Хвар

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Еден од најпосетените и најтоплите острови од низата Хрватски острови во Јадранското море. Сместен во шумовит предел на борова шума и цветовите на лаванда,познат по можноста за посета на Градот Хвар,Јелса,Стари град и познатите ,, Паклени острови,,-како една од најпосакувана туристичка дестинација.Хвар е остров кој дава поглед кон Островот Брач и Макарската ревиера и со гордост се вбројува во 10-те најубави острови на светот.Прекрасната околина, пријатната медитеранска клима, изобилството на сонце и топло јадранско море, многубројните културни и историски споменици,прекрасните плажи,многубројните кафе-барови,ресторани со морска традиционална храна и богата гастрономија ,секогаш е спремен да го понуди максимумот за едно незаборавно летување.Нуди идеална можност опуштање ,посета на единствени и прекрасни заливи,идеален за активен и пасивен одмор за љубителите на недопрената природа и мирисот на лавандата- која е препознатлива само за овој остров.

Летово планирам таму да го поминам , според многумина е еден од најубавите острови во Европа и сакам лично да се уверам во тоа.

Доколку некој кајганаџија бил во Хвар убаво би било да сподели искуство.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Мирно место, рај за одмор со деца, ама прескапо. Туризмот, гостопримството, културата на луѓето не се споредуваат со онаа на Охриѓаните. :icon_lol: Причини зошто островот Хвар е познат во целиот свет.
Хвар, Стари Град, Јелса и Врбоска и Паклени острови овие ги имам посетено. Врбоска или како што ја нарекуват малата Венеција.

Најпознатите знаменитости на островот Хвар е тврдината Фортика. Oд ноќниот живот во Хвар има многу кафулиња, тераси со музика во живо, барови и дискотеки. За оние кои бараат културни активности има театарски претстави, изложби, концерти, музички и фолклорни настапи.
Прекрасно крајбрежје, чисти плажи, недопрена природа, богато историско и културно наследство, мирис на лаванда, маслинки и вино.
Околу плажите ги има за мали деца, за парови и за нудисти. Мина (Јелса), Солајн (Врбоска), Гребишче (Јелса) и Дубовица (помеѓу Хвар и Стари Град) се убави за мали деца. Помали места се Милна, Завала, Иван Долач кои се наоѓаат покрај крајбрежјето. Завала е место за оние кои не сакаат гужва.

На Паклени острови има нудистички плажи, познати се Палмижана и Стипанска. :D

13443107_10153782776682169_404868140062480813_o.jpg 13502998_10153782778582169_5720438114032291878_o.jpg
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.174
Поени од реакции
2.113
Bukirano mi e uste od April. Edvaj cekam :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.941
Поени од реакции
12.440
Повеќе инфо некој? :)
Планирам крај на јуни да го посетам, како е со цени?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom