Фудбалски вести

Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.208
Братот бил вреѓан цел натпревар и успеа да му закачи гол, јас да бев на негово место таквото ќе му го изваев после голот и ќе го пафтав накај трибината од кај шо идеа расистичките навреди па нека укаат цел ден ако сакаат после
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.554
Поени од реакции
13.885
Нема разлика помеѓу вреѓање на расна основа со било какво вреѓање на мајки шајки, чак второво е полошо. Но ова е фудбал, навивачите одат таму да се истушат прописно, а играчите имаат неколку милиони причини да си го истрпат тоа.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Братот бил вреѓан цел натпревар и успеа да му закачи гол, јас да бев на негово место таквото ќе му го изваев после голот и ќе го пафтав накај трибината од кај шо идеа расистичките навреди па нека укаат цел ден ако сакаат после
Баш тоа заборавив да пишам...после голот требаше плус мотивација да добие да го изигра цел натпревар со главата горе...па и по социјалниве мрежи шеруваат слики од него со некои глупи пораки, мислиш жената и децата му ги запалиле живи на плоштад..
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.007
Муабетов е правен 100 пати, али пак ќе прашам, зошто би те засегало нешто што некој идиот ќе довика од трибини, или во случајов мајмујнски крици? Абе играј си фудбал и кур те боли, расистички навреди има на буквално секоја утакмица, во секоја лига, само што не секој играч подлегнува на тие навреди, доколку сите постапат како овој, нема ни една утакмица на светов да се изигра..имало идиоти на трибините, и секогаш ќе има.
Штета, фудбалов е за забава, пред се за нас гледачите, и не е убаво да се трпат вакви срања секој пат кога некој ќе излезе на терен, ама мора психички да бидат појаки, и едноставно да не ги засега тоа што иде од трибините.
Проблемот е што клубовите, со исклучок на Англија, го дозволуваат тоа, и верувам дека на играчот тоа му е ептен криво, што не е заштитен. Срамна е и реакцијата на неговите соиграчи, кои наместо да застанат на негова страна, го направија она уште полошото, пробаа да го задржат на терен.

Едноставно, во овој свет, каде што не чини ништо да почитуваш друг, не го сфаќам расизмов и мајндсетот на некој да се разбуди сабајле, со намера да омаловажи друго битие кое е различно од него по основ на боја на кожа.

Нема подебилско размислување од тоа дека тој зима милиони, и мора све да трпи. Пред се, е човек. И како таков, е подлежен на навреди што ке допрат до него и ке реагира на истите. Некои од вас што пратат Англиски новинари, сигурно имате видено за Каролин Флек, водителка на Love Island. Жената се самоуби пред 2 дена зашто тролови на Твитер ја навредувале за афера која се испостави дека е лажна.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Зимала пари жената, мора да трпи навреди.

Оправдуваш омраза кон некој само поради тоа што таа личност заработува многу, нонсенс размислување според мене.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Верувам дека не им е сеедно, ама златен пример е Дани Алвеш кога му ја фрлија бананата, човекот си касна и си продолжи да игра...и него не му било сеедно, и него чуствата му биле повредени, ама менталниот склоп на еден професионалец треба таков да биде, особено на играчиве во боја. Верувам дека подобар пример остави Алвеш со тоа однесување одколку Марега.

Фудбалериве денес буквално со прст не мрдаат, дали клубот дали самите себе, обезбедени се со преведувачи, шофери, адвокати, агенти, кувари, и уште што не, нивна работа е само да се појават на тренинг и утакмица...ако ништо друго, мора и психички да ги спремаат во текот на сезоната, знаејќи дека неделно во просек се соочуваат со 60 000-100 000 навивачи, од кои добар број се класични идиоти, за кога ќе испаднат на терен, такви работи да не ги засегаат.

Али ајде, не сме искусиле на своја кожа, па да не мудруваме многу..
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Зимала пари жената, мора да трпи навреди.

Оправдуваш омраза кон некој само поради тоа што таа личност заработува многу, нонсенс размислување според мене.
Ne deka e za opravduvanje ova so vregjanjevo na rasna osnova, ama koga ke mu peat na Ronaldo iho de puta ili kako i da bese frazata, moze on da napusti teren i da bara odgovornost od klubot i navivacite ili ne vazi togas toa? Poso ne sfakjam kako rasizmot e epska navreda a recimo pcuenje majka, zena, deca, posakuvanje smrt na najbliski, e normalno i treba da pomine nekaznivo.

P. S. Da ne me sfatis pogresno, ne rekov deka ti gi odobruvas ovie raboti, nego mi se najde pogoden za citiranje.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ne deka e za opravduvanje ova so vregjanjevo na rasna osnova, ama koga ke mu peat na Ronaldo iho de puta ili kako i da bese frazata, moze on da napusti teren i da bara odgovornost od klubot i navivacite ili ne vazi togas toa? Poso ne sfakjam kako rasizmot e epska navreda a recimo pcuenje majka, zena, deca, posakuvanje smrt na najbliski, e normalno i treba da pomine nekaznivo.

P. S. Da ne me sfatis pogresno, ne rekov deka ti gi odobruvas ovie raboti, nego mi se najde pogoden za citiranje.
Знам дека не мислиш на мене и знам дека знаеш дека јас не оправдувам ама спред мене, расизмот е многу повеќе од „да ти ебам мајката“ затоа што расизам се случувал во минатото, се случува и денес, робовладетелство било, имаш и ден денес современи робови (кои не се само црни по боја) додека пак „да ти ебам мајката“ освен пцофка не претставува ништо, нит некој му ја ебел мајката на Роналдо, нит па мајка му е кучка (или како и да е преводот). Дека е навредливо, е, се слагам ама според мене не е на исто ниво.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.554
Поени од реакции
13.885
Проблемот е што клубовите, со исклучок на Англија, го дозволуваат тоа, и верувам дека на играчот тоа му е ептен криво, што не е заштитен. Срамна е и реакцијата на неговите соиграчи, кои наместо да застанат на негова страна, го направија она уште полошото, пробаа да го задржат на терен.

Едноставно, во овој свет, каде што не чини ништо да почитуваш друг, не го сфаќам расизмов и мајндсетот на некој да се разбуди сабајле, со намера да омаловажи друго битие кое е различно од него по основ на боја на кожа.

Нема подебилско размислување од тоа дека тој зима милиони, и мора све да трпи. Пред се, е човек. И како таков, е подлежен на навреди што ке допрат до него и ке реагира на истите. Некои од вас што пратат Англиски новинари, сигурно имате видено за Каролин Флек, водителка на Love Island. Жената се самоуби пред 2 дена зашто тролови на Твитер ја навредувале за афера која се испостави дека е лажна.
На Гризман навивачите на Атлетико цел меч му пееа да умре, на Суарез какви не навреди му имаат давано, за забите, за што не, Меси миџет, гоблин, дури во медиуми се имаат зафркавано за тоа, никој збор не вика. Што требаше, да напуштат терен и да протестираат? И илјадници други случаи, ама не се црнци или жени па јебига, нема врска.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.208
На Гризман навивачите на Атлетико цел меч му пееа да умре, на Суарез какви не навреди му имаат давано, за забите, за што не, Меси миџет, гоблин, дури во медиуми се имаат зафркавано за тоа, никој збор не вика. Што требаше, да напуштат терен и да протестираат? И илјадници други случаи, ама не се црнци или жени па јебига, нема врска.
Гризман дури му караа мајка на сред натпревар плачеше, ја рогна топката во публика ( а имаа контра) сакаше да напушти терен ама Торес го смируваше, па Годин мораше да оди кај навивачите на трибинаи да му кажува дека останува за да ја смири ситуацијата.
Како и да е не е иста ситуацијата.
Гледам има многу критики за соиграчите, не дека не го поддржуваат Марега туку го тераат да остани во игра и да не му обрнува внимание на некои неизживеани дебили на трибини кои се дојдени само да провоцираат, ако некој можеше и требаше да превземи нешто беше судијата, тука се прекинува натпреварот, казни го клубот со играње без публика па да видам пак нека скандираат.
Ама мислам дека е џабе, било какви мерки да превземат пак ќе се најди некоја залутана будала и ќе укана трибини.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
било какви мерки да превземат пак ќе се најди некоја залутана будала и ќе укана трибини.
Парична казна, доживотна забрана за влез на стадион и можеби затворска казна.
Звучи грубо ама во голема мера би го решило проблемот.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.372
Поени од реакции
42.563
Ne deka e za opravduvanje ova so vregjanjevo na rasna osnova, ama koga ke mu peat na Ronaldo iho de puta ili kako i da bese frazata, moze on da napusti teren i da bara odgovornost od klubot i navivacite ili ne vazi togas toa? Poso ne sfakjam kako rasizmot e epska navreda a recimo pcuenje majka, zena, deca, posakuvanje smrt na najbliski, e normalno i treba da pomine nekaznivo.

P. S. Da ne me sfatis pogresno, ne rekov deka ti gi odobruvas ovie raboti, nego mi se najde pogoden za citiranje.
Да ти посакуваат смрт на блиски (посебно деца) по мене бар е едно 100тина пати полоша ситуација од вреѓање на расна основа, ама ете со расизам се умара на секое можно поле па се нафатија да го искоренуваат и од спортот.

За 5-6 години ќе дојде ситуација Лингард да признае дека е педер и ќе му се испушти на некој играч да му каже "абе ајде пуши курац", па ќе јаде пола сезона бан оти го вреѓал за сексуалната ориентација.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Знам дека не мислиш на мене и знам дека знаеш дека јас не оправдувам ама спред мене, расизмот е многу повеќе од „да ти ебам мајката“ затоа што расизам се случувал во минатото, се случува и денес, робовладетелство било, имаш и ден денес современи робови (кои не се само црни по боја) додека пак „да ти ебам мајката“ освен пцофка не претставува ништо, нит некој му ја ебел мајката на Роналдо, нит па мајка му е кучка (или како и да е преводот). Дека е навредливо, е, се слагам ама според мене не е на исто ниво.
Sekako deka ne e, 5 veka sme bile pod ropstvo pa ne gledam nekoj poinaku da ne tretira vo odnos na turcite. Jbg denes poddrzuvacite na pederite i crncite se glavni niz svetot, na zdruzenijata za nivni prava mislam sekako, a dodeka mnogu ostanati raboti se zanemaruvaat, ete ko sto spomna Boro posakuvanje smrt na najbliski.

Jas sum za rigorozno da se kaznuvaat vakvi ispadi ko na navivacite na Gimaraes, ama mislam deka se preteruva so ova jadenjevo gomna za rasizmot. Preku kur ako go narekle cigan ili mu ukale, ke si platat kazna tie sto go praele toa i gotovo. Aj sea poso na Ikardi Wanda mu ja pcueja navivacite na Milan neka iskocese od igra i neka bojkotirase, ebate logikata.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Sekako deka ne e, 5 veka sme bile pod ropstvo pa ne gledam nekoj poinaku da ne tretira vo odnos na turcite. Jbg denes poddrzuvacite na pederite i crncite se glavni niz svetot, na zdruzenijata za nivni prava mislam sekako, a dodeka mnogu ostanati raboti se zanemaruvaat, ete ko sto spomna Boro posakuvanje smrt na najbliski.

Jas sum za rigorozno da se kaznuvaat vakvi ispadi ko na navivacite na Gimaraes, ama mislam deka se preteruva so ova jadenjevo gomna za rasizmot. Preku kur ako go narekle cigan ili mu ukale, ke si platat kazna tie sto go praele toa i gotovo. Aj sea poso na Ikardi Wanda mu ja pcueja navivacite na Milan neka iskocese od igra i neka bojkotirase, ebate logikata.
Еап брат, јас неам видено ниту слушнато турци (не само на спортски настан него општо) да ни викаат дека ни ги ебеле бабите и прабабите и дека ни ги силувале. Од друга страна, имам слушнато шкиптари како пеат дека ни ги ебат сестрите, па не мислам дека некој останува рамнодушен на такво скандирање.

Ниту едно е добро, ниту друго и не треба да се релативизира. Мене повеќе ме погаѓа ова, тебе тоа али како и да е, треба да биде казниво. Дека расизмот е „движење на тенка гранка“ се слагам и дека се обрнува премногу внимание на тоа кој што како кажал и што мислел, тоа никој не го негира ама најсериозно, за чудење ми е некој да замара за боја на кожа во 2020та, жими се'.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom