Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Фала му на бога што не ме знаеш. Лик за кој мислим дека нема високо ниво на интелегенција не би сакал да ме знае. Ја сум член на кајгана од 2008-ма, има ликови што имаат 3 повише мислење од мене а се многу понови членови на форумот, затоа што за разлика од тебе не го поминувам цел ден на кајгана, и не си го пикам носот кј што треба и кј што не треба, и не пробувам на свекого да го форсирам своето мислење ако не се сложувам со него.
Си пратам неколку делови од форумот, и си читнувам и дискутирам од време на време, кога слободното време тоа ми го дозволува, и дечкото кого милувам да си го викам стаповгрин налетал на некои од тие делови на форумот, и не ми беше многу потребно да видим дека се работи за не многу бистар дечко.
Ти си ко овие дечките што сакаат да го копираат џонтра. Ти беше Џонтра, само без интересниот и забавниот дел. Пеин ин д ес. Извини, не ти, туку стаповгрин, пошто ако си тоа ти ќе ги молим модераторите и дечките задолжени за тоа, на форумот си пишува ( Банираните членови, односно членовите со забранет пристап на форумот (привремено или трајно) не смеат да отворат ново членство. Доколку тоа се случи, тие ќе бидат трајно банирани или избришани.)

Пак не разбрав, кој кур фактор си ти?
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.866
Брат преку 8 године работам со кладилници, од кои првите 5 сум куцал тикети, колку фудбал сум изглеал у животов не си свесен. Проблемот со поголем број на навивачи на англиските екипи е што со финансиската моќ која ја има лигата и вниманието што го добива последниве сезони ради Ливерпул и Сити сте си влегле у некој свој свет, и мислите и дека господ за муда сте го фатиле и многу ги деградирате другите лиги, и вие не сте гледале многу фудбал, а не некој дека го немано гледано Манчестер и вселенскиот таленат Мегваер. Мегваер не би бил прв тим у Сити, Ливерпул, Тотенхем, и у Лестер би бил резерва сега како игра турчинот, Јувентус, Интер, Наполи, Баерн, Дортмунд, Барса, Реал, Атлетико Мадрид, Псж. И уште неколку тима можем да ти наведем у кои би бил прва постава ама не би бил најдобар дефанзивен играч у тим.
Таков играч, не вреди 100 мил евра.
Многу ги мешате работите, прво, цел фан клуб се сложува дека е преплатен, ама од друга страна сите занеме дека беше неопходен. Де Лихт секако дека има поголем потенцијал од Меваер, то ни е на сите јасно, но ни од далеку немаше да го има тој импакт кој го имаше Мегваер.
И никој не кажа дека е најдобар стопер во светов ама и вие многу го потценувате. Јас тврдам дека после Ван Дајк, Меваер заедно со Лапорте се најдобри стопери во Премиер Лига, и Мегваер дефинитивно би бил прв тим во сите овие англиски клубови кои ги наброја. Почитувам туѓо мислење, ама за ова ако не мислиш дека сум во право, извини ама немаш појма.
Во врска со Кулибали, јас исто имам високо мислење, и кога би дошол во Јунајтед би бил пресреќен. а Ачерби е солиден стопер и дефинитивно не е подобар од Мегваер. Најголем успех му е што заигра во Лацио на 35 години, цела кариера се шлепа по клубчиња низ Италија, а видовме во Серија А еден Смолинг изгледат ко Неста.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Колку си само грешка, и колку е Кулибали играчиште не си свесна. Проблемот што Де Лаурентис е тежок човек, како оној од Тотенхем и у задње време избегаваат свите да соработуваат со него. И да Кулибали е Франко Барези за Мегваер, у сваки аспект на фудбалската игра, и свака карактеристика што треба да ја има играч на таа позиција.
Кулибали е некоаш жртва на ол ин фудбалот што го играат миџетите и не ретко остануе сам против 2-3 играчи углавном многу побрзи од него. Кулибали без проблем би играл моментално у прва постава на сваки ебан тим на светот ( освен на Интер како што кажа некој погоре, пошто имаат најјака одбрана у свет), и као за црнчуга има доста голем фудбалски ај кју. Одлично чита игра, и за позиционирање е можда најдобар у свет.




Ова е проблемот ваш, што од како заминаа Видиќ и Фердинанд бевте научени на толку лоша игра на таа позиција, што преплатениот просек уствари ви изгледа добро. Верувај знам, за Милан навијам :icon_lol:
Нашиот нов лев бек немоеше да примириши прв тим на Реал, и среќа изигра полусезона добра у Сосиедад па го земаа, и сега ни изгледа ко Сержињо пошто задњиве години тука играа Мезбах, Лаксалт, Ванџиони, Таје Таиво итн.



Брат преку 8 године работам со кладилници, од кои првите 5 сум куцал тикети, колку фудбал сум изглеал у животов не си свесен. Проблемот со поголем број на навивачи на англиските екипи е што со финансиската моќ која ја има лигата и вниманието што го добива последниве сезони ради Ливерпул и Сити сте си влегле у некој свој свет, и мислите и дека господ за муда сте го фатиле и многу ги деградирате другите лиги, и вие не сте гледале многу фудбал, а не некој дека го немано гледано Манчестер и вселенскиот таленат Мегваер. Мегваер не би бил прв тим у Сити, Ливерпул, Тотенхем, и у Лестер би бил резерва сега како игра турчинот, Јувентус, Интер, Наполи, Баерн, Дортмунд, Барса, Реал, Атлетико Мадрид, Псж. И уште неколку тима можем да ти наведем у кои би бил прва постава ама не би бил најдобар дефанзивен играч у тим.
Таков играч, не вреди 100 мил евра.




Фала му на бога што не ме знаеш. Лик за кој мислим дека нема високо ниво на интелегенција не би сакал да ме знае. Ја сум член на кајгана од 2008-ма, има ликови што имаат 3 повише мислење од мене а се многу понови членови на форумот, затоа што за разлика од тебе не го поминувам цел ден на кајгана, и не си го пикам носот кј што треба и кј што не треба, и не пробувам на свекого да го форсирам своето мислење ако не се сложувам со него.
Си пратам неколку делови од форумот, и си читнувам и дискутирам од време на време, кога слободното време тоа ми го дозволува, и дечкото кого милувам да си го викам стаповгрин налетал на некои од тие делови на форумот, и не ми беше многу потребно да видим дека се работи за не многу бистар дечко.
Ти си ко овие дечките што сакаат да го копираат џонтра. Ти беше Џонтра, само без интересниот и забавниот дел. Пеин ин д ес. Извини, не ти, туку стаповгрин, пошто ако си тоа ти ќе ги молим модераторите и дечките задолжени за тоа, на форумот си пишува ( Банираните членови, односно членовите со забранет пристап на форумот (привремено или трајно) не смеат да отворат ново членство. Доколку тоа се случи, тие ќе бидат трајно банирани или избришани.)
Епа ај штом не му одговара фудбалот на Наполи, ќе видиме што кариера ќе има Кулибали во иднина. Еве на Реал прво што ми текнува за скоро ќе му треба стопер, се надевам дека ќе го земат да видиме од што е изделкан. Мене воопшто не ми е тешко да си сменам мислење :toe:

Дека е Мегваер преплатен, е, дека не е ВВД класа, не е, дека Де Лихт е попросперитетен, нормално дека е, никој не ви го негира ова.

Ама исто така и смешни сте на темава што го доведувате Мегваер на ниво на Смолинг ебаго па и Ачерби :pos: а чисто сумљам дека сте го гледале Јунајтед на повеќе од два натпревара сезонава.
Па и некој пишал погоре, техника немал Мегваер а со него веќе ги нема тие киксови на одбраната на Јунајтед кога ќе ја изнесуваа топката по земја и ќе ги притиснеа Линделоф и Смолинг и ќе им ја одземеа топката како на мали деца.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Мегваер подобар од Де Лигт?
Делузионост 100%
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
490
Поени од реакции
933
А кој тоа во ПЛ е подобар од Мегваер моментално, освен ВВД..? (Лапорта евентуално)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
А кој тоа во ПЛ е подобар од Мегваер моментално, освен ВВД..? (Лапорта евентуално)
Како извор го користам SofaScore.
Моментално за цела 19/20 сезона во ПЛ
Мегваер - 7.13 просек Линк
Матип - 7.18 просек - Линк
Аспилкуета - 7.13 просек - Линк
Тарковски - 7.10 просек Линк
Лапорте - 6,96 просек Линк
Боли - 7.10 просек Линк
Сојунку - 7.11 просек Линк
Данк - 7,06 просек линк

Ван Дајк - 7,33 просек Линк


Ништо на памет не зборам. Само статистика пренесувам.
Не ги проверив сите одбрамбени играчи, само неколку. Од тие што ги проверив боље просек од Мегваер имаат само Матип и Ван Дајк дур Аспилкуета има ист просек ко Мегваер. А доста блиску до него се и Тарковски, Сојунку и Боли. :) Во право бевте, 3 најдобар стопер е сега за сега оваа сезона Мегваер. Барем од тие јас што ги проверив на софа скор.


Edit - Тука може да се видат сите играчи од 1во до последно место.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Конор Коуди, безобразно добар штопер. Не велам дека е подобар од Мегваер, само да спомнам зошто често се заборава.
6.83 му е просек сезонава.
И да, се сложувам, доста добар стопер..
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Интересно како Мегваер стана предмет на дискусија веќе десетина страни наназад. :D

I am a firestarter,
twisted firestarter...
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
6.83 му е просек сезонава.
И да, се сложувам, доста добар стопер..
Она кога креираш мислење за играчи кои најверојатно ни си ги гледал повеќе од 5 минути генерално базирано на сајт за статистика :cuc:
Ако постираш на англиски(ако воопшто знаеш) верувам дека ќе те забележи некој премиерлигаш, ќе ги отпушти сите скаути шо ги има и ќе го побара твоето експертско мислење во врска со следење и купување на нови играчи.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Она кога креираш мислење за играчи кои најверојатно ни си ги гледал повеќе од 5 минути генерално базирано на сајт за статистика :cuc:
Ако постираш на англиски(ако воопшто знаеш) верувам дека ќе те забележи некој премиерлигаш, ќе ги отпушти сите скаути шо ги има и ќе го побара твоето експертско мислење во врска со следење и купување на нови играчи.
Никаде не кажав дека ова е мое мислење. На минатата страна го има цел пост каде што споредив чиста статистика од сајт - СофаСкор, со линкови.
Можеме да се сложиме, може да не се сложиме. Тоа го објавува Сајт. Јас само пренесов информација тука. Никаде не изјаснив свое мислење.

Не знам англиски, сега учам. Планирам да се бутнам ко скаут коа ќе научам малце од малце да пишувам и читам.... Виш Ми Лак


Ништо на памет не зборам. Само статистика пренесувам.
Не ги проверив сите одбрамбени играчи, само неколку.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не бе, никако. Мегваер не подобар од Ачерби и Тарковски, а камоли од Де Лихт.
Де Лигт е минимум 2 класи над коњот, ама игнорантноста и нарцисоидноста ви пречи на сите ПЛ фанбојс.
Како што велат енглезите get off your high horse.

Немам испуштено наптревар на Јуве којзнае колку години и дефанзивец како Де Лигт е генерациски талент, без сомнеж ќе биде подобар и од Киелини. Го немаше вчера и потоп Јуве.

После Јуве, Јунајтед го гледам најчесто (и Валенсија) ради кладионица, пратам само неколку тима. Мегваер е преплатен и преценет коњ.

Мада, повеќе би ги споредувал Демирал (15мил) - Мегваер и Бонучи - Де Лигт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom