Фудбалски/трансфер дискусии

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.475
Поени од реакции
22.906
Штета, го сакав Тухел во Реал од летово.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.221
Поени од реакции
13.245
Се е ова испланирано за господинот Нагелсман да стане тренер на Реал следното лето.. 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.026
Поени од реакции
16.211
Европа - фудбал, кошарка, одбојка
Америка - фудбал, кошарка
Африка, маратон
Азија, - гимнастика
Татаро-Монголски племиња, - кревање тегови

хехехеххехехеххехехехеххехехеххехехехеххе
Европа и ракомет, а татаро - монголски жени и кревање кур за червена
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.391
Поени од реакции
13.688
Неверојатно е ако одлуката е поврзана со спортските резултати, а не расправии со играчите или управата. Не е логично да добиеш отказ после исфрлање на псж. Во лигата 1 бод разлика што исто не е никаква причина за отказ.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.747
Поени од реакции
20.410
Bilo podolg proces so povekje pricini. Se somnevaat deka i plus nesto se desilo ama toa e cista spekulacija. Okolu tajmingot mi izgleda logicno koga vekje go sakaat Tuhel da go zemat pred da zamine na drugo mesto a bil vo pregovori so Spurs izgleda.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.543
Поени од реакции
22.187

PR blunders? Хахахха ги тепа ПСЖ со 40 годишен Милер, Чупо Мотинг, некои си тамо Масуили и остали Афрички мигранти и го бркаат ради ПР :pos:
Селска лига се секира за пр :icon_lol:
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.551
Поени од реакции
14.219
Марли, побарај си третман на време, постов ти е симптоми за мозочен.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.543
Поени од реакции
22.187
Марли, побарај си третман на време, постов ти е симптоми за мозочен.

Пошто доаѓа од особа позната по својата интелегенција на форумов, ќе послушам
 
Член од
2 март 2007
Мислења
93
Поени од реакции
5

PR blunders? Хахахха ги тепа ПСЖ со 40 годишен Милер, Чупо Мотинг, некои си тамо Масуили и остали Афрички мигранти и го бркаат ради ПР :pos:
Селска лига се секира за пр :icon_lol:
Мигрант најде да наоѓа забелешка на мигранти и да се потсмева дека се мигранти?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.052
Поени од реакции
15.805
Има врска генетиката, ама доста голема улога игра и кулутрата, односно афинитетот кон еден спорт како нација.

Во Кина најчесто ги учат пинг-понг, боречки вештини уште од мали. Во Европа, најчесто е екипен спорт со топка, па затоа и се развиени. Не е дека во Кина и Индија од милијарда и кусур луѓе, не можат да најдат 500 играчи кои имаат предиспозиции за фудбал.

Ако се инвестира доволно, ако се спреми инфраструктура како што треба, и помине процес од некои 10-15 години, може да се извади солиден тим од било која поголема земја од Азија/Африка.
Изглеа сите ги замислуваат кинезите како копија на Џеки Чен. Милијарда ги има, секаква генетика ќе најдеш таму. Високи, мускулести, брзи. Не 500, 5 милиони ќе најдеш со добри предиспозиции. Само што никој не го интересира фудбал очигледно.
Автоматски споено мислење:

:pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
Ова е надреализам. Значи да сублимираме, во Африка имаат погодно време за маратон, ама немаат погодно време за спринт? :ROFLMAO:
Дај сублимирај која е генетската предиспозиција на црнците во Јамајка во споредба со обичните црнци за спринтови.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
36.401
Поени од реакции
100.571
Дај сублимирај која е генетската предиспозиција на црнците во Јамајка во споредба со обичните црнци за спринтови
Градбата на телото, коски, мускули, гените. Еве прост пример, си бил некад на лекар претпоставувам, си добил прашање дали имате у фамилија некоја болест што се повторува од колено на колено, т.е. наследна болест? Значи може не дај боже човек да има генетски предиспозиции за икс болест, па така слично е и со спортот. Нормално мене не ми е поентата дека стрикно гените играат улога, тука големо влијание имаат и културата, развиеноста на земјата, географската положба ( не може да бараш скијачи од Африка, нели? ), итн итн.

Еве најсериозно одговори ми зошто не постои стотици години ниту еден црнец пливач? Значи зборам Олимпиец, држач на рекорди, освојувач на медали...? Ама сериозно одговори ми немој со Тролејбус муабети.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.436
Поени од реакции
2.415
Градбата на телото, коски, мускули, гените. Еве прост пример, си бил некад на лекар претпоставувам, си добил прашање дали имате у фамилија некоја болест што се повторува од колено на колено, т.е. наследна болест? Значи може не дај боже човек да има генетски предиспозиции за икс болест, па така слично е и со спортот. Нормално мене не ми е поентата дека стрикно гените играат улога, тука големо влијание имаат и културата, развиеноста на земјата, географската положба ( не може да бараш скијачи од Африка, нели? ), итн итн.

Еве најсериозно одговори ми зошто не постои стотици години ниту еден црнец пливач? Значи зборам Олимпиец, држач на рекорди, освојувач на медали...? Ама сериозно одговори ми немој со Тролејбус муабети.
Хммм :D

Иначе да, генетиката игра улога. Црнците генерално имаат подолги нозе, додека белците подолго торзо, затоа се овие подобри скокачи, а овие пливачи. Нормално, не е секој човек ист затоа има исклучоци како овој погоре, ама во глобала е тоа.

Карибите и црнците од Америка имаат подбри спринтери од црнците од Африка бидејќи низ историјата овие црнци биле многу повеќе под робовладетелство. 500 год робовладетелство, работа по полиња и затоа моментално имаат појака мускулатура од останатите.

Африканците се подобри маратонци поради тоа што Источна Африка ( Етиопија, Кенија, Уганда) се на висока надморска височина, поради тоа капацитетот на нивните бели дробови е многу поголем од останатите. За разлика од спринтерите каде што генетиката пополека ќе се изедначува, кај маратонците тоа нема да се случи. Треба да ги преселиш тие од таму и послем неколку генерации би можела некоја друга нација да им се спротистави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom