Хеленизмот - Европска измислица од 18 век

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.288
Поени од реакции
1.645
Единствен вистински одговор за историјата од оргинални извори се наоѓале во најпозната Александриска билиотека и броеле околу пола милиони книги и папирусни примероци напишани со рака, но некој имал неразбирлив интерес и организирал тие да се запалат и наводно све што било внатре е изгорено. Но тие оргинали денес се во Ватикан и се чуваат во делот строго доверливо.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
549
Поени од реакции
450
Интервју на Акис Гаврилидис - доктор на науки во областа на филозофојата и политиката за Дојче Веле

Како и во многу други балкански конфликти и овој има силна поврзаност со нерешени историски прашања, во кои и двете страни тврдат дека ја имаат „историската вистина“ зад нив. Зошто е толку важно да се докаже „ексклузивното право на сопственост“ за името?


И тоа е долга приказна. Мислам дека во суштина тоа се сведува на изградбата на првата национална држава на Балканот, имено Грција, и фактот дека, за да се создаде, таа мораше да се конфронтира со евроцентризмот и идејата за Западот како супериорна цивилизација и модел кој треба да го следат сите други на планетава. Идејата за супериорноста во голем дел беше базирана врз тврдењата на западно-вропските нации дека тие се наследници на античка Грција, која беше сметана за најперфектното човечко општество кое дотогаш постоело. Револуционерите против Отоманската империја во 1821 година брзо сфатија дека, доколку успеат да инсталираат врска меѓу нив и античката цивилизација, тоа ќе биде огромен чекор кон нивно прифаќање меѓу „напредните светски нации“. Сепак, ова тврдење не беше прифатено од сите без приговор, затоа што првите ентузијасти од Западот набрзо се разочараа откако пристигнаа во Пелопонез и Атика за да им помогнат на наследниците на Перикле и Леонидас, но сретнаа балкански селани и господари на војната.
Затоа, конструкцијата на грчката нација вклучуваше и потреба од големо убедување (перформативност); сите се чувствуваа обврзани да се однесуваат на начин кој се сметаше за конформистички во однос на славното минато и убедувачки во очите на „цивилизираните Европејци“, од кои зависеше егзистенцијата на новата држава.
Ваквата претстава никогаш не е перфектна, и во голема мерка се јавува самокритика, па дури и само-потсмев. Во модерна Грција, многу е полесно да најдете луѓе кои се критични кон грчката држава, подготвени да признаат дека таа е неуспех, привидна држава, отколку луѓе кои ќе бидат критични кон идејата за хиерархијата на културите и историјата. Наместо да ја оспорат самата идеја, повеќето луѓе сакаат да ѝ останат верни на идејата за класификација, но паралелно да најдат други луѓе околу нив кои се подолу во оваа класификација, како што се Турците, Албанците, „непостојните Скопјани“ и.т.н., кои се полоши и позаостанати од нас.

Цело интервју: http://www.dw.com/mk/гаврилидис-на-спорот-со-името-се-искажува-грчкиот-патриотизам/a-19131024
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.080
Поени од реакции
6.777
#ANCIENT MACEDONIANS
Screenshot_2023-01-02-15-44-14-25_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Screenshot_2023-01-02-16-08-54-30_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.346
Поени од реакции
19.854
Kako i sekogas kaj nacii, helenizmot e proizvod na Evropa za sebesi da se pokaze vo najdobro svetlo kako toa demek bilo Evropsko nasledstvo. Mnogu velicenje kako toa bilo prva demokratija a vsusnost samo mal del od lugjeto aktivno mozea da ucestvuvaa - znaci ne bila demekrotaija po denesni standardi. Site tie prikazni i mitoj, ofarbani, sluzat za odredena cel a toa e sebesi da se pokazat vo podobro svetlo. Da vlecat nekoj legitimitet ili sto ne znam.

Aj toa. Tuku ako pogledneme denes kon Grcija tie vo sekoja smisla se sram za antickite Grci. Nemaat nisto zaednicko vo intelektualna i kulturna smisla osven da se slucajno na isto geografsko mesto. Pola vek se slepaat na tugj grb pa se napravija nekako lugje. Arno toa ama duri i nie samite kako nacija ne se opravima, pa i prema niv, za dzabe e. Zatoa e i tolku bolno sto posle 1990ta imavme prilika kako nacija ama ispadnavme pogolemi dzupci od niv. Pa sega od situacija na slabost ne mozeme da parirame.

Ima dobra Germanska pogovorka:
Früher lehrten uns die Griechen Philosophie, heute leeren sie unsere Mülltonnen.

Vo prevod: Porano ne ucele Grcite filozofija, denes ni gi praznat kantite. Aludira na grckite rabotnicki emigranti koi vo vremeto dosle pa se nasle vo takvi rabotni mesta, pa do den denes.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.412
Поени од реакции
13.669
Kako i sekogas kaj nacii, helenizmot e proizvod na Evropa za sebesi da se pokaze vo najdobro svetlo kako toa demek bilo Evropsko nasledstvo. Mnogu velicenje kako toa bilo prva demokratija a vsusnost samo mal del od lugjeto aktivno mozea da ucestvuvaa - znaci ne bila demekrotaija po denesni standardi. Site tie prikazni i mitoj, ofarbani, sluzat za odredena cel a toa e sebesi da se pokazat vo podobro svetlo. Da vlecat nekoj legitimitet ili sto ne znam.

Aj toa. Tuku ako pogledneme denes kon Grcija tie vo sekoja smisla se sram za antickite Grci. Nemaat nisto zaednicko vo intelektualna i kulturna smisla osven da se slucajno na isto geografsko mesto. Pola vek se slepaat na tugj grb pa se napravija nekako lugje. Arno toa ama duri i nie samite kako nacija ne se opravima, pa i prema niv, za dzabe e. Zatoa e i tolku bolno sto posle 1990ta imavme prilika kako nacija ama ispadnavme pogolemi dzupci od niv. Pa sega od situacija na slabost ne mozeme da parirame.

Ima dobra Germanska pogovorka:
Früher lehrten uns die Griechen Philosophie, heute leeren sie unsere Mülltonnen.

Vo prevod: Porano ne ucele Grcite filozofija, denes ni gi praznat kantite. Aludira na grckite rabotnicki emigranti koi vo vremeto dosle pa se nasle vo takvi rabotni mesta, pa do den denes.
нашата грешка е што по 1990не се поврзавме со Италијанските археолози и историчари и историјата на Пајонија, а и се дозволи пљачкосување на локалитетите, Круна на предавството е случајот со Кратерот од Корешница.
А грците се Патолошки националисти и манипулатори, слични на блгарите, со разлика што грците немаат амбиции кон историјата на нашата територија.
Тоа што ми е неразбирливо е зошто патолошки се обидуваат да прикажат грчки унитаризам и во античко време ???
А имаше пред некое време како на Пелопонез се истражува градот кој го основале бегалците од Троја, а бил обновен и уреден за време на Рим, бидејќи римјаните сметале дека Рим е основан од тројански бегалци...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.412
Поени од реакции
13.669
неодамно случајно наидов на наш веб сајт, Македонија е се, каде се тврди дека Грција уништила 5000 артефакти од првото ископување на Ајга... мислев дека та се само претпоставки на наши луѓе, но испадна и ова неодамна,
Извор: Д-р Петар Поповски " АНТИЧКА ХЕЛАДА" АКАДЕМСКА ФИКЦИЈА грчката и западната историографија градени врз фалсификати и манипулации
а има и американски веб сајт
http://reidynotes.weebly.com/the-truth-about-classical-studies.html
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.080
Поени од реакции
6.777
неодамно случајно наидов на наш веб сајт, Македонија е се, каде се тврди дека Грција уништила 5000 артефакти од првото ископување на Ајга... мислев дека та се само претпоставки на наши луѓе, но испадна и ова неодамна,
Извор: Д-р Петар Поповски " АНТИЧКА ХЕЛАДА" АКАДЕМСКА ФИКЦИЈА грчката и западната историографија градени врз фалсификати и манипулации
а има и американски веб сајт
http://reidynotes.weebly.com/the-truth-about-classical-studies.html
Прочитај најдолу...

N.B. The Onion is a satirical newspaper (which means that this article is not to be taken seriously!)
Автоматски споено мислење:

грчката и западната историографија градени врз фалсификати и манипулации
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.412
Поени од реакции
13.669
Прочитај најдолу...

N.B. The Onion is a satirical newspaper (which means that this article is not to be taken seriously!)
Автоматски споено мислење:


Da, no kako i da e fakt e deka vo vremeto na huntata i prvoto iskopuvanje na Ajga se ushte vo shkolite i voopshto, grcite gi smetale Filip i makedoncite za varvari a Aleksandar za helen..
No i den deneshelenizmot im e vo prv plan, voopshto ne gi interesiraat ni pajoncite ni drugi predhelenski civilizacii, pishav deka na Peloponez gradot na begalcite od Troja se iskopuva so Italijanska podrshka...
Patem, ispadnaa tvrdenja deka site natpisi vo Pela i Ajga koj ne se na helenski se trgnati na strana???
Ne znam, ne sum bil vo Pela..
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.080
Поени од реакции
6.777
Da, no kako i da e fakt e deka vo vremeto na huntata i prvoto iskopuvanje na Ajga se ushte vo shkolite i voopshto, grcite gi smetale Filip i makedoncite za varvari a Aleksandar za helen..
No i den deneshelenizmot im e vo prv plan, voopshto ne gi interesiraat ni pajoncite ni drugi predhelenski civilizacii, pishav deka na Peloponez gradot na begalcite od Troja se iskopuva so Italijanska podrshka...
Patem, ispadnaa tvrdenja deka site natpisi vo Pela i Ajga koj ne se na helenski se trgnati na strana???
Ne znam, ne sum bil vo Pela..
На некој форум или на видеа од Јутјуб кога ќе им покажеш малку повеќе знаење на атинскиве цигани одма те прават дека си грк и почнуваат да пишуваат како ние сме биле дел од Пајонците и пајонската култура и дека можеби сме сродни со таа т.н "хеленска култура" која е одамна прогласена за некаква грчка култура. "Хеленизам" не туку попрво "МАКЕДОНИЗАМ" е вистинскиот термин за античкото време односно времето на нашите предци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom