Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.407
Поени од реакции
5.940
Хаверц не е ниту за 10ка ниту за шпиц. Мислам дека идеално би се вклопил во 352 да биде втор шпиц.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.840
Поени од реакции
9.422
Хавертц треба да се луди да го пуштат а луди се ко шо глеам какви трансфери прават од лани уште. Овој им е можеби потенцијално најдобар играч што го поседуваат едино ликов шо делува ко во некоја апатија и депресија да е паднат. Ако не земат еден класа и еден добар бекап напаѓач ко годинава ќе завршат, искрено мислам дека со било каков трансфер рок да поминат овие се далеку од топ4 и наредна сезона премногу дупки,премногу натрупаност на непотребни играчи никаква чистка нема да им помогне за 1 година да се консолидираат.
 
C

confusion

Гостин
Епа ајде еве толку, да го отпишеме германецов од фудбалот после само една лоша сезона во прекатастрофален Челзи иако има само 23 години, Реал џабе го бараат толку е едноставно.

Топ играч е Харветц, освен ако он самиот едноставно сака по секоја цена да си замине, не гледам зашто Челзи би го продавале, вака не се почиња рибилд, Покетино во глобала увек играл 4231 систем а за истиот овој му е измислен, не може за ваков играч да судиме после само една лоша сезона во тим кој реално не се знаеше кај тера сезонава.

Маунт и Харветц ако ги изгубат во еден трансфер рок не знам што да кажам најискрено, овие треба да им се носители на игра во иднина, допрва влагаат во својот фудбалски прајм а иам осет дека и двајцата веќе имаат професионално играно повеќе од 10 години, у меѓувреме и Ковачич гледам е пред трансфер во Сити, на што ќе останат овие у средина? У меѓувреме 18 крила имаат и точно 0 напаѓачи, што значи ќе им се отворат 20 трансфер фронтови кои тешко дека ќе ги изгураат интелигентно у едно лето, нарочито па ако се суди како до сега работеа на тоа поле, а тоа е крајно неплански.
Havertz e tri sezoni vo Chelsea. Od tie 3, highlight mu e pobednickiot gol vo LS.
Kupen e za 80m, me mrzi da baram statistika, plus od telefon sum ama ucestvo vo gol ima na sekoi 400 min ili taka nesto. 3 sezoni nemozat da mu najdat pozicija, za ona ne go ni krivam nego, splet na okolnosti so treneri i sistemi, nemase srekja. Ama zatoa dobi minuti, nema na koja pozicija nema igrano i nisto ne pokaza, nekonstanten, na momenti i dosta nezainteresiran, body language katastrofa, za niedna topka ne se bori.
Taka da ne znam za kakva edna sezona zboris, ima dobieno sansi i sansi da pokaze, ako dadat dobri pari, neka se goni od Chelsea, isto i Mount i Kovacic i site tie uber prosecni igraci koi so godini se overhajpnuvaat bez potreba. Ama ne ni ocekuvam povekje od lugje sto Chelsea go gledaat vo derbinja, od vreme na vreme pa dali i togas.
Get your ducks in a row, Havertz e luksuz igrac, za na skockan tim, nema nikogas da bide world class ili lider, nema ni karakter za toa.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.413
Поени од реакции
5.379
Havertz e tri sezoni vo Chelsea. Od tie 3, highlight mu e pobednickiot gol vo LS.
Kupen e za 80m, me mrzi da baram statistika, plus od telefon sum ama ucestvo vo gol ima na sekoi 400 min ili taka nesto. 3 sezoni nemozat da mu najdat pozicija, za ona ne go ni krivam nego, splet na okolnosti so treneri i sistemi, nemase srekja. Ama zatoa dobi minuti, nema na koja pozicija nema igrano i nisto ne pokaza, nekonstanten, na momenti i dosta nezainteresiran, body language katastrofa, za niedna topka ne se bori.
Taka da ne znam za kakva edna sezona zboris, ima dobieno sansi i sansi da pokaze, ako dadat dobri pari, neka se goni od Chelsea, isto i Mount i Kovacic i site tie uber prosecni igraci koi so godini se overhajpnuvaat bez potreba. Ama ne ni ocekuvam povekje od lugje sto Chelsea go gledaat vo derbinja, od vreme na vreme pa dali i togas.
Get your ducks in a row, Havertz e luksuz igrac, za na skockan tim, nema nikogas da bide world class ili lider, nema ni karakter za toa.
Хаверц барем мене лично ми е во Пес/Фифа теримини SS.
Спари го со добар шпиц до него во 352 или 442 и мислам дека ќе се покаже.

Иако и ти си во право, но сепак мислам дека самата средина малце и го „бутна“ психички. Сепак сите ќе се сложиме дека многу ствари му се исподесија на Челзи као клуб и тоа и те како игра огромна улога.

И за Маунт и за Ковачич генерално мислам дека и сивилото малце ги изеде, не знам, може и токсична средина, промена на тренери, промена на газди итн. Квалитет дека имаат и двајцата имаат ама џабе кога се нема константност.
 
C

confusion

Гостин
Хаверц барем мене лично ми е во Пес/Фифа теримини SS.
Спари го со добар шпиц до него во 352 или 442 и мислам дека ќе се покаже.

Иако и ти си во право, но сепак мислам дека самата средина малце и го „бутна“ психички. Сепак сите ќе се сложиме дека многу ствари му се исподесија на Челзи као клуб и тоа и те како игра огромна улога.

И за Маунт и за Ковачич генерално мислам дека и сивилото малце ги изеде, не знам, може и токсична средина, промена на тренери, промена на газди итн. Квалитет дека имаат и двајцата имаат ама џабе кога се нема константност.
Значи, да се разбереме, јас не викам дека Хаверц е лош играч, далеку од тоа. Хаверц е во Челзи 3 сезони, платен астрономска сума да ни биде главен играч, ни дојде како „генерациски“ талент, се тепаа клубови за негов потпис, откако е дојден, ништо не покажа освен гол во ЛШ финале, фала му.
Затоа и викам, нека иде во Реал и нека го оправда тагот „генерациски талент“ пошто тука 3 години е неконстантен, со илјадници минути изиграни на различни позиции под различни менаџери и не гледам што би се сменило и сега под Покетино.
А тоа дека го бутнало психички си во право, истото беше и за Лукаку, снегулки во фудбал и тимски спорт, не ни треба, истите тие Маунт, Ковачич, Хаверц, Жоржињо и еден куп боранија играчи како Пулишиќ и Зиех ги чекаме со години да изиграат нешто и оправдаат дел од парите и погоди што, уште ги чекаме. Затоа и треба целава просечна багра насоберена во Челзи да се намава и да се носат повеќе играчи како Енцо, Мадуеке, Силва, играчи што нема да паѓаат во сивило.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.637
Поени од реакции
23.425
Значи, да се разбереме, јас не викам дека Хаверц е лош играч, далеку од тоа. Хаверц е во Челзи 3 сезони, платен астрономска сума да ни биде главен играч, ни дојде како „генерациски“ талент, се тепаа клубови за негов потпис, откако е дојден, ништо не покажа освен гол во ЛШ финале, фала му.
Затоа и викам, нека иде во Реал и нека го оправда тагот „генерациски талент“ пошто тука 3 години е неконстантен, со илјадници минути изиграни на различни позиции под различни менаџери и не гледам што би се сменило и сега под Покетино.
А тоа дека го бутнало психички си во право, истото беше и за Лукаку, снегулки во фудбал и тимски спорт, не ни треба, истите тие Маунт, Ковачич, Хаверц, Жоржињо и еден куп боранија играчи како Пулишиќ и Зиех ги чекаме со години да изиграат нешто и оправдаат дел од парите и погоди што, уште ги чекаме. Затоа и треба целава просечна багра насоберена во Челзи да се намава и да се носат повеќе играчи како Енцо, Мадуеке, Силва, играчи што нема да паѓаат во сивило.
Работата е што на Реал му требаат играчи, четворица играчи треба да пазаруваат за во напад.
Со заминувањето на Хазард, Бензема, Мариано и Асенсио во моментов Реал во навалната линија е само со Винисиус и Родриго.
Хаверц е следен доста од дамна, сакаше Зидан да го донесе уште во 2020 додека играше во Леверкузен.
Трансферот за малце ќе се оствареше меѓутоа финансиска криза ги удри јако Реал поради тоа што немаше фанови на стадионите и немаа скршен денар да платат за трансферот. Тоа лето прв пат во историја мислам дека Реал не доведе ниту еден играч во клубот.
Сега желба е и на Анчелоти, а има зелено светло и од Перез.
Чим толку се загреани за него, има зашто.

Како класична 9ка сигурно нема да го играат.
Мислам, треба да се ментални да очекуваат дека Хаверц ќе ги замени головите на Бензема.
Ќе биде игран измеѓу средниот ред и напаѓачите или како втор напаѓач, нешто кое што го играше Родриго неколку наврати сезонава.
Исто и Валверде беше пробуван на таа позиција, но неговите напаѓачки способности се ограничени на силен шут од далечина.
За во природна 4-3-3 формација не е, меѓутоа за во 4-4-2 дијамант или некоја слична таква формација може да комфортна за него.
Од него ќе се очекува да ги замени и ако може надополни придонесот на Асенсио кој ќе биде 15-18+ G/A.
За сумата која што се спомнува од 60 милиони + бонуси мислам дека вреди, со оглед на тоа што станува збор за 23 годишен играч.

Точно е дека потенцијалот во Челзи не го исполни овие 3 сезони, меѓутоа има уште време за него со оглед на возраста.
Специфичен тип на играч е, има што да понуди, му треба погодена средина и малце стабилност за да си ја врати формата.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.566
Поени од реакции
27.195
Каков Хаверц бе, овој у тактиката на Анчелоти ќе се изгуби тотално пошто стариот фура 4-3-3, уште еден Асенсио кој мака мачеше да си најде позиција.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.637
Поени од реакции
23.425


Левиот одбранбен бек, Рами Бенсебаини од Гладбах во Дортмунд како слободен играч и како замена за Рафаел Гереиро, кој веќе е слободен играч.
Што е муабетот со Дејвис?

Ако одбие да продолжи договор, би преговарал Баерн за него или ќе ризикува да го изгуби за без пари следна сезона?
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.808
Поени од реакции
24.825
Што е муабетот со Дејвис?

Ако одбие да продолжи договор, би преговарал Баерн за него или ќе ризикува да го изгуби за без пари следна сезона?
Не одбил да продолжи туку засега не се преговара бидејќи нели Оливер Кан и Брацо добија откази, па промена на управа итн.
Инаку до 2025 год. му е договорот така да нема да го загубат без пари и наредното лето, доколку ете дојде до тоа да не продолжи договор.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
29 април 2015
Мислења
3.841
Поени од реакции
3.553
@Uli Hoeneß точно ли е дека Баерн се интересирале за Рафиња?
Наводно сакале размрна за Павард + доплата?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.526
Поени од реакции
14.161
Ињиго Мартинез и официјално нема да продолжи со Билбао. Најверојатно ќе потпиши за Барселона, топ играч ќе земат за џабе пари.

Софијан Амрабат пак се поврзува со Атлетико, ако се оствари трансферот ќе биди супер, типичен Чоло играч.
Исто и за Гереиро има интерес од клубот па ќе видиме.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
3.841
Поени од реакции
3.553
Ињиго Мартинез и официјално нема да продолжи со Билбао. Најверојатно ќе потпиши за Барселона, топ играч ќе земат за џабе пари.

Софијан Амрабат пак се поврзува со Атлетико, ако се оствари трансферот ќе биди супер, типичен Чоло играч.
Исто и за Гереиро има интерес од клубот па ќе видиме.
Алба оди кај вас, Гереиро или Баерн или Сити.

Мартинез е топ, ама склон е на повреди, за во ЛаЛига мислам дека ќе заврши многу работа.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.526
Поени од реакции
14.161
Алба оди кај вас, Гереиро или Баерн или Сити.

Мартинез е топ, ама склон е на повреди, за во ЛаЛига мислам дека ќе заврши многу работа.
Не знам, цело време читам од блиски новинари до клубот дека Гереиро е блиску до потпис со клубот, уште пред месец и кусур дена излегоа шпекулации.
Овој досега е прилично точен со новиниПрв пат слушам за овој Галан. Уствари освен Атлетико оваа сезона ништо сериозно немам изгледано, ама гледам има добар рејтинг и не е скап.
И Алба да дојди гратис не е лошо
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.808
Поени од реакции
24.825
@Uli Hoeneß точно ли е дека Баерн се интересирале за Рафиња?
Наводно сакале размрна за Павард + доплата?Ништо сериозно. Муабетот е повеќе изваден од порано бидејќи кога Тухел беше тренер на Челзи па имаше интерес за него тогаш Челзи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom