Ханиоти

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
12 март 2009
Мислења
19.914
Поени од реакции
15.902
Паљури длабоко? Нешто си грешка. Сум бил и Неи Пори и Паљури. Паљури е поплитко и поубава е водата. Моите деца лани 3 и 4 години сами си одеа во вода во далечина од 20-30 метри и им беше до гуша. Баш за деца е. И неи пори е плитко но ваму мене ми беше поплитко
резервирав за Ханиоти, 150м од море, кај каналот. Ме интересира како е на плажа таму, кај што влегува каналот во морето, има место да ставиш сунцобран или е се со лежалки ( ретко користиме лежалки бидејќи не седиме цело време на плажа)?? ; има ли блиску автобуска станица за Паљури , предпоставувам на главниот пат кај големиот супермаркет би требало да има ??? Од агенцијата кажува дека е 1,8евра во правец, ќе одиме барем еднаш -двапати, а ако испадне со кола да одиме се разбира повеќе.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
резервирав за Ханиоти, 150м од море, кај каналот. Ме интересира како е на плажа таму, кај што влегува каналот во морето, има место да ставиш сунцобран или е се со лежалки ( ретко користиме лежалки бидејќи не седиме цело време на плажа)?? ; има ли блиску автобуска станица за Паљури , предпоставувам на главниот пат кај големиот супермаркет би требало да има ??? Од агенцијата кажува дека е 1,8евра во правец, ќе одиме барем еднаш -двапати, а ако испадне со кола да одиме се разбира повеќе.
Не сум бил Ханиоти, бев во Сивири и отидов до Паљури. Инаку патот поминува низ Ханиоти така да превозот би требало да е тука на патот можеби има некоја постојка. Како и да е Паљури е топ
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@Ireal ,Таму мислам дека во сезона ке биде со лежалки ама не му се коси, надолу малку има слободно место. Пред неколку години бев Гранд Викторија и нашата плажа беше релативно слободна. Тоа ти е 250-300 метри од твојот излез на море десно. Зависи кој период си.
Таму плажите се сите Ок, ама ако си во шпиц сезона има опасност од преполни канти со ѓубре и останат фолклор.
Автобуската ти е на главниот пат 300-400 метри погоре, дали застанува кај Масутис незнам, со кола бев.
Паљури со автобус? Што знам, ако одиш натаму е Ксенија , пред Паљури, има за одење од главниот пат едно 300 метри а таму е пола-пола, лежалки и слободно.
Ако идете со кола тогаш е друг муабет, ќе имате можност да мењате плажи и има паркинзи едно чудо.Претежно диви![DOUBLEPOST=1521912940][/DOUBLEPOST]
Не сум бил Ханиоти, бев во Сивири и отидов до Паљури. Инаку патот поминува низ Ханиоти така да превозот би требало да е тука на патот можеби има некоја постојка. Како и да е Паљури е топ
Автобусот врти од кај Ханиоти , Паљури па Сивири ! Со кола да не бевте? Пак е поблиско преку Неа Скиони и Лутра до Паљури.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
@Ireal ,Таму мислам дека во сезона ке биде со лежалки ама не му се коси, надолу малку има слободно место. Пред неколку години бев Гранд Викторија и нашата плажа беше релативно слободна. Тоа ти е 250-300 метри од твојот излез на море десно. Зависи кој период си.
Таму плажите се сите Ок, ама ако си во шпиц сезона има опасност од преполни канти со ѓубре и останат фолклор.
Автобуската ти е на главниот пат 300-400 метри погоре, дали застанува кај Масутис незнам, со кола бев.
Паљури со автобус? Што знам, ако одиш натаму е Ксенија , пред Паљури, има за одење од главниот пат едно 300 метри а таму е пола-пола, лежалки и слободно.
Ако идете со кола тогаш е друг муабет, ќе имате можност да мењате плажи и има паркинзи едно чудо.Претежно диви![DOUBLEPOST=1521912940][/DOUBLEPOST]
Автобусот врти од кај Ханиоти , Паљури па Сивири ! Со кола да не бевте? Пак е поблиско преку Неа Скиони и Лутра до Паљури.
Со кола бев. Шетавмо нон стоп, бевме афитос, Паљури Калитеа...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.914
Поени од реакции
15.902
@Ireal ,Таму мислам дека во сезона ке биде со лежалки ама не му се коси, надолу малку има слободно место. Пред неколку години бев Гранд Викторија и нашата плажа беше релативно слободна. Тоа ти е 250-300 метри од твојот излез на море десно. Зависи кој период си.
Таму плажите се сите Ок, ама ако си во шпиц сезона има опасност од преполни канти со ѓубре и останат фолклор.
Автобуската ти е на главниот пат 300-400 метри погоре, дали застанува кај Масутис незнам, со кола бев.
Паљури со автобус? Што знам, ако одиш натаму е Ксенија , пред Паљури, има за одење од главниот пат едно 300 метри а таму е пола-пола, лежалки и слободно.
Ако идете со кола тогаш е друг муабет, ќе имате можност да мењате плажи и има паркинзи едно чудо.Претежно диви![DOUBLEPOST=1521912940][/DOUBLEPOST]
Автобусот врти од кај Ханиоти , Паљури па Сивири ! Со кола да не бевте? Пак е поблиско преку Неа Скиони и Лутра до Паљури.
плажата Паљури е 5км од Пефкофори, 150м од главниот пат.Проблем е дека има автобус од Солун, ама прашање дали запира на локални станици, а и ако има таков тоа е во јули и август, во јуни не верувам.
По се изгледа само островите во Грција имаат организиран превоз.
Што се однесува до плажата во Ханиоти мислам дека кај паркот , кај црквата, има место на плажата за сунцобрани, ама зависи кога, сигурно во сабота и недела е како во конзерва.... но во краен случај во паркот има клупи а и смештајот не е далеку, нема да се печеме со саати...
Бев во Полихроно во 2015, во централниот дел немаше место за сунцобран, но одевме 300метри десно, ќе најдеме и тука како е...
Б.Т.В., иако се во ЕУ, грците на многу места се недисциплинирани и вршат узурпација на морскит брег со столчиња, маси, лежалки , дури буквално во морето ги внесуваат. По меѓународно право е забрането узурпирање на делот од максималното до минималното ниво на морето со приватни плажи, но во Грција тоа слабо се почитува, исто како и многу други меѓународни закони. Треба да им се случи некое ненадејно миницунами, како сега во Охрид, па се да им однесе морето...
...
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Значи во Јуни ќе одиш, немаш гајле, ќе има место кај сакаш!
Застанува автобусот на секоја постојка , не се секирај.
Тоа за плажите, јес да се досадни со узурпациите ама им фуфка ако се спротиставиш. Оти пред 12-3 години имаше покољ на вили и викендици на глаучи, кои го имаа узурпирано брегот.
Лани имав таков случај на вториот крак, камиони со земја истураа на патот до слободниот дел на плажата ( Лагониси кај Ормос Панагиас) се пожалил некој,они сами после го чистеа патот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
резервирав за Ханиоти, 150м од море, кај каналот. Ме интересира како е на плажа таму, кај што влегува каналот во морето, има место да ставиш сунцобран или е се со лежалки ( ретко користиме лежалки бидејќи не седиме цело време на плажа)?? ; има ли блиску автобуска станица за Паљури , предпоставувам на главниот пат кај големиот супермаркет би требало да има ??? Од агенцијата кажува дека е 1,8евра во правец, ќе одиме барем еднаш -двапати, а ако испадне со кола да одиме се разбира повеќе.
Патриот <3
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Цела година името не го дава, пишува како на граница има гужви секој викенд, а три месеци однапред резервира за одмор во Грција и редовен шопинг во Солун. Еве и пред 3 години бил таму, ги знае сите места каде има црква, а каде маркет, а сака да им се случи некое ненадејно цунами и морето се да однесе. Грците не чинат, не одите има протести, шкртаат таблици, ама пак и тој парите кај нив ги дава. Тоа е просечен македонски патриот. :icon_lol:
Нема да бидам изненаден ако има и бугарски пасош.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Буцкало си :D
А извини, не сум на ПЦ ама штом се докопам одма во потпис ги ставам. Се опра потење по темиве како коли кршеле во Гејција, а види го на друг подфорум што дроби. Вакви бескичмењаци со лопата да ринеш :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.914
Поени од реакции
15.902
веднаш се јавија дежурни тролови и платеници на кој им смеќаваат моите постови во други теми... ова тема е за тоа, а овие топици горе се оф топик..
а башка не сум пишал дека кршат коли во Грција, а и не одам со кола...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ма нема врска.
Ние сакаме само да ѕирнеме во животот на фајромскиот џет-сет и неговите летувања по монденските места во јужниот сосед.
Ксамил ти е исто монденско место, а може и до Несебар да тркнеш, тамам да ја затвориш трилогијата "душмани", а после да ни ги праиш кокоси со предавството на црпнатиот муртинец....и тенковски делови, нормално.
Ќе купиш и кола....следно враќање на власт и ќе ви даат и коли од 70-ти да увезете, за да можете да си ги дозволите.
 
B

Boulahrouz

Гостин
Лани бев таму. Прв и последен пат.

Треба глуп да си за да плаќаш да гледаш српска сељачина на секој чекор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom