Фудбалски вести

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Курцоа најдобар голман. :Pos:

Ова со Дани Авеш покажува на кое дно е оваа награда.

Чисто маркетиншки, од далеку се гледа кои играчи се форсираат, Роналдо да беше играч на Реал ќе ја добиеше оваа награда.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
Куртоа најдобар голман, гасете интернет доста е



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117
A nekoj da go objasni toa kurtoa najdobar golman a vo timot na godinata de gea za golman ?

Toa neli odi ako si najdobar golman ke bidas i vo najdobrite 11?
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Роналдо пак ќе си земе Балон Д'ор и сите среќни и задоволни. :D
Кога се доделува? И кој е критерумот за доделување, како се гласа?

Порано (до 2015та) се викаше Fifa Ballon D'or и гласаа новинар, капитен и селектор, од секоја држава. Од 2016та се разделија наградите, Фифа си бира свој (денешново од Модрич) по истиот принцип (новинар, капитен и селектор), а Франс Фудбал си доделува златна топка, ама не ми е јасен критериумот.

Затоа мислам дека ова од Фифа се смета како попрестижно од 2016та наваму.
 
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Кога се доделува? И кој е критерумот за доделување, како се гласа?

Порано (до 2015та) се викаше Fifa Ballon D'or и гласаа новинар, капитен и селектор, од секоја држава. Од 2016та се разделија наградите, Фифа си бира свој (денешново од Модрич) по истиот принцип (новинар, капитен и селектор), а Франс Фудбал си доделува златна топка, ама не ми е јасен критериумот.

Затоа мислам дека ова од Фифа се смета како попрестижно од 2016та наваму.
Балон д ор се доделува од 1956.

Ако нешто што трае 3 години има поголем престиж од нешто што трае 62 години во ред.



Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Балон д ор се доделува од 1956.

Ако нешто што трае 3 години има поголем престиж од нешто што трае 62 години во ред.



Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Затоа и прашав, по кој критериум даваат Балон Д'ор од 2016та наваму. Да го знам критериумот ќе нема дилема што е порелевантно.
До 2015та беше по принципот на Фифа, сега како е? Ако бираат пак селектор-капитен-новинар, не гледам како би биле различни резултатите од ова денес, кога истите луѓе гласаат.

И не трае 3 години, од 1991 се доделува најдобар играч според Фифа.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.664
Кога се доделува? И кој е критерумот за доделување, како се гласа?

Порано (до 2015та) се викаше Fifa Ballon D'or и гласаа новинар, капитен и селектор, од секоја држава. Од 2016та се разделија наградите, Фифа си бира свој (денешново од Модрич) по истиот принцип (новинар, капитен и селектор), а Франс Фудбал си доделува златна топка, ама не ми е јасен критериумот.

Затоа мислам дека ова од Фифа се смета како попрестижно од 2016та наваму.
Еве што вика за лани:

The Ballon d'Or was voted for by 176 journalists – one from each country on France Football's voting list – and Ronaldo received 946 points, equaling 33.76% of the votes.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Баталете муабетиве, што е со модниот избор на 90% од фудбалериве бе, на тие пари можат да имаат перфекција одела од кој дизајнер и да сакаат. Циганон Алвеш поготово, кога ќе помислиш дека не може да се појави бетер, секогаш е тука следната сезона да те демантира.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Затоа и прашав, по кој критериум даваат Балон Д'ор од 2016та наваму. Да го знам критериумот ќе нема дилема што е порелевантно.
До 2015та беше по принципот на Фифа, сега како е? Ако бираат пак селектор-капитен-новинар, не гледам како би биле различни резултатите од ова денес, кога истите луѓе гласаат.

И не трае 3 години, од 1991 се доделува најдобар играч според Фифа.
Зошто бе вака сеа да се натегаме, ај ако не ти е јасно отвори Википедија, таму детално си пишит од кога е споена со Фифа до кога и како продолжила.

Ево...

The Ballon d'Or (French pronunciation: [balɔ̃ dɔʁ]; "Golden Ball") is an annual footballaward presented by France Football. It has been awarded since 1956, although between 2010 and 2015, an agreement was made with FIFA and the award was temporarily merged with the FIFA World Player of the Year, and known as the FIFA Ballon d'Or. However, the partnership ended in 2016 and the award was reversed back to Ballon d'Or, while FIFA also reverted to its own separate annual award (now named The Best FIFA Football Awards).

Conceived by sports writer Gabriel Hanot, the Ballon d'Or award honours the male player deemed to have performed the best over the previous year, based on voting by football journalists. Originally it was an award for players from Europe. In 1995 the Ballon d'Or was expanded to include all players from any origin that have been active at European clubs.[1][2] Finally in 2007 it became a global prize with all professional footballers from around the world being eligible.[3]


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Златната Топка има многу поголема традиција и за мене е попрестижна награда. Ама интересно е да има вака два избора. Баш ме интересира дали Модриќ ќе ја лапне и таа награда.

Инаку чисто како fun fact до сега изборот на ФИФА и на Франс Фудбал се разликувал седум пати: 1991 (Матеус од ФИФА, Папен од ФФ), 1994 (Ромарио од ФИФА, Стоичков од ФФ), 1996 (Роналдо од ФИФА, Замер од ФФ), 2000 (Зидан од ФИФА, Фиго од ФФ), 2001 (Фиго од ФИФА, Овен од ФФ), 2003 (Зидан од ФИФА, Недвед од ФФ), 2004 (Роналдињо од ФИФА, Шевченко од ФФ).
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Еве што вика за лани:

The Ballon d'Or was voted for by 176 journalists – one from each country on France Football's voting list – and Ronaldo received 946 points, equaling 33.76% of the votes.
Значи само новинари.
Логички поголема релевантност има изборот од Фифа (капитен-селектор-новинар) и јавно објавена листа од секој глас (секој може приговор да поднесе), него изборот на Златна топка само од новинари. Ама океј на некој ако му е побитно тоа што Балон Д'ор се доделувало 60 години, а од Фифа 30, негов личен избор. :)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
Баталете муабетиве, што е со модниот избор на 90% од фудбалериве бе, на тие пари можат да имаат перфекција одела од кој дизајнер и да сакаат. Циганон Алвеш поготово, кога ќе помислиш дека не може да се појави бетер, секогаш е тука следната сезона да те демантира.
Ѓупска работа, колку и да имаат пари ѓупското никогаш нема да му се искорени


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.109
Поени од реакции
20.948
Значи само новинари.
Логички поголема релевантност има изборот од Фифа (капитен-селектор-новинар) и јавно објавена листа од секој глас (секој може приговор да поднесе), него изборот на Златна топка само од новинари. Ама океј на некој ако му е побитно тоа што Балон Д'ор се доделувало 60 години, а од Фифа 30, негов личен избор. :)
Златната топка секогаш имала поголема важност од наградата на фифа (кои иначе од 2010 до 2015 се споија во едно - златна топка на фифа, но сега повторно се раздвоија).
За мене и 2те се еднакво неважни, без разлика дали гласаат само новинари, или и капитени и селектори. Тоа ти е лично мислење, демек тие се најпаметните па одлучуваат кој ќе биде најдобар.
Плус целава работа ми е многу балканска, играчите си гласаат за свои другарчиња (клупски или репрезентативни колеги) а и селекторие за свои сонародници.
На пример, 10 години доминираат Меси и Кристијано, а годинава Меси за прв пат го заокружи Кристијано. Од друга страна, Кики ниеднаш нема дадено ниеден поен на Меси.
На 2 пати Кики иако беше капитен не гласаше туку даваше на друг рандом соиграч од репрезентацијата да гласа, за да може он да добие 5 поени (пошо според правилата оној кој гласа не може сам себе да си даде поени). :pos:
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.757
Поени од реакции
20.465
Турциве навалија по коментари на фб и твитер за одлукава :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom