Хеликоптер во доцноримски период?

Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Во вторникот во весникот ``Време`` се појави следната статија

ИСТРАЖУВАЊЕТО НА ПЛАОШНИК И ПОНАТАМУ ВОЗБУДЛИВО
Хеликоптер на доцноримски мозаик Раскошни мозаични подови од доцноримски царски период се откриени во објектот за кој археолозите сметаат дека е храм на Дионизиј на Плаошник. - Мозаиците се чудесни, толку се компактни и работени речиси без фуга меѓу каменчињата од кои се составени. Обликуваат фантастични претстави, какви што досега не сме имале на овој локалитет - некои геометриски мотиви во облик на тврдини, необично презентирани мотиви на флора и фауна и слично - вели Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство. Новооткриените се различни од мозаиците од ранохристијанскиот период, кои се датирани на 5 и 6 век од нашата ера. За разлика од тие мозаици во епископскиот двор, од времето кога Лихнидос бил епископски центар, новите мозаици се постари и му се припишуваат на римскиот период - 3 и 4 век од нашата ера. - Премногу е рано да се зборува, бидејќи мозаиците се откриени минатата недела, но може да се каже дека се од доцноримскиот царски период, а можеби се и од постара хронолошка одредница, бидејќи му припаѓаат на исклучително квалитетен објект, кој би можел да биде храм на богот Дионис - божество што имало силен култ во Лихнидос - вели Кузман. Мозаиците се откриени во објектот што се наоѓа северно од обновената Светиклиментова црква, а источно од поликонхалната базилика од 5-6 век. Истражувањата на Плаошник се во тек и понатаму и, доколку временските услови го овозможат тоа, ќе продолжат до крајот на годината.

Што мислите за ова?
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
аа, не, според насловот си помислив дека во тоа време имало хеликоптери, хехе,
Тоа на сликата може да биде било што ...не баш , ама сигурно не е некоја скица на хеликоптер,
којзнае , може тоа е некоа шема од некој котел за варење ракија (не ме фајќајте за збор)
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Најголемата глупост што сум ја прочитал на прва страница како ударна вест во ВРЕМЕ.

Ајде бе...можеби е сосема произволна фигура.

/ : \ ако го видат ова ...ќе напишат „ЛЕЛЕ ЛУЃЕ АВТОПАТ ИМАЛО!“

Кукастиот крст...Хитлер е од Плаошник...

Ајде бе ...мизерија!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Некој дефинитвно си има преголема фантазија
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Абе то ти е абстракна уметност секој си гледа на свој начин . А ова на се личи ама најмалку на хеликоптер :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
105
Поени од реакции
3
mene na nekakva lamba od tie kako na Aladin , mi lici , plus ako e helikopter kade se propelerite , :toe: !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
За приказите на летала, на древно-египетскиот споменик (кој го видел), па и да се подразмислиш. Ама ова...обична "уљана ламба", со дршка од страната, резервоар во средина со канал за фитиљ на врвот.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Добро,оти по дефулт отфрлате секоја можност да биде нешто од ова точно?...Можете ли да кажете со 100% сигурност дека ова е само една рандом фигура,која потекнува од мозокот на некој креативен римјанин или македонец,што во тоа време немал шо да прави,па си рекол да нацрта нешто безвезе,колку онака да си пополни време.
Не викам дека сигурно ова е знак на вонземјани или било што,ама неможе бе веднаш да се отфрли таа претпоставка.На крај краева,уклучете ја малку фантазијата бе луге,премногу е досадно ако за се има рационално,приземјено објаснување...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Најголемата глупост што сум ја прочитал на прва страница како ударна вест во ВРЕМЕ.

Ајде бе...можеби е сосема произволна фигура.

/ : \ ако го видат ова ...ќе напишат „ЛЕЛЕ ЛУЃЕ АВТОПАТ ИМАЛО!“

Кукастиот крст...Хитлер е од Плаошник...

Ајде бе ...мизерија!
Јас мислам дека е напишано само да се дигне публицитет на весникот. Мислам дека ова е чиста глупост а за кукастиот крст тоа е стар знак кој значи постојано движење кога подоцна нацистите го превзеле за свои цели. Ако се најдат делови кои со детално проучување и реставрација се наместат и тоа да биде некое чудо што би можело да лета дури тогаш малку би поверувал ама вака овој мозаик ми личи на многу работи ама на хеликоптер тешко.
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
lol...ako ima forma NA HELIKOPTER...ne mora da znaci deka BIL helikopter!
P.s. mer stvarno bapnale takva stvar vo VREME??? c cc kolku ne citam vesnici!
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Уау, мене ми изгледа на механички сперматозоид. Тогаш МОРА да е тоа, бидејќи мене така ми изгледа, да?

Мех...ова е СЕ' освен хеликоптер.
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
секој има различен поглед на таа слика .. .
и да, не е хеликоптер.
 
Член од
27 октомври 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Супер одкритие само не е хилихоптер може да е тавче за прженје јајца
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
уауууууу џинот ВО ламбата....


не, искрено, муабетов е произлезен од некој поединец . . . Човек што ја проучува идната научна фантазија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom