Хард диск екстерен или внатрешен

Член од
4 април 2021
Мислења
6
Поени од реакции
0
Сакате да ми кажете дека на АлиЕкспрес не чини овој тип на производи? Значи да барам на друг сајт.
Јас сум со релативно мал буџет. Што мислите за Ebay, Banggood, Amazon?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.671
Поени од реакции
7.247
Сакате да ми кажете дека на АлиЕкспрес не чини овој тип на производи? Значи да барам на друг сајт.
Јас сум со релативно мал буџет. Што мислите за Ebay, Banggood, Amazon?
Амазон нема достава до Македонија, Ебеј има слични цени како тука само што ќе го чекаш повеќе а ист квалитет ќе има. Други страни не би ти препорачал освен newegg или bestbuy ма да и они немаат достава до Македонија така да би ти препорачал како преходно Анхоч, нептун или сетек.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Ако податоците ти се битни најдобро е да ги чуваш некаде на клауд, на гугл драјв имаш 15гб гага + во помал квалитет на photos неограничено.
Ако имаш и податоци кои и не се толку битни може да си играш со поефтини опции.
Од АлиЕкспрес кој знае како ќе го пратат и пазат по пат, може додека дојде да падне 100 пати и да не работи, ела објаснувај се со нив.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.130
Поени од реакции
549
Планирам во скоро време да земам екстерен хард диск за компјутерот ради тоа што имам премногу слики и поради тоа поспоро работи уредот. Би сакал да го порачам преку АлиЕкспрес затоа што гледам дека не се многу скапи во споредба со други сајтови.
Дали може некој да ме посоветува на што да внимавам при купување? Поточно на марка, цена, квалитет, капацитет итн. Ептен сум неупатен.
Секој совет е добредојден! :)
Од алиекпрес во никој случај земи си од кај нас, препорака за тошиба (имам адата и WD плус, не се лоши ама тошибата ми е подобра)
Автоматски споено мислење:

Сакате да ми кажете дека на АлиЕкспрес не чини овој тип на производи? Значи да барам на друг сајт.
Јас сум со релативно мал буџет. Што мислите за Ebay, Banggood, Amazon?
Зошто инсистираш да купиш онлајн кога може да го земеше од кај нас во било која продавница за мала разлика во цена со гаранција и се по ред? За хдд се работи ко је специфиќен т.е осетлив добро ти кажжа погоре за алиекспресс, може да го добиеш и неисправен од ИКС причини па објасни се со продавачот
 
Член од
4 април 2021
Мислења
6
Поени од реакции
0
Од алиекпрес во никој случај земи си од кај нас, препорака за тошиба (имам адата и WD плус, не се лоши ама тошибата ми е подобра)
Автоматски споено мислење:


Зошто инсистираш да купиш онлајн кога може да го земеше од кај нас во било која продавница за мала разлика во цена со гаранција и се по ред? За хдд се работи ко је специфиќен т.е осетлив добро ти кажжа погоре за алиекспресс, може да го добиеш и неисправен од ИКС причини па објасни се со продавачот
Како што можев да видам, просечната цена на таков уред кај изнесува неколку илјади денари. Може ли да се најде некаде поефтино во Македонија?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.671
Поени од реакции
7.247
Како што можев да видам, просечната цена на таков уред кај изнесува неколку илјади денари. Може ли да се најде некаде поефтино во Македонија?
Зависи од колку капацитет ти треба али имаш од 2500 до 3000 најевтини.
А на АлиЕкспрес ако нарачуваш може да ти шитнат и вирус,адвер, малвер со хардискот гратис за поздрав од нив.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.130
Поени од реакции
549
или во најлош случај да добиеш кутија 2,5 со флеш меморија внатре место хдд не си играј играчки за мала разлика во цената земи си од кај нас
 
Член од
4 април 2021
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ви благодарам на мислењата! Се надевам дека во најскоро време ќе го изберам најдобриот модел.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Од лично искуство мислам дека најдобра опција е екстерен/надворешен хард диск со поголема зафатнина од неколку ТВ, таму редовно си префрлаш се видеа, слики, документи... Во случај да ти рикне компјутерот и да го носиш на оправка, се што си имал во него (внатрешна меморија) обавезно иде у ку.ац, се брише, а се што е ставено на екстерниот хард диск си е ок !
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.671
Поени од реакции
7.247
Од лично искуство мислам дека најдобра опција е екстерен/надворешен хард диск со поголема зафатнина од неколку ТВ, таму редовно си префрлаш се видеа, слики, документи... Во случај да ти рикне компјутерот и да го носиш на оправка, се што си имал во него (внатрешна меморија) обавезно иде у ку.ац, се брише, а се што е ставено на екстерниот хард диск си е ок !
Може и надворешен да ти рикне, ја 3 сменив за 2 години. Нема никоја сигурна опција денес туку како ќе ти се погоди.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.690
Поени од реакции
5.730
Може и надворешен да ти рикне, ја 3 сменив за 2 години. Нема никоја сигурна опција денес туку како ќе ти се погоди.
Ce si namestish eden NAS Server doma so najmalce 2 Dsika i ce go podesish da raboti vo paralelen (Backup) nacin i imash od site fajlovi po dve kopii.
A ako se zaebi edniot od dvata diskovi navremeno si informiran i samo go smenuvash toj disk i samiot gi prefrla podatocite od Backup na nego.
Toa ti e epten sigurna opcija.

 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.671
Поени од реакции
7.247
Ce si namestish eden NAS Server doma so najmalce 2 Dsika i ce go podesish da raboti vo paralelen (Backup) nacin i imash od site fajlovi po dve kopii.
A ako se zaebi edniot od dvata diskovi navremeno si informiran i samo go smenuvash toj disk i samiot gi prefrla podatocite od Backup na nego.
Toa ti e epten sigurna opcija.

Фала свесен сум за оваа опција али премногу замарање за малку бенефит.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.690
Поени од реакции
5.730
Фала свесен сум за оваа опција али премногу замарање за малку бенефит.
Nema nikakvo zamaranje, barem jas nemav.
Serverot na LAn go prikluciv i preku Browserot ja vnesiv IP i posle se odeshe preku SETUP. Se na se 5-6 min rabota.
i funkcionira vejce 5-6 godini.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom