Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.029
Поени од реакции
6.691
Новиот Џерард демек ќе е а он да ти бил долгорочна замена на Џејмс Милнер.


ox.jpg
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Челзи кој го купи денес?

До каде е трансферот на Дринквотер?
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Ај барем @Peja989 ќе изгаси @Донев моуд и нема да верува дека Арсенал не сака да го даде во Ливерпул затоа што го гледал како конкурент за топ 4, а ќе го дадел во Челзи затоа што они не се гледале како конкуренти за титула. Венгер е толку будала моментално што мислам дека го гледа Арсенал како конкурент за титула во ЛШ иако играме Лига Европа. :D



Демек, Мустафи е купен против желба на Венгер, а највеќе поради statDNA, и поради тоа и го продава по само една и тоа не толку лоша сезона. Истиот случај е и со Перез. Не дека statDNA е нешто многу добро што му се случило на клубот, ама глупо е Венгер што прикажува голема немилосрдност спрема тие играчи, кога знаеме он на неговите фејлнати избори колку години шанса им давал.

Венгер го воведе statdna во Арсенал, така да нема теорија да е купен без амин од Венгер. И секако никој и ништо во Арсенал не може да помине без амин од Венгер
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ау ау ау, 35 мил фунте за Окс :pos::pos::pos:

Прв пут да видим Арсенал да заебе некого со играч, нека им го увалат и тој избеглицага од Ла Коруња за 40мил кој се расфрла више ливерпул :icon_lol:
Барса ја имаат заебно со неколку играчи- Хлеб, Сонг, Вермален.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Венгер го воведе statdna во Арсенал, така да нема теорија да е купен без амин од Венгер. И секако никој и ништо во Арсенал не може да помине без амин од Венгер

Wenger’s scepticism about the primacy of StatDNA’s work, which involves detailed analysis of players around the world. The company’s acquisition was driven by Ivan Gazidis, the Arsenal chief executive, who had wanted to make the club’s scouting processes more robust.

Има многу логика, особено кога не успеаа да го земат Манолас. Иначе Венгер и Газидис се скарани.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Мислам дека никој од фановите немаат појма како функционира ффп правилата. Клубовите си го користат за да се правдаат за лош трансфер период ко интер шо прави
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Wenger’s scepticism about the primacy of StatDNA’s work, which involves detailed analysis of players around the world. The company’s acquisition was driven by Ivan Gazidis, the Arsenal chief executive, who had wanted to make the club’s scouting processes more robust.

Има многу логика, особено кога не успеаа да го земат Манолас. Иначе Венгер и Газидис се скарани.
Брат знам дека си информиран, ама ова што го постира е само еден дел од приказната, последниот дел. Кога ти реков дека Венгер го воведе методов за скаутинг и купување играчи знам дека читав текс и има видео на кое Венгер го поддржува и вика дека многу им помогнало ама неможам да го најдам видеото. Еве го текстот објавен неодамна.

"Wenger had been open to the idea of using data from the start, but to persuade him to go further, Almstadt and Gazidis prepared a presentation on the benefits of bringing StatDNA, its founder Jaeson Rosenfeld and his team in-house.

Rather than making sweeping promises, they focused instead on what analytics might have helped Arsenal avoid. Almstadt, the driving force behind the plan, picked out Chamakh and Park as high-risk signings that a more empirical approach to recruitment would have averted.

The presentation won over Wenger. The deal went through"

https://www.nytimes.com/2017/02/03/sports/soccer/arsenal-arsene-wenger-analytics.html?mcubz=1

Еве уште една изјава негова за трансферот на Габриел
https://www.theguardian.com/football/2015/jan/30/arsene-wenger-gabriel-paulista-signing
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.290
Поени од реакции
12.644
Од Габриел и Баји во Виљареал, ти да го одбереш Габриел, мислам шта речи, одма на суд ги носам СтатДНА.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
За Лалана не знам ама Милнер е најдобриот англиски крилен играч од кога замина Бекам. Штета што најдобрите години ги дремеше во Сити каде што не го почитуваа многу. Па сега на стари години ја изгуби брзината па го стават кај стигне. Да играше во Ливерпул, Арсенал или Челзи наместо во Сити ќе направеше подобра кариера.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
Според Скај Италија Верона тргнала по Вилфред Бони ...

#Пропо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom