Фудбалски вести

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.819
Поени од реакции
83.084
Ако морам да бирам меѓу сменета ЛШ или ова ново натпреварување, би го одбрал првово
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
7.413
Поени од реакции
11.558
Какви казни? Ќе ги суспендираат од ЛШ? :D
Нема што казни да им прават, не им е газда УЕФА, се што може УЕФА да направи е да ги банира од ЛШ
Трансфери мансфери се е поврзано со уефа, правилата на игра, освен ако не планираат да направат паралелни институции за се, ама пак уефа е моќна организација, нема така едноставно да помине, ако решат да блокираат.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.038
Поени од реакции
4.778
Трансфери мансфери се е поврзано со уефа, правилата на игра, освен ако не планираат да направат паралелни институции за се, ама пак уефа е моќна организација, нема така едноставно да помине, ако решат да блокираат.
Ako resat golemite da napravat konkurencija na UEFA a UEFA se zakani deka site igraci sto ke igrat za tie ekipi nema da mozat da igrat za Nacinalnite timovi vo FIFA natprevaruvanjata. E sega koga ke vidis deka site igraci od pojakite drzavi igrat vo ovie ekipi i koga ke se odkazat i samite drzavi od nastapite vo FIFA kako Germanija,Italija,Spanija,Brazil i tn togas 50% od interesot za gledanje na Svetsko Evropsko prvenstvo ke opadne, mozebi odma nema da se sluce toa no so tek na godinite UEFA i FIFA ke pocnat da gubat sredstva finansiski od TV prava, sponzori. Znaci ovde ke bide interesna rabotata od finansiski aspekt i ke ima dosta borba.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.148
Поени од реакции
22.591
UEFA were due to announce major reforms to the Champions League tomorrow. The governing body are shocked by the decision and could sanction these 12 clubs heavily and EXCLUDE them from the Champions League next season.

(Source: @lnstantFoot)PSG are thought to believe that European competition should not be restricted to the richest clubs, and that smaller teams like Atalanta, Ajax or Leicester should have their shot.

A source added: “We are sticking to the tradition of UEFA.”

[@TheAthleticUK]
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.708
Поени од реакции
5.332
Според мене, многу сељачки потег од овие 12 величенствени. Ај енглезине, ама шо кур им е на миланскиве тимови?
Очаен елитистички - спротивно на духот на фудбалот - потег (n)
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.038
Поени од реакции
4.778
Федерациите нека ги исклучат од домашните натпреварувања(првенство, куп, лига куп) и ќе видиме колку сезони ќе траат.
Zamisli da gi isklucat Juventus Inter i Milan od domasnite natprevaruvanja, koj ke glede Seria A nikoj, koj ke im igra za reprezentacijata? Zamisli tie pari sto gi zima premier ligata za TV prava i gi isklucat, Mancester junajted/siti, liverpul, celzi, arsenal koj ke ja glede? ne odi toa tuku taka kako so ti si mislas.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
7.332
Поени од реакции
17.458
Им се заканија дека ќе ги исклучат од секакви домашни, европски и светски натпреварувања.
Играчите нема да имаат можност да играат за репрезентација.

EzRAUhpVUAc0Poz.png
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.819
Поени од реакции
83.084
Им се заканија дека ќе ги исклучат од секакви домашни, европски и светски натпреварувања.
Играчите нема да имаат можност да играат за репрезентација.

Прегледај го приврзокот 292562
Вака да го читаш ова, ќе речеш УЕФА е некоја душичка организација, а не корумпирана до немајкаде.

Иако, нели, во право се во ситуацијава, ама нека не глумат жртви кои отсекогаш биле на страна на фудбалот, а не на страна на профитот
 
Член од
14 април 2012
Мислења
27.031
Поени од реакции
46.799

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
33.948
Поени од реакции
49.438
Американцине во Ливерпул и Манчестер ај да разбереш, ама зошто Перез толку го форсира ова? Толку ли снема финансиска моќ?
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
7.413
Поени од реакции
11.558
Бум трас како што се надевав (y)
Автоматски споено мислење:

Американцине во Ливерпул и Манчестер ај да разбереш, ама зошто Перез толку го форсира ова? Толку ли снема финансиска моќ?
Тој што има пари сака повеќе, не се наситува.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.972
Ako resat golemite da napravat konkurencija na UEFA a UEFA se zakani deka site igraci sto ke igrat za tie ekipi nema da mozat da igrat za Nacinalnite timovi vo FIFA natprevaruvanjata. E sega koga ke vidis deka site igraci od pojakite drzavi igrat vo ovie ekipi i koga ke se odkazat i samite drzavi od nastapite vo FIFA kako Germanija,Italija,Spanija,Brazil i tn togas 50% od interesot za gledanje na Svetsko Evropsko prvenstvo ke opadne, mozebi odma nema da se sluce toa no so tek na godinite UEFA i FIFA ke pocnat da gubat sredstva finansiski od TV prava, sponzori. Znaci ovde ke bide interesna rabotata od finansiski aspekt i ke ima dosta borba.
Пред некое време имаше дека можеби ФИФА ќе застане зад овој проект.

А УЕФА (не дека ФИФА е нешто подобра) сама си е виновна што се претвори во типична балканска федерација, каде безвезни ликови меѓу себе се подржуваат и трошат пари кои се заработени токму по заслуга на овие големи клубови. Нема сигурно тие што вложуваат огромни пари, да дозволат да ги водат некои смешни алчни ликови од Источна Европа, кои се во сојуз со исти такви ликови од Западна Европа.

Сега треба да се види дали е ова уште една закана кон УЕФА или решиле да одат пожестоко. УЕФА не верувам дека ќе испадне победник доколу влезе во битка. Иако ќе има доста зезнати работи, затоа што во фудбал (како и во секој спорт во Европа), на различен начин се создаваат фудбалери, за разлика од спортистите во САД, па сепак ќе мора да има едно колку-толку отворено првенство и да се земе во предвид дека не може и таа супер лига да биде доволна сама за себе, без поширока соработка


А најмногу ме изнесмејаа коментарите од овие простори, демек така ќе се уништиле националните лиги, а нивните ни самите не ги гледаат.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
33.948
Поени од реакции
49.438
Тој што има пари сака повеќе, не се наситува.
Нормално, затоа се приклучени и другите клубови, не можат да одбијат толку пари. Ама он е основач, рамо до рамо со Американците на кои не им е гајле ни за традиција, за ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom