Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.895
Поени од реакции
10.521
Ne mi ja sfakas poentata. Vlogot na Baern e toj e sega sekoj treba sam da proceni dali toj vlog za edna godina vredi. Normalno deka timot sto prodava gleda na sumata sto ja dobiva no timot sto kupuva pokraj transfersumata dava i plata i drugi pari. Znaci na kraj celokupniot paket e biten. So ogled na toa sto Lewandowski kako najplaten zema 15m EUR (7,5 neto) Kutinho na start zema duplo. Kolku mislis Lewa ke bara pri slednite pregovori za prodolzuvanje dogovor? Baern e bogat klub ama finansiite ne im se bezgranicni. Kutinho vo normalni uslovi nemase da bide cel na Baern tuku nemaa pokje izbor i imaa ogromen pritisok da pokazat golemi ime. Sane se povredi i odpadna. Cutinho i Sane ne igraat ista pozicija znaci problemite na krilata seuste ne se reseni.
и ти ја промашуваш поентата
и Јунајтед со години се без десно крило па шо требаше да не купуваат на останатите позиции?
Лева е 31год шо мислиш колку е у позиција да уценува? мислиш друг клуб ке му даде многу повеќе?
ако сакаш да бидеш на високо ниво и носиш ѕвезди мора и да платиш дебело како поинаку ке ти дојде играч од таков калибар за ситно



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
и ти ја промашуваш поентата
и Јунајтед со години се без десно крило па шо требаше да не купуваат на останатите позиции?
Лева е 31год шо мислиш колку е у позиција да уценува? мислиш друг клуб ке му даде многу повеќе?
ако сакаш да бидеш на високо ниво и носиш ѕвезди мора и да платиш дебело како поинаку ке ти дојде играч од таков калибар за ситно



Sent from my iPhone using Tapatalk
Se soglasuvam deka treba da gi platis ama kako klub treba da postavis granici. Fiktiven primer: Mozebi na Lewa mu rekla 15m e maksimum so toa si najplaten igrac so ogled na strukturata ne mozeme/sakame poke. I op die drug igrac i zema dupla plata. Site igraci koi se sledni za prodolzuvanje ke vikaat sakam pokje kaj Coutinho mozevte. Go sfakam Baern bea vo losa situacija bea ama nekako lesno se odkazaa od toa sto sive godini go kazuvaa.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.895
Поени од реакции
10.521
Da be plata od 25m EUR e prikazna za mali deca. Klubovite godisno poke davaat za plati nego za transferi a ti vikas nemalo vrska toa so platite. Mnogu transferi ne uspevaat poradi visoki baranja za plata. Mozebi ne kaj najdobrite igraci ama pod toa sekako. Sto vikas oti nikoj ne go zede Bejl? Onaa plata sto ja zema i bara nikoj ne bi mu e dal sega. Baern vo globala e megju tie klubovi koi davaat najmnogu za plati. Sega die igrac sto zema duplo poke nego do sega najplateniot. Ama toa se prikazni za mali deca. Ke ima is posledici, vgodina Baern treba da gi prodolzi dogovorite na mnogu igraci. Ke si baraat.
Бејл покрај високата плата е доста стаклен, никој луд не би ризикувал со него, не дека ти ова не го знаеш
ако некој заслужи покачување ке си бара безразлика ова со Кутињо, редовна пракса си е ама и ова го знаеш и тоа добро


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Не го знае.

Кај нив ретко кој продолжува договор.
Или продолжува за да му репнат поголема цена.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.626
Поени од реакции
5.601
So kompiri ke go plakja. Sala na strana. Ne znam kaj da pocnam da ti objasnam. Ke probam vaka:

Baern ima godisni prihodi i davacki. Najgolema davacka e za plati. Imas okolu 25 igraci (Baern momentalno 18) i gi plakas igracite pored toa sto pokazuvaat (kolku sto mojs) i pravis balans vo timot. Toj sto nudi pokje dobiva pokje. Ronaldo i Messi zemaat astronomski plati i gi zasluzuvaat. Ni eden igrac ne moze da se buni za toa zatoa sto se najdobri. E sega moze i vaka: Ide mlad igrac vo nov tim, talentiran ama seuste ne pokaza uste tolku mnogu kako eden igrac koi e dolgo vo klubot i imal odlicni nastapi. E sega toj igrac zema najvisoka plata od site ostanati i se stvara ljubomora odnosno gnev i normalno tie igraci pri sledna prilika ke baraat poke. Ili klubot ke dade ili ke si odi igracot. Ako dade klubot ke mora so tek na vreme poke da dava za plati ako ne dade mozat i da si odat igracite. Toa e i znak na vrednuvanje od igracot. E sega ako im dademe iminja na ovie eden e Götze, drug e Kroos a klubot e Bayern. Götze na start so 12m EUR bese najplaten, Kroos sakase isto ne mu dadoa si zamina. Lewa se pozali i mu krenaa plata. Zatoa klubovite gledaat platite do nekade da se realni vo kontekst na celiot tim. Cutinho na Start zema duplo od najplateniot Lewandowski. Vgodina Baern ima 5-6 dogovori za prodolzuvanje. Gledaat klubot moze poke da dade i ke baraat. Ne e samo lupni gi parite tuku odgovorno da rabotis so niv. Normalno deka dobri igraci treba dobro da gi platis ama tolku kolku sto ti e mokta. Ako eden igrac ti e skap ne go zemas. Kratko i jasno. Baern bea tie sto so godini unazad kritizirale deka konkuriraat so drzavi i deka nema da dadat 100m EUR i pokje. Dur bea vo taa komotna situacija lesno bese da pokazes so prst na drugite sega koga si vo tesno nema vrska toa sto si rekol, praj go istoto. Licemerie prvoklasno. Za toa gi biva Bavarcite.
Автоматски споено мислење:



Fala sto se odkaza od mene a toa sto sum bil bolen gledaj si za tebe i kaj tebe pred da postavuvas takvi diagnozi. Ova e Forum i zabavno trosenje vreme ako ne ti cini ne mora da me citas. Ja i onaka se somnevam deka si fejk na nekogo ali ne se zamaram iskreno.
Се тоа во ред ама па не ми објасни како ќе донесеш топ играч без да му дадеш висока плата. Ете Јуве го зема роналдо му даде 30 милиони плата поише и од дупло кој и да беше втор најплатен па не им направија другите играчи за екстремно поголеми плати да земаат.Па ќе те прашам по која формула ќе донесеш топ играч ако не му дадеш голема плата?
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
127
Поени од реакции
265
Се тоа во ред ама па не ми објасни како ќе донесеш топ играч без да му дадеш висока плата. Ете Јуве го зема роналдо му даде 30 милиони плата поише и од дупло кој и да беше втор најплатен па не им направија другите играчи за екстремно поголеми плати да земаат.Па ќе те прашам по која формула ќе донесеш топ играч ако не му дадеш голема плата?
Де Лигт ако не се лажам директно е втор најплатен во Јуве моментално со 19 год. Леле како може така ау сеа следната година кога ќе треба да се продолжуваат договори. Готово пропадна Јуве кај и да е
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Дечкото што ја направил сликата со стативите на меси во гроб се превртува (мора да умрел од тумор на мозок после такво ремек дело hhh). Статистикава на стелт ги надминува сите сквака твитови и податоци за тоа колку голови ќе дал меси ако голот беше 8 метри широк.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.271
Не знам што се буните, Милер има 227 гола од 184 утакмици на кои дал гол.
Каква штаб статистика.

Импресивно, но што правиме со тие 300+ наптревари на кои не дал гол?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.444
Се тоа во ред ама па не ми објасни како ќе донесеш топ играч без да му дадеш висока плата.
1. Cukas na vratata na United
2. Go zemas Sancez na pozajmica
3. Oni mu plakjaat 75% od platata koja mu iznesuva okolu 15m godisno
4. Profit
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.444
Овај фудбал нема играно за да е во форма, до толку е топ.
Drugar, Sancez spagja vo klasata top igraci, a toa sto momentalno ne e vo forma, odnosno otkako dojde vo UTD, e drug muabet. Slicna situacija e i so Kutinjo, i on otkako dojde vo Barsa e ocaen, taka da ne forsaj bez potreba.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom