Фудбалски/трансфер дискусии

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.279
Поени од реакции
12.631
Моја грешка, се испогубив со математикава ко Сашо Тасевски у емисија кај Васко, не знам како да се одлогирам од форумов.
и тоа 14м after tax, шо значи Јунајтед ќе дава 500к неделно на него, сигурно и бонуси има и signing on fee.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.143
Поени од реакции
23.248
Добро, ако имате супер голман (вистина е), ако имате супер одбрана (ете според вас меѓу најдобрите), перфектна средина (погба,ерера мерера, санчез) и шпиц како што е Лукаку, тогаш во што е проблемот што вие 5 години не освојувате титула? Како може на секоја позиција да имате добри играчи а не освојувате? Пристрасен ми бил хејтот, па на вас пристрасни ви се очекувањата од вашиот шугав тим, па никому ништо. Секоја година очекувате 1-2 место за на крај "абе и ЛЕ е супер."

Ајде сезонава што заврши пред време, заврши. Следна година атакувате на титула според новоформираниот тим. Дали ако (а веројатно нема) не освоите и наредна сезона, ќе се вадите на нешто сосема трето?
5 год играат заедно тие? Ебати шугавата логика.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
и тоа 14м after tax, шо значи Јунајтед ќе дава 500к неделно на него, сигурно и бонуси има и signing on fee.
Кур ме боли колку зима у Јунајтед, ако сака и милион неделно нека му даваат, нека крши глава таму и нека флопне најмногу што може, туку која мизерија е тоа што најверојатно го даваме без да ни доплатат.
Едина надеж ни е да не се договорат со Микитарјан нашиве дебили, тогаш Јунајтед ќе мора да го искешира Санчез
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
14m/12/4=291.666,666 funti nedelna plata, poveke ide nakaj 300k odkolku 270k,plata so Arsenal nema sansa da mu ja dade.
Арсенал му нуделе 300,000 ама не сакал да продолжи. И како ја доби математикава, зошто не подели 14 милиони со 52 недели во годината да добиеш вредност?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Сега ќе испадне дека не заминал за пари Санчез
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.448
Поени од реакции
10.151
Едина надеж ни е да не се договорат со Микитарјан нашиве дебили, тогаш Јунајтед ќе мора да го искешира Санчез
Ова е најдоброто можно сценарио,бидејќи очигледно Марсијал не го дават,а ерменецов е далеку од играч што ни треба и според форма и според профил на играч,а имајќи во предвид дека со тоа се отвара простор за вистинско крило,најдобро е да пропадне дилот со Мкитаријан.Орнстеин убаво си кажа дека од Обамејнаг,Мкитирајн и Малком само 2ца може да дојдат.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.143
Поени од реакции
23.248
Моја грешка, се испогубив со математикава ко Сашо Тасевски у емисија кај Васко, не знам како да се одлогирам од форумов.
Тој повеќе се изгуби, не се секирај. :D
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Не ја следам дискусијата, ниту пак имам намера, само додека скролав налетав на една констатација на @Ставрогин која ме прободе во очи.

Челзи се проближувал кон Арсенал затоа што се фокусирал на играчи како Керол (краткорочно решение, милион тимови, милион пати се решиле на ваков чекор), а Јунајтед прогресирал со брзина на светлината, бидејќи во зимски преоден рок ќе го купувал Санчез.
Јас се надевам дека не си сериозен и дека си го напишал тоа само за да продолжиш со трол - конфронтацијата со @Донев.

Прво, замисли исклучоците да ги претворавме под дифолт во правила. Или пракса на работата/функционирањето на клубовите, во овој контекст. На пример, трансферот на Линделоф во Јунајтед (,,дрво од 40 милиони, анонимус од португалска лига, наметнат од Мендес") треба да го означи слободниот пад на Јунајтед? Не е ѕвезда, нема којзнае какви квалитети. Нема рап песна/албум, тоа сигурно. По твоите критериуми, ова е есенцијален показател за правецот кон кој ќе се движи тимот.

Второ, сериозно Челзи е тимот што нема континуитет и што е пред прагот на ,,пропаст", додека Јунајтед е тимот кој поради наречи ја одличната трансфер политика ита кон врвот и се враќа во европскиот крем?
Забораваш дека Јунајтед и во изминативе години правеше големи трансфери, налик овој на Санчез. Да те потсетам дека не му донесоа значителен успех? Додека пак Челзи со МичуБачу просеци, двапати во последните четири години стана шампион на Англија. Јунајтед нема лигашка титула од времето на Фергусон.

Па како тогаш, ме интересира, испаѓа вакво крајно решение на равенката, во кое Челзи се враќа на корените, ерата пред Роман, а вие го правите токму спротивното? :)
 
Последно уредено:

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.279
Поени од реакции
12.631
Дели со 52 и излегува 269.623542356542378 к.Така да таман 270к му доаѓа.
Се обидов да правам Донев-спин, али се издриблав сам, бетер од @Peja989 со математиката.:icon_mrgr:
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Manchester United’s breathtaking deal to sign Alexis Sanchez is worth around £180 million after the forward agreed a four-and-a-half-year contract.

Sanchez is now just waiting to find out if Henrikh Mkhitarayn will give the green light on a switch in the other direction to Arsenal, which would trigger his move to Old Trafford.

The 29 year-old will be paid £14m a year after tax - just under £27m a year before tax - to join United, on top of his £30m valuation, £20m signing-on fee, and an agents’ fee worth more than £10m. That all adds up to around £180m for a player who had entered the final six months of his Arsenal contract and goes some way to explaining why Manchester City walked away from negotiations.

http://www.telegraph.co.uk/football/2018/01/17/alexis-sanchez-agrees-four-year-manchester-united-contract-arsenal/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom