Хемија - Експерименти

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Давид!, 23 април 2015.

 1. Давид!

  Давид! Голем Ентузијаст

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  171
  Допаѓања:
  47
  Мислам дека на форумот нема никаква тема поврзана со оваа област (барем јас немам сретнато), па затоа решив јас да отворам. Во оваа тема објавувајте секакви експерименти кои ги имате работено некогаш или планирате да ги изработувате, со цел да се рашират истите и да ги направи некој друг, кој ќе ни каже какво искуство стекнал. Пишувајте и равенки, теоретски дел итн. :чда:
   
 2. nista hemije, samo necural.
   
  На Trajce Vasilev, Schtrawzenigger, Божино и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. GordonGoldader

  GordonGoldader Brother Nature

  Член од:
  18 јануари 2014
  Мислења:
  445
  Допаѓања:
  594
  Од хемијата научив дека професорот сечел петокраките на знамињата на југославија по кочани, и дека секоја равенка може да се реши ако се додаде по една вода од страна.
   
 4. Фири

  Фири

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  143
  Допаѓања:
  54
  Мислам да добием барут оти ке си правам една мокна ракета околу 2 метри и 50 кила. Пробав со динамит и не можа да излети, треба нешто малку послабо.
   
 5. Давид!

  Давид! Голем Ентузијаст

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  171
  Допаѓања:
  47
  Еве нешто поедноставно, ама добро лета и е моќно:

   
 6. Фири

  Фири

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  143
  Допаѓања:
  54
  Не јас не се заебавам.Мислам да и ставим камера и да излети барем на неколку километри високо и да снима и потоа камерата да падне со падобран.Но имам проблем со горивото, се заебав се разбира оти динамит немам ама сложив црн барут од ловджијски патрони и думна пред да излети како бомба, многу силен тој барут па ми треба послаб од калиева селитра, кјумур и сјара.
  --- Споено дупло мислење, 25 април 2015 ---
  Знам дека како се смешат нештата треба многу ситно да се мели со специална мелничка. Оти ке ми треба по мои процени околу 10 на кила за да излети на околу 15 километри високо.
  --- Споено дупло мислење, 25 април 2015 ---
  Инаку може и со балон полн со водород. Дури ке излети уште повисоко ама потоа каде ке ја најдам камерата може да падне на 100 километри во зависност накаде и колку силно дува ветерот.
  --- Споено дупло мислење, 25 април 2015 ---
  Опа решено е. Ебал сум и матер на камерата ке најдам некој ефтин телефон на кој нешто друго му не работи но е со добра камера и ке предава онлајн, потоа да оди во пичка си лелина па како снима може дури да одам да си ја најдам.
  --- Споено дупло мислење, 25 април 2015 ---
  Дали ке се види црното на космосот на 20-30 километри? И дали мобилниот оператор ке има покритие таму? Сериозни прашанја. Можеби сепак треба да помислим за ракета.
   
  Последно уредено: 25 април 2015
 7. Давид!

  Давид! Голем Ентузијаст

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  171
  Допаѓања:
  47
  Ова некако ми делува како фантазија, не знам ..
   
 8. Фири

  Фири

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  143
  Допаѓања:
  54
  Зошто фантазија? Моторот на барут е прост ко даска, требат само доволни количини за да се експериментира. Инако е една труба затворена од едната страна со една мала дупка од другата. Таму се става еден тонок тел, пушта се струја, телот се нагрева пали барутот и фссссссссссс ајде во небото. Но ако е многу силен барутот како црниот и бум:)
  --- Споено дупло мислење, 25 април 2015 ---
  За тоа првиот пат бев на 20 метри во еден ендек со кабли и автомобилен акумулатор,како думна можеше да ме утепа како едното ништо. Но си требат експерименти.
  --- Споено дупло мислење, 25 април 2015 ---
  Ставив барут од 10 ловджијски патрони. Но се првин многу скапи и второ кога се снимува од куршумот и ако се добие некаква искра можеш да останеш без прсти. За тоа си треба хемиски начин за произведуванје на доволни количини послаб барут.Селитра, сјара, кјумур тоа не се скапи материали.
   
  Последно уредено: 25 април 2015
 9. Давид!

  Давид! Голем Ентузијаст

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  171
  Допаѓања:
  47
  Прв пат пробувам KNO3 + шеќер. Додека ја правев смесата калиумот испаруваше во вид на бел чад. Е сега ја оставив смесата да се здрви, само не знам дали сега кога ќе ја запалам смесата ќе излези димна бомба. Што викате?
   
 10. Фири

  Фири

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  143
  Допаѓања:
  54
  Не знам, јас сум правел димни бомби од весник потопен во амониева селитра со вода.После го ставаш да се исуши на сонце, навиваш го и палиш. Дими да си ебе мајката.
   
 11. Давид!

  Давид! Голем Ентузијаст

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  171
  Допаѓања:
  47
  Последно уредено: 25 април 2015
 12. Фири

  Фири

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  143
  Допаѓања:
  54
  О појако и то во пати појако ми треба. Ова дури не е ракета туку проста труба, за тоа се врти како полудела. Но е многу добро како идеја. Особено колко лесно се доби горивото. Ако земам 7-8 вакви труби една до друга, ставам стабилизатори, абе воопшто да личи на ракета, па како изгорат да се откачи тоа дел и да се запали вториот од 3 труби и накрај последниот од една труба може и да се види црнилото одзгоре. Абе како ставам ова каша на котлон има ли опасност ова да пукне и да останем без некоја рака или да ми извади очите?
  --- Споено дупло мислење, 25 април 2015 ---
  Со црн барут пукна многу силно и алуминиевата труба каде беше барутот стана на трески, ама јас бев во ендек така да над мене само прелетаа парчинја од пробната ми ракета.
   
 13. Давид!

  Давид! Голем Ентузијаст

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  171
  Допаѓања:
  47
  Јас пробував да го направам вакво гориво но не ми успаваше. Калиумот испаруваше, е сега тој доколку дојде во контакт со искра ќе се запали и ќе експлодира, лесно запалив е.
   
 14. Фири

  Фири

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  143
  Допаѓања:
  54
  Сигурно е важна температурата ке прашам некој хемичар да ми направи 10-на кила од ова јас самиот сум конструктор на ракети нема да се хендикепирам од варенје на ракетно гориво:) А дали држи ова во времето отинема да можам вака од котлон па надвор и ајде во космос? :)
  --- Споено дупло мислење, 25 април 2015 ---
  Инаку тука ако чита некое помало дете во никој случај ова да го не прави дома! јас знам еден дека вареше минимум и бронз во тенджере па како се запали ова и му присадуваа кожа од газот на лицето така изгоре!
   
 15. Атлантист

  Атлантист Гостин

Сподели преку: