Фудбалски/трансфер дискусии

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.607
Поени од реакции
43.237
На Роналдо му е да брои голови. Како Ромарио на времето кога сакаше да си ги рачуна и тие на игралиште што ги давал со другарите да дојде до 1000ка.

Сака да искористи до максимум да стигне до што е можно повеќе голови на клубско ниво, да додаде уште некој хет трик на контото, а и да се пошлепа малце на соиграчите како репрезентативец и да запише уште некој настап (и потенцијална титула) на ЕП, па зошто да не и СП 2026. Може не би имал клучна улога, ама ќе му се брои.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
На Роналдо му е да брои голови. Како Ромарио на времето кога сакаше да си ги рачуна и тие на игралиште што ги давал со другарите да дојде до 1000ка.

Сака да искористи до максимум да стигне до што е можно повеќе голови на клубско ниво, да додаде уште некој хет трик на контото, а и да се пошлепа малце на соиграчите како репрезентативец и да запише уште некој настап (и потенцијална титула) на ЕП, па зошто да не и СП 2026. Може не би имал клучна улога, ама ќе му се брои.
ili vo prevod RELEVANTNOST :icon_lol: da bide del od igrata, del od muabetot itn...
ako dovolno go znaesh kakvo kompetitivno kopile e, a site treba da go znaat od milion intervjua od soigrachi i trenjeri, togash logikata kje diktira deka pari mu se najmal motiv
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.985
Поени од реакции
14.089
Какво лудило стана со тренерите (или поради Баерн е таков впечатокот?!), ова одлука на Челзи има некаква логика, само доколку веќе имаат обезбедено алтернатива.
А ова барање на тренери, почна со Ливерпул, Баерн, Манчестер и проблемите што се јавуваат, ми делува дека е дел од еден тренд на генерациски промена кај тренерите, кој не е од денес.

Нема веќе толку одење по најпознатите имиња, се повеќе се некои помлади генерации или релативно помлади кои биле во втор план да сега.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.444
Поени од реакции
11.073
Какво лудило стана со тренерите (или поради Баерн е таков впечатокот?!), ова одлука на Челзи има некаква логика, само доколку веќе имаат обезбедено алтернатива.
А ова барање на тренери, почна со Ливерпул, Баерн, Манчестер и проблемите што се јавуваат, ми делува дека е дел од еден тренд на генерациски промена кај тренерите, кој не е од денес.

Нема веќе толку одење по најпознатите имиња, се повеќе се некои помлади генерации или релативно помлади кои биле во втор план да сега.
Пишав и во фан клуб Челзи , сега клубовите одат по помлади тренери, што ќе можат да останат долгорочно ако се покажат, ќе форсираат напаѓачки фудбал и ќе работат со тоа што ќе им донесат спортскиот директор и одделот за трансфери.
Ќе се американизираат на некој начин.
Си има цели тимови со скаути, дата, статистики, математики итн така да не е неопходно тренерот да е и менаџер.
Еве Клоп откако презеде се во свои раце тргна возот надолу. Куп глупости направи со трансфери и комплетно игнорираше што му кажуваа од одделот за трансфери. Затоа и си отидоа два спортски директори, кои сега се вратија откако Клоп си отиде.
Ова ќе се случува се почесто и почесто
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.985
Поени од реакции
14.089
Пишав и во фан клуб Челзи , сега клубовите одат по помлади тренери, што ќе можат да останат долгорочно ако се покажат, ќе форсираат напаѓачки фудбал и ќе работат со тоа што ќе им донесат спортскиот директор и одделот за трансфери.
Ќе се американизираат на некој начин.
Си има цели тимови со скаути, дата, статистики, математики итн така да не е неопходно тренерот да е и менаџер.
Еве Клоп откако презеде се во свои раце тргна возот надолу. Куп глупости направи со трансфери и комплетно игнорираше што му кажуваа од одделот за трансфери. Затоа и си отидоа два спортски директори, кои сега се вратија откако Клоп си отиде.
Ова ќе се случува се почесто и почесто
Во однос на ова, имаше вчера добар текст на Атлетик, како Ливерпул го направил изборот за новиот тренер.

 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.037
Поени од реакции
64.312
Во однос на ова, имаше вчера добар текст на Атлетик, како Ливерпул го направил изборот за новиот тренер.

Kaрагер кажа една реченица за назначувањето на Слот, а тоа дека можеш да се ослонуваш на алгоритамот колку сакаш, но не постои начин да квантифицираш харизма и конекција со фанови, алудирајки на Клоп. Ке видиме како ке им се покаже тренеров.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.985
Поени од реакции
14.089
Kaрагер кажа една реченица за назначувањето на Слот, а тоа дека можеш да се ослонуваш на алгоритамот колку сакаш, но не постои начин да квантифицираш харизма и конекција со фанови, алудирајки на Клоп. Ке видиме како ке им се покаже тренеров.
Секако, но харизма е нешто плус. Кај Клоп е споено знаењето и харизмата. Како што велат и самите, јасно им било дека нема да можат да најдат нов Клоп, а многу е подобро голем дел од одлуката да ја базираш на одредени податоци, а не само на впечаток.

А и да се соберат и сите поранешни и сегашни тренери, фудбалери, кои не веруваат во аналитика и им пречат модерните работи во фудбалот, нема да најдат тренер кој ќе го гарантира успехот на Клоп, дури мислам дека би биле и полоши во изборот.

Исто е и при избор на фудбалери. Аналитиката е премногу важна и корисна работа, но ништо без човечкиот фактор, но и обратно, со тоа што човечкиот фактор пресудува кога веќе е намален изборот со помош на аналитика, алгоритми...
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.444
Поени од реакции
11.073
Да не ве цитирам и двајцата. Дека нема нов Клоп тоа им е јасно на сите.
Е сега ќе се обидат да најдат нешто најслично на тоа. Слот делува на ок човек. Ќе видиме за тренер и фудбалско знаење.
Рубен Аморим на пример од старт се гледа дека е доста посериозен лик. Сосема поинаков карактер.
Еве нешто што излезе пред некој месец. Од времето кога го ангажираа Клоп во 2015 и дискусијата за нов тренер сега после Клоп. Веројатно дел од ова се глупости ама сепак еден доказ до каде се спремни да одат во анализи
20240522_035858.jpg

IMG_20240522_040855.jpg

IMG_20240522_040923.jpg
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.103
Поени од реакции
37.045
Столе земаше мислам околу 350к годишно во Рајо, дно допре со платата. Се врткаше се дружеше со Пандев овој го лажеше дека ќе му среди трансфер во Италија, али Гоче е поголем кур од тој на главата што го има и ништо не бидна. Мило ми е што виде Столе колку е саатот.

Добар трансфер, извлече максимум од ситуацијата плус на 4 години е што е супер за негови години. Валенсија е добар клуб за голман како Столе.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.444
Поени од реакции
11.073
IMG_20240522_035355.jpg


На овој бабоебачот паметот повеќе му е во Мбапе отколку во Франција како држава. Вакво пушење немало досега од политичари на фудбалер
 
Член од
14 август 2022
Мислења
1.116
Поени од реакции
1.315

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
14.158
Поени од реакции
25.791
Bayern's full focus is now on Vincent Kompany. Deal is not done yet, no advanced negotiations yet - but 'good and positive' talks are ongoing. The Belgian is ready for this challenge

The club has asked for information about Mauricio Pochettino in the past few days, but as of now there's been no concrete contact. The focus is on Kompany at the moment.

Eberl and Freund want Kompany. He's currently the club's preferred solution for the job.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom