Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
5 март 2018
Мислења
3.965
Поени од реакции
2.245
Не го гибајте Облак ќе ве пукам :pistoldz:
120 милиони му е клаузулата на Јан шо е и достапна за големиве екипи со оглед на цените на трансфер пазарот.
Облак е број еден за мене моментално, голманиште е и брани на врвно ниво веќе години.
Е сега и самиот тој изјави дека клаузулата не значи ништо кога го продолжи договорот туку се зависи од проектот на клубот.
Тешко да си замини зимава, да не речам шансите се 0 %.
Оваа сезона Атлетико ќе атакува на Ла Лига и ЛШ нормално, изнакупија играчи, потрошија најмногу овај трансфер период и со оглед на изминативе кола делуваат како сериозен кандидат.
На лето е друга приказна и постои шанса да се случи тоа ама Јануари тешко.
Истото беше и со Гризман и со Лукас и со сите играчи.
 

ziak92

Weezy
Член од
21 ноември 2007
Мислења
9.452
Поени од реакции
6.786
^^А ако ДДГ ете не потпише договор и го вклучиме во трампа за Облак со наша доплата зошто на ДДГ му истекува договорот, тогаш би одбил Атлетико??

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.500
Поени од реакции
10.480

но сепак ќе им ебе матер на суд, тоа е љубовта кон клубот што го сакаш :icon_lol: Исто така Меси, Суарез и Пике и биле лути на управата што не го донела.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
3.965
Поени од реакции
2.245
^^А ако ДДГ ете не потпише договор и го вклучиме во трампа за Облак со наша доплата зошто на ДДГ му истекува договорот, тогаш би одбил Атлетико??

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
Искрено немам појма, Облак е еден од клучните играчи, Облак, Коке, Саул, Хименез и сега Феликс се костурот на екипата, играчи врз кои ќе се гради тимот.
Е сега сите имаат клаузули и ако играчот одлучи да си замини тука клубот станува немоќен да ги задржи.
На зима нема шанса тоа да се случи ама летово освен Коке кој е најлојален во клубот секој можи да напушти, во фудбалот се е можно.
Автоматски споено мислење:


но сепак ќе им ебе матер на суд, тоа е љубовта кон клубот што го сакаш :icon_lol: Исто така Меси, Суарез и Пике и биле лути на управата што не го донела.
Затоа губат Барса бодови, разочарани се и ја бојкотираат управата :)
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.353
Поени од реакции
191
Ти одговори Донев. Не сте вие Дортмунд (купи-продај) па да ги купувате и да заработувате на нив. Ќор трансфер немате погодено 4 години, што е ужасно за клуб од рангот на Барса.
Pogodeni: Lenglet, Vidal, Umtiti, Cilesen, Semedo, Digne, Arthur, a toa shto Cilesen i Digne se igraci za prv tim i po dogovor so upravata se prodadeni za pogolema minutaza, znaci deka igracot e flop?

Umtiti prvata sezona koga pristigna bese top 5 centralen igrac, minatata sezona povredata si go zema danokot.

Promaseni: Arda, Andre Gomes i Alcaser, tuka nemozes da gi stavis Malcolm, Paulinho, Mina(ovie tri igraci se prodadeni poveke otkolku sto se kupeni), a Paulinho izigra poveke od dobra sezona, Coutinho dokolku Bayern ne go kupi ke bide flop, a Murillo i Boateng bea zeemeni za 1 milion, za nedaj boze(vo slucaj na povredi na nekolku prvotimci pa da nema koj da igra).

Podobro bi bilo da se kaze Barca nema kupeno/izvadeno top 5 igrac vo svetot, kako sto bilo slucaj so Messi, Iniesta, Xavi, Busquets, Pique, Alba i mn dr. makar sto mislam De Jong ke bide eden takov igrac.

p.s. izvinete za latinicava
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
6.174
Поени од реакции
3.607
Секако дека Јунајтед ќе успее да го продаде Де Геа во јануари. Глуп е Де Геа па нема да доседи уште 4 месеца (ако веќе си оди) што би му дало предност за поголема плата при преговорите со новиот клуб. А шанса нема Јунајтед да фрли 120милиони на Облак без да заработи на Де Геа. Во тој случај очекувам Хендерсон да добие шанса ако продолжи да брани сезонава во Пл на нивото на кое бранеше лани во чемпионшип.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
3.965
Поени од реакции
2.245
Нема логика да се деси трансферот Јануари и не знам од кај излезе таа информација.
Прво и основно треба играчот да сака да си замини, а која е логиката Облак да сака да напушти на сред сезона кога играат Атлетико ЛШ а Јунајтед не, како тргнале работите и оваа сезона прашање е дали ќе фатат место во ЛШ.
Единствено ако му дадат плата слична на Де Геа, во Атлетико зема 10 милиони.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
970
Ако иде Де Геа у ПСЖ, Навас пак втор голман ќе биде. Со Јуве има поише логика поврзивањето. А највероватно кога ќе се пресметаат Утд дека боље ќе им биде да му дадат 20 мил по сезона, него да им иде безпари и да купат ете Облак да речеме за 100 мил или некој таков скуп.
Едино ако имаат некој млад скаутирано па го земат за мала пара и да му дадат шанса, што според логикава на Солскер држи вода и таа опција.
Ама сепак да го пуштиш Де Геа за ништо и тоа у добри години за голман тоа би им било поголема грешка од сите вкупно уназад 5 год шо ги направија, и навивачите би збеснале
 

ziak92

Weezy
Член од
21 ноември 2007
Мислења
9.452
Поени од реакции
6.786
Ако иде Де Геа у ПСЖ, Навас пак втор голман ќе биде. Со Јуве има поише логика поврзивањето. А највероватно кога ќе се пресметаат Утд дека боље ќе им биде да му дадат 20 мил по сезона, него да им иде безпари и да купат ете Облак да речеме за 100 мил или некој таков скуп.
Едино ако имаат некој млад скаутирано па го земат за мала пара и да му дадат шанса, што според логикава на Солскер држи вода и таа опција.
Ама сепак да го пуштиш Де Геа за ништо и тоа у добри години за голман тоа би им било поголема грешка од сите вкупно уназад 5 год шо ги направија, и навивачите би збеснале
ДДГ има на маса сочен договор. На ниво на Санчез што има. Околу 375к неделно, што е топ износ за голман и со тоа ќе биде најплатен голман во светот.
 

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
30.336
Поени од реакции
42.162
ДДГ има на маса сочен договор. На ниво на Санчез што има. Околу 375к неделно, што е топ износ за голман и со тоа ќе биде најплатен голман во светот.
И со месеци не може да најде пенкало за да го потпише :D
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
1.719
Поени од реакции
1.011
ако оди некаде Де Геа, најверојатно во Јуве ќе оди...едноставно немаат голман од светска класа веќе со години...Буфон колку и да го поштувам, последните неколку сезони во Јуве испод нивото беше, за Шчезни што да кажам, добар али само добар...на Јуве им треба одличен голман..
 
Член од
14 април 2012
Мислења
24.182
Поени од реакции
37.514
Ако иде Де Геа у ПСЖ, Навас пак втор голман ќе биде. Со Јуве има поише логика поврзивањето. А највероватно кога ќе се пресметаат Утд дека боље ќе им биде да му дадат 20 мил по сезона, него да им иде безпари и да купат ете Облак да речеме за 100 мил или некој таков скуп.
Едино ако имаат некој млад скаутирано па го земат за мала пара и да му дадат шанса, што според логикава на Солскер држи вода и таа опција.
Ама сепак да го пуштиш Де Геа за ништо и тоа у добри години за голман тоа би им било поголема грешка од сите вкупно уназад 5 год шо ги направија, и навивачите би збеснале
Не знам колку го имаш следено Де Геа последниве месеци од минатата сезона, и сега на почетокот на новата, ама прави грешки кои ни како почетник не ги правеше.

Ова е мое непопуларно мислење, и ке наиде на хејт, ама давање на долгогодишен договор на Де Геа со оваа форма во која е моментално, е меч со две острици. Доколку не ја поврати формата, клубот би заглавил со играч на подолг рок на ненормална сума од плата, со придонес кој би не чинел бодови заради негови грешки.

Не би имал против доколку го пуштат да си оди, ако го заменат со Облак. Ама да го пуштат да си иде и да брани Хендерсон, што е на позајмица во Шефилд е уште поголема коцка...

Mи делува дека и онака нема да потпише нов договор, па ке видиме. Ако отиде во Јуве и брани во формата од сега, и нема да е голем минус. Но, ако си замине, и ја врати формата, тогаш Јунајтед би бил во огромен минус ако евентуално не го сменат со Облак.

емре Чан така го земаа но се заебаа :icon_lol: иначе со облак толку глупа е шпекулацијата како да ќе се залета тој на сред сезона со Атлетико да иде во јунајтед кој ќе се бори за 4то место.
Не си го разбрал мислењето. Договор можеш да потпишеш во Јануари, а трансферот да се комплетира на летото, кога се работи за играч на кој му истекува договорот. Како Ремзи на пример.

Така да, ова со Облак и Јануари е ништовно.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.015
Поени од реакции
907
Не може да е меч со две острици најдобриот голман во изминативе 10 години, а и следните 10 сигурно :)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
24.182
Поени од реакции
37.514
Не може да е меч со две острици најдобриот голман во изминативе 10 години, а и следните 10 сигурно :)
Ja искрено се надевам дека ке си ја врати формата, и дека ке потпише нов договор, беше со клубот во најтешките времиња, но...
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.015
Поени од реакции
907
Ja искрено се надевам дека ке си ја врати формата, и дека ке потпише нов договор, беше со клубот во најтешките времиња, но...
Се заебавав иначе за тоа со годините. Ако има трампа со Облак, тоа би било најдобра опција за Јунајтед.
Де Геа е киксер, а при крај на сезона неговите глупости многу ве коштаа. Може да си ја врати формата, но киксовите никад нема да ги отстрани. Во Атлетико нема да има толку притисок, и ќе биде во топ 3 тимовите таму, па полесно е за играње. Облак во Јунајтед ќе биде полн погодок, ама сега голманот и не им е толкав проблем, како што им се другите позиции :)
 
На врв Bottom