Хард диск екстерен или внатрешен

Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Тогаш Тошиба ќе земам внатрешен. Откако го купив компјутрот 5 години го користам има 2 reallocated sector ништо страшно ќе тера уште долго и скоро земав три терабајти исто тошиба во екстерна кутија го користам
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Тогаш Тошиба ќе земам внатрешен. Откако го купив компјутрот 5 години го користам има 2 reallocated sector ништо страшно ќе тера уште долго и скоро земав три терабајти исто тошиба во екстерна кутија го користам
Јас го користам Хитачи Дескстар и досега два ПЦ -ја го сменив и сега истиот го користам во новиот ПЦ како бекап . Значи да знаете има два вида Тошиба, едниот е тошиба ,а другиот е хитачи инаку Тошиба го купија Хитачи дел одсекот за ХДД па затоа овде во МК нема Хитачи
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.616
Поени од реакции
7.187
Јас го користам Хитачи Дескстар и досега два ПЦ -ја го сменив и сега истиот го користам во новиот ПЦ како бекап . Значи да знаете има два вида Тошиба, едниот е тошиба ,а другиот е хитачи инаку Тошиба го купија Хитачи дел одсекот за ХДД па затоа овде во МК нема Хитачи
Јас имам Хитачи од 2010 уште го користам на принарниот пц.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Па Тошиба е хитачи само кое е ? Пошо има два верзија Тошиба

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
Kој е добар екстерен хард диск за да го користам за да ставам на него филмови, серии, музика, фотографии и покрај компјутер да го користам и на телевизор?
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Kој е добар екстерен хард диск за да го користам за да ставам на него филмови, серии, музика, фотографии и покрај компјутер да го користам и на телевизор?
Ako imas moznost Sandisk SSD ili bilo koj drug SSD.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.616
Поени од реакции
7.187
Зависи и до телевизирот кој и да купиш треба да го конвертираш во fat32 за да го чита телевизорот ама после тоа нема да можеш да ставаш поголем фајл од 4гв на екстерниот.
Позгодно ќе ти е за телевизорот да земеш хдми и да си го поврзеш со компјутерот доколку ја имаа таа опција или постата варијанта VGA кабел.
Инаку механичките екстерни се поевтини а што и да земеш нема многу разлика само гледај да не е WD( Western digital) за година ипол 2 екстерни ми рикнаа на wd.
Ссд не се исплатливи за екстерни затоа што се многу скапи 1 тб ти е над 9к.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
Зависи и до телевизирот кој и да купиш треба да го конвертираш во fat32 за да го чита телевизорот ама после тоа нема да можеш да ставаш поголем фајл од 4гв на екстерниот.
Позгодно ќе ти е за телевизорот да земеш хдми и да си го поврзеш со компјутерот доколку ја имаа таа опција или постата варијанта VGA кабел.
Инаку механичките екстерни се поевтини а што и да земеш нема многу разлика само гледај да не е WD( Western digital) за година ипол 2 екстерни ми рикнаа на wd.
Ссд не се исплатливи за екстерни затоа што се многу скапи 1 тб ти е над 9к.
Samsung smart е ама немам можност за интернет таму каде ќе го користам па опција ми останува до тогаш некаков хард диск.
Автоматски споено мислење:

Samsung UE43TU7172UXXH што значи нов модел на телевизор.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.616
Поени од реакции
7.187
Samsung smart е ама немам можност за интернет таму каде ќе го користам па опција ми останува до тогаш некаков хард диск.
Автоматски споено мислење:


Samsung UE43TU7172UXXH што значи нов модел на телевизор.
Би препорачал seagate не сум задоволен од wd.
Ма да нема многу разлика во екстерните дискови сите се правени од хард диск е сега како ќе ти се погоди лутријата.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Доста поскапи се таквите екстерни хард дискови.
Znam deka se skapi ali se podobri i potrajni, so ogled na toa sto cesto bi brisel i staval podatoci na nego.
Kolku gb ti treba? Mozda bolje varijanta da ti e usb stikce.
 
Член од
4 април 2021
Мислења
6
Поени од реакции
0
Планирам во скоро време да земам екстерен хард диск за компјутерот ради тоа што имам премногу слики и поради тоа поспоро работи уредот. Би сакал да го порачам преку АлиЕкспрес затоа што гледам дека не се многу скапи во споредба со други сајтови.
Дали може некој да ме посоветува на што да внимавам при купување? Поточно на марка, цена, квалитет, капацитет итн. Ептен сум неупатен.
Секој совет е добредојден! :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Би сакал да го порачам преку АлиЕкспрес затоа што гледам дека не се многу скапи во споредба со други сајтови.
Дали може некој да ме посоветува на што да внимавам при купување?
За почеток да не го нарачаш од Али.
Инаку јас имам WD My Passport, и не сум имал проблеми.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.616
Поени од реакции
7.187
Планирам во скоро време да земам екстерен хард диск за компјутерот ради тоа што имам премногу слики и поради тоа поспоро работи уредот. Би сакал да го порачам преку АлиЕкспрес затоа што гледам дека не се многу скапи во споредба со други сајтови.
Дали може некој да ме посоветува на што да внимавам при купување? Поточно на марка, цена, квалитет, капацитет итн. Ептен сум неупатен.
Секој совет е добредојден! :)
Заборави алиекспрес нептун,анхоч или сетек погледај си до која цена ти одговара или кој капацитет.
За марки Лестер ти спомна wd јас би ги спомнал adata го имам 5 години али не е клучна марката зависи како ќе ти се погоди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom