Фудбалски вести

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Вечерва Portimonense - FC Porto , голот на домаќините ми беше сомнителен.
Играчот на домаќините шутира (му доаѓа како асистенција), другиот напаѓач постигнува гол, а голманот е далеку позади нив, и од гол линијата има само еден одбранбен напаѓач.
Никој од нив не се буни за офсајд позиција , а според правилата мора напаѓачот да биде после два одбранбени играчи , за да не биде офсајд (Офсајд је правило у фудбалу које одређује да играч екипе која напада, у тренутку када му се упућује лопта од његовог саиграча, мора бити у линији или иза најмање два противничка играча (од којих је један најчешће противнички голман)).
Баш ме интересира некој што има судиско искуство, да го коментира ова? @nsan ?

ме збуни малце, ама излегуваат двајца играчи сами пред голман и едниот му додава на другиот запазувајќи дека се во линија и овај вториот дава гол - редовно голот е признат
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Вечерва Portimonense - FC Porto , голот на домаќините ми беше сомнителен.
Играчот на домаќините шутира (му доаѓа како асистенција), другиот напаѓач постигнува гол, а голманот е далеку позади нив, и од гол линијата има само еден одбранбен напаѓач.
Никој од нив не се буни за офсајд позиција , а според правилата мора напаѓачот да биде после два одбранбени играчи , за да не биде офсајд (Офсајд је правило у фудбалу које одређује да играч екипе која напада, у тренутку када му се упућује лопта од његовог саиграча, мора бити у линији или иза најмање два противничка играча (од којих је један најчешће противнички голман)).
Баш ме интересира некој што има судиско искуство, да го коментира ова? @nsan ?

Со оглед на тоа што голманот е напред ова е чист офсајд. Само еден играч од Порто има позади тој што асистира од Портимоненсе, а правилото е еден играч + голман (или два играчи).
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
ме збуни малце, ама излегуваат двајца играчи сами пред голман и едниот му додава на другиот запазувајќи дека се во линија и овај вториот дава гол - редовно голот е признат
Играчот 1 игра со нога, во ова позиција голманот е позади, има само еден одбранбен играч од гол линијата (а два треба да бидат)
1616274051339.png
Автоматски споено мислење:

Со оглед на тоа што голманот е напред ова е чист офсајд. Само еден играч од Порто има позади тој што асистира од Портимоненсе, а правилото е еден играч + голман (или два играчи).
Да , баш за ова зборев
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.386
Не може да биде офсајд, ако се во линија. Не знам што се буните. Да е играчот погоре на сликата нешто понапред, тогаш да, офсајд е. Не игра улога дали голманот или обичен играч е последен.

 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.057
Поени од реакции
17.751
Нема офсајд, топката при додавањето е понапред од играчот што го дава голот.

Кога тој што дава гол е зад топката во моментот на додавање, не мора ниту еден противнички играч да има зад него.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Даа да.. не ја приметив топката, my bad.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Нема офсајд, топката при додавањето е понапред од играчот што го дава голот.

Кога тој што дава гол е зад топката во моментот на додавање, не мора ниту еден противнички играч да има зад него.
Да во тој случај , така е. Јас првично мислев дека играчот што дава гол е пред овој што го подава. Ама сега кога гледам, ногата на овој што подава малце е понапред (т.е. топката), иако се добива чуство дека тој што дава гол е понапред од овој што подава.
1616277907348.png
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.899
во среда почнува У21 Европско првенство во фудбал, домаќини Словенија и Унгарија, во четири града ќе се игра во Словенија и четири во Унгарија, финалето е во Љубљана. Интересно е што во овој фифа термин за репрезентации ќе се одигра групната фаза, а нокаут фазата ќе е во мај.

Титулата ја брани репрезентацијата на Шпанија.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Bayern Munich's Eric Maxim Choupo-Moting is missing from Cameroon international duty because the federation accidentally sent his call-up to their own email address instead of his, according to SPORT BILD ‍♂

:pos:
Најверојатно истово се има случено со мејлот во кој ми честитаат покачување на платата на 1000 евра, па затоа уште го немам добиено. :(
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.386
Најверојатно истово се има случено со мејлот во кој ми честитаат покачување на платата на 1000 евра, па затоа уште го немам добиено. :(
Те боли уво, барем платата легнува секој први.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Леле логото :sick:
Со кој ум бре, златно лого си имаа, на шо личи ова, како да го има правено дете од прво одделение.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па сите се префрлаат на plain дизајни, полесни се и за печат, ќе ви потврди секој графички дизајнер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom