ХИВ/СИДА

Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
12
Ushte neshto, kolkava kolicina krv ili bilo kakva tecnost treba da se prenese/razmeni za da postoi rizikot na prenesuvanje na hiv?
Za da se dokaze virusot preku test potrebno e edna kapka krv. No za prenos zavisi od nositelot na virusot koga e zarazen, dali e na ARV terapija itn.[DOUBLEPOST=1439890996][/DOUBLEPOST]@123lola Дали сте имале некакво ризично однесување и какво (извини на индискреција) за полесно да може да ти одговорам.[DOUBLEPOST=1439891280][/DOUBLEPOST]Еве за сите заинтересирани кој што сакаат да се тестираат на хив.

http://cph.mk/mk/za-nas/istorjat/54

Ова е од Центарот за Јавно Здравје (старата амабуланта Пролече). Имаат трета генерација на брзи тестови, а сестрата која што работи на тестирање и советување е премногу фина, културна и услужлива. Имате резултат за 15 минути. Не ви се потребни никакви документи, а можете да се тестирате и под шифра.

Ова го пишувам за сите оние кој што не скааат да чекаат резултати, или пак не скаат да се тестираат по невладини организации.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Za da se dokaze virusot preku test potrebno e edna kapka krv. No za prenos zavisi od nositelot na virusot koga e zarazen, dali e na ARV terapija itn.[DOUBLEPOST=1439890996][/DOUBLEPOST]@123lola Дали сте имале некакво ризично однесување и какво (извини на индискреција) за полесно да може да ти одговорам.
Jas ne, no drugarka mi kazha deka imala rana na usnata i se plasi na rizik. A ne ni znae dali partnerot voopshto ima hiv.
 
Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
12
Jas ne, no drugarka mi kazha deka imala rana na usnata i se plasi na rizik. A ne ni znae dali partnerot voopshto ima hiv.
Доколку се работи за бакнување, можноста за пренос е теоретска, кај орален секс исто така но поради тоа што знае дека има рана можно е пренесување доколку дошло до ејакулација или пресемена течност во устата. Но пак ке повторам се зависси дали партнерот е заразен. Доколку другарка ти се плаши нека почека мин 6 недели и нека направи тест. Но истиот ќе мора да го повтори и на три месеци.

Но доколку прави тест од 4 генерација кој што пребарува и антиген тогаш може да се смета за конечен и тој на 6 или 8 недели. Но повторно заради сигурност се прави уште еден тест на 3 и на 6 месеци.

Според новите смерници од WHO и произведувачите на тестови, секој тест после 3 месеци се смета за конечен.
 
Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
12
Има некој што редовно се тестира на ХИВ и каде?[DOUBLEPOST=1440007577][/DOUBLEPOST]И на колку време?
 
Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
12
Појди во ХЕРА, таму ќе те испитаат све ако се сомневаш..
Јас како што напишав погоре сум се тестирал неколку пати до сега (вкупно 3) само прашував за искуствата на другите.

Во секој случај ти благодарам на совет :D
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
459
Поени од реакции
411
Jas ne, no drugarka mi kazha deka imala rana na usnata i se plasi na rizik. A ne ni znae dali partnerot voopshto ima hiv.
Без разлика дали имала очигледна рана, ако партнерот бил хив позитивен секако би и го пренел вирусот затоа што во усната шуплина има ранички кои не се видливи за око но сепак се отворени и се во контакт со семената течност и без разлика дали и ејакулира во уста секако траги од семена течност има кај пенисот па при самиот орален секс доаѓа до контакт со раничките во устата.
 
Член од
27 декември 2015
Мислења
49
Поени од реакции
36
Денес голем дел од младите не се запознаени што точно е ХИВ-СИДА, не знаат како се пренесува што всушност претставува, недоволнада едукација во училиштата една од тие причини. Анонимните анкетни тестови кои ги решавале учениците од 1 и 4 година средно, покажале многу слаб резултат повеќе од 80% од учениците не знаеле што всушност е ХИВ-СИДА.Учете деца верувајте многу вие потребно.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Дечки да ве прашам немој да се зезајте ве молам, вчера направив голема глупост бев малку пијан и почнаме да се бакнуваме со девојката и некако се запаливме, таа беше во нејзиниот период и го ставави за минута толку без кондом ме покри со крв, но ми текна и не продолжив, дали има големи шанси за инфекција и ако таа е негативна и јас ? п.м не знам како ке издржам со овој притисок
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.334
Поени од реакции
38.962
Нели ви е гадно бе во тој период да имате?
Ако е негативна нема шанси.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
150
Поени од реакции
38
Дечки да ве прашам немој да се зезајте ве молам, вчера направив голема глупост бев малку пијан и почнаме да се бакнуваме со девојката и некако се запаливме, таа беше во нејзиниот период и го ставави за минута толку без кондом ме покри со крв, но ми текна и не продолжив, дали има големи шанси за инфекција и ако таа е негативна и јас ? п.м не знам како ке издржам со овој притисок
Ако е негативна, кулирај :D

Нема иницијатор за пренесување на хив.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.878
Поени од реакции
10.770
Dr Todor Jovanović tvrdi: Sida se ne prenosi seksualnim putem, sve je prevara

нормално, го фрлаат вирусот преку авиони, а кампањата е да се купува дурекс:D

имаше пред месец два, многу добар американски филм за почетокот на Сидата во уса, како фармацевстката мафија ги забрани сите што лекуваа со тревки и слично...можно е и Сидата да е бизнис, б.т.в. се тврди и за Зика вирусот дека е вештачка работа, не е од комарците
 
Член од
19 јуни 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво[DOUBLEPOST=1466352883][/DOUBLEPOST]Вака..имав секс со кондом со личност од јавна куќа ,но по моја најголема грешка (пошто бев под дејство на алхохол)пробав да ја јас задоволам орално,тоа траеше не повеќе од 20секунди ,усната шуплина ми беше сосема здрава без видливи рани.прашањето ми е колкави се шансите да имам хив.Ова се случи пред 5 недели(за мене како 5години) ќе полудамммм
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2010
Мислења
756
Поени од реакции
248
Здраво[DOUBLEPOST=1466352883][/DOUBLEPOST]Вака..имав секс со кондом со личност од јавна куќа ,но по моја најголема грешка (пошто бев под дејство на алхохол)пробав да ја јас задоволам орално,тоа траеше не повеќе од 20секунди ,усната шуплина ми беше сосема здрава без видливи рани.прашањето ми е колкави се шансите да имам хив.Ова се случи пред 5 недели(за мене како 5години) ќе полудамммм
Ако била негативна - не си закачил ништо.
Но, провери се од други СПИ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom