Фудбалски вести

Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.587
За 2010 се согласувам. Требаше Чави или Иниеста.
Ти пријател изгледа не пратиш фудбал доволно, друго објаснување нема. Треба да ти објаснам Снајдер каква година имаше? Што се направи за клуб и репрезентација?

Бесмислена е наградава одамна, направена за да се бустаат и така веќе огромните ега на Роналдо и Меси да им ебам се најмило лигаво на двајцата.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.275
Ти пријател изгледа не пратиш фудбал доволно, друго објаснување нема. Треба да ти објаснам Снајдер каква година имаше? Што се направи за клуб и репрезентација?

Бесмислена е наградава одамна, направена за да се бустаат и така веќе огромните ега на Роналдо и Меси да им ебам се најмило лигаво на двајцата.
Абе сериозно го цитираше?
Ликот го напиша најсрамното мислење во историјата на подфорумот фудбал.
Ги изедначи Европското првенство со Копа Америка, титулата на Аргентина била на исто ниво со онаа на Италија.
Што повеќе сакаш?
Толку од него, не е вредно да се дискутира со таков непостоечки лик ставен само како потсмев на форумов.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Објаснив поназад некоја страна
Значи според тебе Меси заслужува за календарска 2021 година само заради 1 добро првенство (Копа Америка) и 1 добра полусезона во Барселона со освоено Копа Дел Реј.

Почни од Жоржињо
Машина во Челзи, од кога дојде Тухел како тотален аутсајдер Челзи освои ЛШ - Најпрестижниот трофеј во клубскиот фудбал. И сама си свесна во каква конкуренција.
Европско Првенство
Жоржињо беше еден од најдобрите поединци кај Италија, одлично изиграно првенство. И на крај како јагода на шлагот Италија освои Европско на сред Вембли против Англија - Притоа не заборавај колкав Хајп имаше за Англија само и каков тим на хартија имаа, плус што ова им беше првото Финале после долги години.

Е сеа околу тежина секогаш ЕП > Копа. Едноставно Копа ти е трка помеѓу 2 коња кој се тука некаде со квалитет.

Од друга страна, оваа Аргентина е прејака. Види само каков состав имаат.

Левандовски,
Лева ти доминира низ Европа веќе 2 сезони. Годинава изгази братот. Еве бројки нема да ти споредувам, само ќе ти кажам вака,
Календарски, на клубски план и на индивидуален план Левандовски е подобар од Меси. Значи гледано календарски 2021ва година.
За репрезентации ептен е глупо да споредуваме.
Лева игра во Полска, тим со 3-4 полуиграчи и Левандовски што буквално ги носи на грб, заради кладилница ги имам неколку пати гледано, очај се, особено без Лева во тим.
Меси игра во Аргентина за споредба, пак ќе ти кажам, спореди ги тимовите само на Аргентина и Полска и потоа спореди ја конкуренцијата.



Или пак да влеземе со „глупи“ примери којшто според мене барем не би требало да освојат.

Киелини - Маестрално Европско Првенство и освоена титула, освоено Куп во Италија.
Барела - Освоено Европско Првенство и освона Серија А после 10 години со Интер, каде што веќе 2 цели сезони е главен везњак во тим.
Лаутаро Мартинез - Освоено Копа, освоена Серија А со Интер после 10 години.
Лукаку - Освоено Скудето и освоена награда најдобар играч во Серија А.

итн. итн.
Ме сфаќаш што сакам да ти кажам со споредбиве.
Меси има 1 голем трофеј освоено - КА.
Моментално над 10 играчи со 1 голем трофеј освоено можам да ти набројам, а во ниту еден случај не мислам дека тие играчи треба да земат Златна Топка за 2021ва година.

Меси од кога стигна во ПСЖ како да не постои на мапа. А тоа ти е пола календарска година скоро. Дур играчи како Левандовски буквално решетаат 2 календарски години по ред, едноставно се на високо ниво. Дел од нив ја немале таа среќа да освојат куп во шпанија и/или Копа со Аргентина каде што главна конкуренција ти е Бразил, којшто не е ко тој пред едно 15тина години. Ниту пак имале среќа да освојат некоја битна титула на клубски план.

Глупо е да лупаме 200 имиња и да пишуваме лектири, реално Левандовски и Жоржињо според мене требаше да бидат главни фавороти. Едниот пошто е буквално машина веќе со години, другиот пошто имаше предобра сезона и освои и ЛШ и ЕП со тимови кој што не беа фаворити во тие натпреварувања.

Аргентина беше фаворит за освојување на Копа уште пред да почне, Барселона беше топ 3 тим во Шпанија и беше фаворит за титула таа година, на крај само Куп освоија.
Тоа е таа разлика која што повеќето не сакаат да ја воочат. :)
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
Има едно 10 играчи минимум што се подобри од Меси последни 6 месеци. Не постои во ПСЖ а ср смеете Лева давал во Баерн лигата. Одлични двојни стандарди. Секако дека Меси требало 10+ златни топки. Секако.
Nabroj gi, bas me interesira.
Ako Messi ne zasluzi zlatna topka koj sezona 2021 ja igrase so mizerija Barca i prosecna Argentina i so negovata impresivna statistika, koj zasluzi?
Pobogu, duplo poveke MOTM od Lewa samo po sebe govori za negoviot ucinok.
Jes da e Messi padnat od forma, covekot bukvalno se vlecka po teren ama so eden dribling, pas, sloboden udar whatever resava mec. Lewa e vrven strelec I toa e toa. Ne e game changer, go nema toj individualen impact kako sto go ima Messi.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Nabroj gi, bas me interesira.
Ako Messi ne zasluzi zlatna topka koj sezona 2021 ja igrase so mizerija Barca i prosecna Argentina i so negovata impresivna statistika, koj zasluzi?
Pobogu, duplo poveke MOTM od Lewa samo po sebe govori za negoviot ucinok.
Jes da e Messi padnat od forma, covekot bukvalno se vlecka po teren ama so eden dribling, pas, sloboden udar whatever resava mec. Lewa e vrven strelec I toa e toa. Ne e game changer, go nema toj individualen impact kako sto go ima Messi.
По кој знае кој пат. Златна топка не се дава на кој е подобар играч во глобала. Него на тој што има подобра година вкупно. Меси не постои оваа полусезона. Во мртва Лига 1 едвај 1 гол има дадено се влече по терен ама пу пу не се важи тоа. Играл во просечна Аргентина ама па затоа цела Јужна Америка репрезентациите се светска класа па Аргентина заедно со Бразил не беа фаворити број 1 на копа Америка. Фали уште Аргентина и Барса да ги нарпавите на ниво на Беласица па достигнвуањето уште повеќе wow да му изгледа од прошла сезона.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
По кој знае кој пат. Златна топка не се дава на кој е подобар играч во глобала. Него на тој што има подобра година вкупно. Меси не постои оваа полусезона. Во мртва Лига 1 едвај 1 гол има дадено се влече по терен ама пу пу не се важи тоа. Играл во просечна Аргентина ама па затоа цела Јужна Америка репрезентациите се светска класа па Аргентина заедно со Бразил не беа фаворити број 1 на копа Америка. Фали уште Аргентина и Барса да ги нарпавите на ниво на Беласица па достигнвуањето уште повеќе wow да му изгледа од прошла сезона.
Taka e, MOTM nagrada se dava zato sto e licen. Pa vkupno Lewa ima samo poveke golovi i nisto drugo. Ne znam po koj parametar e lewa klucen igrac vo Baern, Baern I bez nego ke osvoese Bundes. Pa i Ibrahimovic na negovo mesto ke ima priblizno ista statistika.Eve, godinesna slika na Barcelona bez Messi.Prasanje e dali ke igraat europa liga.
Argentina kopa bez Messi mnogu verojatno nemase ni finale da igra.
Toa e taa razlika.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
КОЗААААААААААААААААААААААААААААААААААА!!!!!

И кога ќе се пензионира пак треба да биде во топ 3 конкуренција секоја година. :cool:
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
КОЗААААААААААААААААААААААААААААААААААА!!!!!

И кога ќе се пензионира пак треба да биде во топ 3 конкуренција секоја година. :cool:
Со моменталнава игра во псж бо топ 10 нема да е ...

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
Секако дека Меси требало 10+ златни топки. Секако.
10 не ама 7 минимум. Лапензи цапарап. :cool:
Автоматски споено мислење:

Со моменталнава игра во псж бо топ 10 нема да е ...

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
Меси не постои цела година веќе на играчки план, али ќеф е. И така никој нема да памти после 20 год, али ќе си стои бројот 7.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Taka e, MOTM nagrada se dava zato sto e licen. Pa vkupno Lewa ima samo poveke golovi i nisto drugo. Ne znam po koj parametar e lewa klucen igrac vo Baern, Baern I bez nego ke osvoese Bundes. Pa i Ibrahimovic na negovo mesto ke ima priblizno ista statistika.Eve, godinesna slika na Barcelona bez Messi.Prasanje e dali ke igraat europa liga.
Argentina kopa bez Messi mnogu verojatno nemase ni finale da igra.
Toa e taa razlika.
Секако. Секако. Може нема ни се квалификува Аргентина за Копа Америка да не беше Меси. Лева имал САМО повеќе голови и ништо повеќе и не бил клучен играч во Баерн. Секако. Одлична логика.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.763
Поени од реакции
13.411
Педри сосема заслужено си доби награда. Не е се толку неправедно. :)
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
Секако. Секако. Може нема ни се квалификува Аргентина за Копа Америка да не беше Меси. Лева имал САМО повеќе голови и ништо повеќе и не бил клучен играч во Баерн. Секако. Одлична логика.
Pa dobro, kvalifikacii so Latvija, Izrael, Avstrija, Slovenija I Makedonija e isto so osvojuvanje na trofej vo J.Amerika protiv timovi kako Cile, Ekvador, Urugvaj, Kolumbija I Brazil.
I da, ne e klucen igrac vo Baern.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom