Фјодор Емилианенко

Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
29
fedor emilianenko eden od najvrvnite sportisti vo ovoj sport potekloto e od sovetskiot sojuz-denesna rusija i e sostaven od mesavina udarite se pretezno prevzemeni od karateto zafatite od judo a ima i nesto od may tai neznam dali ima negde vo mk kade sto moze da se sportuva ova a i sakam da vidam vase mislenje so mislite vie za nego !!!
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Прв пат слушам за нешто факво.
И пишуј бар на Кирилица.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Темава за Федор ли ти е? :toe: ако е за него,пиши убаво Fedor Emilianenko
Типот е цар,непоразен,доминантен,интелегентен,силен,фер борец..и мн.други позитивни работи
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
29
pogledni ova e od humman wepons na diskaveri go imase a i mn objasnue za sportov i e mnogu jak neso kao mma ili pride al e epten zestok

--- надополнето ---

inace stilot na fedor kako i negovata tehnika e sambo informirajte se malku na linkov
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
САМБО-самоодбрана без користење на оружје, преставува фузија од повеќе техники, во неа има техники за соборување преземени од џудот, удари со рака и нога како од карате, многу корисна техника и многу популарна во русија, наликува на ММА, и голем број на руски и борци од поранешната УССР имаат тренирано самбо и се експерти. како и јапонските вештини и ваму има систем на ранкирање т.е појаси, и во натпревари и тренинзи се користи униформа или ги (кимоно на нашки).
фјодор елилианенеко е е ден од најпознатите самбо мајстори кој има победено и освоено многу трофеи,во македонија немам слушнато за самбо клуб.
вака пократко за вештината, да не се мачите да гуглате :wink:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
бидејќи е преименувана оваа тема во фјодор емилианенко, би требало да почнеме дискусија за него и неговите борби во минатото и неговите идни борби, вашите импресии и поплаки од неговиот карактер, борбена техника и сл.
навалете
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
fedor emilianenko eden od najvrvnite sportisti vo ovoj sport potekloto e od sovetskiot sojuz-denesna rusija i e sostaven od mesavina udarite se pretezno prevzemeni od karateto zafatite od judo a ima i nesto od may tai neznam dali ima negde vo mk kade sto moze da se sportuva ova a i sakam da vidam vase mislenje so mislite vie za nego !!!
во кој спорт бре?
он е составен?
дај објасни поубаво веќе коа отвараш тема...
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Во последната борба е поразен од Werdum.

Нај нешто што ми остана во сеќавање е борбата против Мирко. Во 3 рунди, партали се напраја.. Сакам да го видам еден ден да потпиши и да се бори во UFC, со противници како Cain и Lesnar.

Инаку му ги гледав тренинзите, ептен олд скул комунистичко вежбање, али очигледно дава резултати. Има и документарец на јутуб Fedor - The baddest man on the planet , вреди да се види.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Немало потреба да се отвара ваква тема али ајде претходно со останите членови имаме дискутирано во темата "K1-Fight Club, Ultimate Fight, Бокс, Кик-Бокс..." има доста добри мислења и информации за повекето борци и настани што се опфатени во насловот на темава. Епа ево и јас ако ми дозволите да се придружам на оваа дискусија ке постирам еден мал текст што го имам пишувано во темата "K1-Fight Club, Ultimate Fight, Бокс, Кик-Бокс..." и ке се надоврзам на оваа тема за Фијодор.

"Најдобриот борец во ММА висок е едвај 183 Цм и тежок е 105 Кг, што да ви кажам повеке неговата физиономија ниту најмалку не не потсека на професионален фајтер. Во што е неговата тајна?? Во неговата личност природата направила идеална и убиствена комбинација на брзина и сила. Во технички поглед е одличен иако неговата техника со нозе предизвикува смеење во публиката заради чудните движења кои ги прави, али едно нешто го прави Фијодор разчичен од сите останти борци има трпение и е издржлив, во состојба е да ја предвиди акцијата на противникот и да ја спречки инстиктивно, секогаш до крајот на бобата останува ладнокрвен. Етен ретко користи ниски удари за да го ослаби противникот, не прави гримаси и војнички камуфлажи и не се дере како и овие другиве нинџи останати. Едноставно влегува во рингот без никакви емоции го средува својот противник и си оди дома. Често по борбите покажува респект кон поразениот. Според мене кога Фијодор е во рингот гледаме добра борба, со боречкии техники и стратегија."
Ептен многу ме бендисува тоа што тренира олд скул, тренира на некои планини во Русија каде што е на голема надморска височина и е ладно, целиот овај процес го претвора еден најобичен тренинг буквално во пекол. Значи целосно е посветен на тренингот, тренира јаде и спие ништо не прави друго и нема никакви контакти со нормалниот свет. Mое мислење е ако се посвети максимално на овие тренизни ке е во топ форма и во наредната борба со Антонио Силва очекувам да го уништи. Кога тој е во ринг гледаме разни техники, во неговата кариера многу малку борби ги има решено со ТКО скоро сите останати борби ги решава со полуги на раце, нозе или гушења што секој меч го прави барем за мене доста атрактивен за гледање. Нешто што ме фасцинира кај него е неговата вербата во Бог а сметам дека моментално се наоѓа длабоко имплантирани во Руската Православна вера. Пред сите борби добива благослов од неговиот духовен советник, а понекогаш и заедно тренираат.Ево еден мал текст од интервју со него:


“It all happened in Nizhniy Novgorod," Emeilianenko told Russian newspaper Komsomolskaya Pravda of his new-found faith. "I was invited to a competition there as well as a trip to some holy sites. After visiting there, something inside me changed. I didn’t just understand, but I actually felt that God exists. A lot of questions that troubled me then were answered. Everything fell into place.”
Ке прокоментирам нешто околу неговиот последен пораз и неговата следна борба. Фабрицио Вердум си ја заслжи победата над Фијодор минатата година Фијодор беше доста анагажиран околу неговиот приватен живот и не беше доволно подотвен за борбата против Вердум противник кој не е за потценување и јак борец во поглед на неговите техники што ги работи. За следнава борба ангажирани се Михаил Маринин тренер по бокс, Владимир Воронов тренер по Самбо, Жерард Мусаси и Ернесто Хост 4 пати К-1 Светски шампион и двајцата кик боксери за да се подобри Фијодор во неговите напади, сеуште е непознат уште еден партнер со кој би вежбал и е приближно со со килажата на Антонио Силва, Фијодор за партнер го сака Шејн Карвин но немам ифно дали Карвин ја прифатил понудата на Фијодор.






 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
во врска со борбата и поразот против вердум, неговиот тренер ја гледа причината во повредата на лигаментите на раката на фјодор за време на борбата против роџерс, владислав воронин тврди дека немале доволно време з специјален тренинг поради неговата повреда на раката и затоа се концентрирале за физичкиот и менталниот план.
исто така има клипчиња на јутуб за тоа како вердум успеа да го победи фјодор
како и да е фјодор ќе се бори на strikeforce heavyweight grand prix tournament на 12.02.2011 г. во америка,неговиот противник е бразилецот антонио бигфут силва, црн појас џиу-џитсу и црн појас џудо. ќе биде тешка борба но евентуално фјодор победи против силва има големи шанси да с бори по втор пат против вердум ако тој пак победи против шампионот на strikeforce алистер оверим
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
поставувам прашање за дебата : дали фјодор згреши што не потпиша за УФЦ во својата кариера или дали мислите дека УФЦ е преценета организација??
слободно пишете мислење
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
4 дена останаа до отварањето на светското гранд при во тешка категорија, промовирано од страјкфорс и М-1
ќе имаме шанса да го гледаме императорот против слива на 12ти месецов, молам за линкови за онлајн гледање да се снајде некакои да сподели со нас
WAR FEDOR!!!!!
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
фјодор изгуби 2 пати по ред, излегува од турнирот
јбг
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
ништо не трае вечно.. и Cro Cop веќе не е истиот..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom