен. Некогаш не се разбираш што пишуваш ..
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Е англијски не знам добро , српски исто така па мораме да тераме вака па колку се разбереме толку :) Сликите ке доизјаснат се - или ке излети или само ке задими :)
 
Член од
8 мај 2015
Мислења
29
Поени од реакции
10
Летам:) Треба котлонот да го ставиш не на најсилното туку по средата и през целото време да мешаш со дрвена мешалка. 65% калиев нитрат и 35% шекер. Но да знаеш дека треба да си стрплив и да мешаш цело време околу 30-40 минути и кога стане на каша сипваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom