Хаос во Сирија? Употребено хемиско оружје?

M

Muranyi

Гостин
Мене баш ме интересира на каков начин ќе биде спроведена инспекцијата и дали телата на умртвените ќе бидат достапни за аутопсија на тимот инспектори,ако воопшто планираат да извршат таква акција.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.565
Поени од реакции
634
Тогаш целиот случај ќе се стави под тепих,
а во медиумите ќе се вртат теми како "Левата цицка на Кардашијан и била поголема од десната" и сл.
--- надополнето: 23 август 2013 во 15:20 ---САД се невообичаено воздржани, додека еврејското лоби вришти за да се бомбардира сирија, но сега за сега нема поддршка од конгресот.
Ќе видиме за неколку дена, иако во пракса САД не напаѓа додека не им се испере мозокот на Американците дека тој и тој е злосторник,
како на пр. бомбардирањето на Србија, не сум сигурен само колку недели траеше brainwashing кампањата во медиумите, од моментот кога ги објавија снимките за наводните масакри на цивили, до 24 март 1999.

Тогаш можно е САД индиректно да напаѓа преку Франција и Турција..
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ова ви е вовед во 3 светска војна, светот во многу скоро време ќе почне да оди по ивица.
Русија и Кина нема да ја остават Сирија да ја лупа НАТО.
НАТО и западот се прочитани, ги користат иститие шантро фори уште од пазарот во Сараево, осово, Македонија итн...
Таа самоувереност ги носи во пропаст.

Него ние што бараме во коалиција на западот со муслиманско братство, ал каеда, вахабии и сиот олош на овој свет, зарем толку сме слепи.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.223
Поени од реакции
1.862
Could the Chemical Attack in Ghouta be the Markale of the Syrian War ?

Многу интересно напишано, сличен случај со пазарот во Сараево.

Да биде уште поинтересно и да не плачете дека е напишано од некој Русин, еве ви биографија од човекот што ја напишал колумната: http://en.wikipedia.org/wiki/Yossef_Bodansky

Да, човекот е евреј од Америка.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ако ја нападнат Сирија со воена интервенција без согласност на Русија и Кина, а овие пак не реагираат никако тогаш дефинитивно се плашат од САД. Но ако има реакции и ако и овие се заканат со пуштање сили во Сирија е тогаш ќе биде густо.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
Ако ги погледнеш поновните историски интервенции на САД јас не памтам кога они ги прашале Кина и Русија што да прават односно формално правно двете постојани членки на ОН.Светот треба да разбере дека Америка е сила што бога не моли (народски кажано).А Русија и Кина никогаш и никаде нема да се замешаат против Америка ако не се самите загрозени или во случај некој од членките на CSTO.Може некој ќе го боли тоа ама што е тука е.Ако сака да влезе Америка таму ќе влезе и никого нема да праша само ете чекаат прав момент,ипак да биде со елан тоа да има причина :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.151
Ако ги погледнеш поновните историски интервенции на САД јас не памтам кога они ги прашале Кина и Русија што да прават односно формално правно двете постојани членки на ОН.Светот треба да разбере дека Америка е сила што бога не моли (народски кажано).А Русија и Кина никогаш и никаде нема да се замешаат против Америка ако не се самите загрозени или во случај некој од членките на CSTO.Може некој ќе го боли тоа ама што е тука е.Ако сака да влезе Америка таму ќе влезе и никого нема да праша само ете чекаат прав момент,ипак да биде со елан тоа да има причина :)

Точно, Америка не прашува никој кога сака да нападне некоја држава, Русија и Кина прават напори да им се спротивстават ама тешко им оди а и плус не се и трите држави до толку глупави да се закачаат за некоја трета држава до тој степен да влезат во директна војна едни со други бидејќи се свесни дека може светот да летне у неповрат. Индиректно имаат многу прсти замешани и едни и другите. Ама најголемиот проблем претставува фактот што Америка веќе стварно претерува и изиграва светски полицаец демек сакаат мир во светот а устави најголемите извозници на војни и мртви луѓе се токму тие. Не постои друга држава во историјата на човештвото што предизвикала и учествувала во толку многу војни. Секоја година исплаќаат милијарди долари на ветерани од Втората Светска Војна, Виетнам и Првата Заливска Војна, а од 2001ва наваму си створија уште толку повеќе трошоци. Ќе дојде ден кога цело население ќе им бидат воени ветерани. Ама толкава сума на пари што им фали нив може да се покрие само со војна со ништо друго.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.319
Поени од реакции
13.623
Абе дај некое цунами, земјотрес или слично да го удри цел блиски Исток, а не кутрите Филипинци или оние од Хаити
 
M

Muranyi

Гостин
Министерот за информации на Сирија,Омран ал-Зуби,тврди дека сириската влада и "нејзините пријатели" поседуваат непобитни докази дека хемискиот напад е извршен од страна на терористите.Се работи за сателитски снимки,каде убаво се гледа како терористите од своите упоришта испалуваат ракети кон местата населени со цивили каде што и се случи хемискиот напад.
http://sana.sy/eng/21/2013/08/24/498973.htm
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
ФОТО: Градот што не се разбуди! Аин Тарма, каде загинаа 1300 цивили!


Вознемирувачките фотографии во предградието на Дамаск, Аин Тарма се направени еден ден по нападот на режимските сириски безбедносни сили со хемиско оружје, при што загинаа според некои информации околу 1300 лица.
Телата на загинатите се закопуваат во заеднички гробници, додека многумина преживеани имаат тешки последици и проблеми со дишењето.
Активисти на опозицијата тврдат дека безбедносните сили и денеска стрелаат со ракети на источната страна од предградијата на Дамаск.
Претседателот на Сирија, Башар ал Асад негира дека неговите сили употребиле хемиско оружје над предградието Аин Тарма. 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Точно, Америка не прашува никој кога сака да нападне некоја држава, Русија и Кина прават напори да им се спротивстават ама тешко им оди а и плус не се и трите држави до толку глупави да се закачаат за некоја трета држава до тој степен да влезат во директна војна едни со други бидејќи се свесни дека може светот да летне у неповрат. Индиректно имаат многу прсти замешани и едни и другите. Ама најголемиот проблем претставува фактот што Америка веќе стварно претерува и изиграва светски полицаец демек сакаат мир во светот а устави најголемите извозници на војни и мртви луѓе се токму тие. Не постои друга држава во историјата на човештвото што предизвикала и учествувала во толку многу војни. Секоја година исплаќаат милијарди долари на ветерани од Втората Светска Војна, Виетнам и Првата Заливска Војна, а од 2001ва наваму си створија уште толку повеќе трошоци. Ќе дојде ден кога цело население ќе им бидат воени ветерани. Ама толкава сума на пари што им фали нив може да се покрие само со војна со ништо друго.

Баш така,Кина и Русија само покажуваат заби на Јапонија затоа едни на други си имаат земено територија а и таму неможат баш нешто освен што праќаат бомбардери да провоцираат затоа што Америка и таму има 55.000 свои војници :) а што се однесува за светскиот полицаец верувај дека секоја држава да има толкава моќ секоја тоа ќе го прави затоа што таква е природата на човекот,цели кон владеење и супериорност над се друго :)
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
ФОТО: Градот што не се разбуди! Аин Тарма, каде загинаа 1300 цивили!

Вознемирувачките фотографии во предградието на Дамаск, Аин Тарма се направени еден ден по нападот на режимските сириски безбедносни сили со хемиско оружје, при што загинаа според некои информации околу 1300 лица.

Навистина се гордеам со македонскиве медиуми... Навистина.
Еве цврсти докази дека лошиот, злобен чичко диктатор Асад го извршил нападот.
еден ден понападот на режимските сириски безбедносни сили со хемиско оружје
Мислам дека сајтот и авторот на текстов заслужуваат Пулицерова награда.
Само не знам зошто воошто ја праќаа комисијата на ОН во Сирија. Барак Обама треба само да го прочита текстот од оваа сериозна анализа од нашиот сајт, и нека ги пушти авионите.

Едит:
Веста е од А1on... Зошто не сум изненаден?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Ова ви е вовед во 3 светска војна, светот во многу скоро време ќе почне да оди по ивица.
Русија и Кина нема да ја остават Сирија да ја лупа НАТО.
НАТО и западот се прочитани, ги користат иститие шантро фори уште од пазарот во Сараево, осово, Македонија итн...
Таа самоувереност ги носи во пропаст.

Него ние што бараме во коалиција на западот со муслиманско братство, ал каеда, вахабии и сиот олош на овој свет, зарем толку сме слепи.
А со кој друг? Со русија и кина? Е тек тогаш ке ни го земат и ова малку што ни остана
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.000
Поени од реакции
12.199
Ко на приказнана, со Ѓока Колозов, кога ќе го нарекуваат Шут Петко. Well

„Aх, Петко, шут Петко, пак не направи будали..!“

Ама ако. Сирија паѓа, остана уште Иран.

Заеби филм, допрва им доаѓа зенитот на Америве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom