Фрлање бидермаер

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Сум фатила и тоа не по моја желба... Татко ми ме натера да застанам во ред зашто беше сигурен дека ќе го фатам и стварно го фатив ама ништо, џабе е...нит се омажив, нит дечко фатив , нит среќа у љубов имав годината. Затоа више букети не фаќам, што е сигурно сигурно е :pos2:
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Стварно и мене ми е смешно. Ај ок, стасани и префтасани за мажење па немажени тргнале да се тепаат за бидермаер ок. Суеверие и верие, сеедно.
На 22 да се буткам за бидермаер ноу веј.
Па и да се мажи сега некоја другарка, не би го фаќала.
Рано е бре. :nenene:
 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
Стварно и мене ми е смешно. Ај ок, стасани и префтасани за мажење па немажени тргнале да се тепаат за бидермаер ок. Суеверие и верие, сеедно.
На 22 да се буткам за бидермаер ноу веј.
Па и да се мажи сега некоја другарка, не би го фаќала.
Рано е бре. :nenene:
Зошто на сите им изгледа тоа смешно:tapp:Потајно сите веруваат и сакаат да го фатат.Па затоа и ги има тие буткања и скоќања.Или "Дај ми едно цветче,да ме фати мајата".Ако не веруваат зошто сите бараат?
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
фаќањето бидермаер нема воопшто значење барем гледано од луѓето кои фатиле и не фатиле бидермаер, среќата во љубов сите порано или покасно им доаѓа а фрлањето бидермаер е само обичај кој ја прави поинтересна свадбата,

во некои земји на пр. Хрватска покрај бидермаер се фрла и подвезица има доста незгодни случи по такви свадби кога девојка коај веќе има дечко ќе фати букет а друг дечко ќе фати подвезица се верува дека тие двајца ќе се земат во иднина, но секако мислам тоа нема никава врска со реалноста,

но секако најсмешно ми е кога бидермаерот ќе го фати машко баш последната свадба на која бев букетот го фати машко :pos2::pos2::pos2::pos2:
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Според мене сепак мислам дека нема везе тоа дали ќе го фатиш бидермаерот или не, едноставно сум бил сведок каде една девојка го фаќа бидермаерот, а после 3-4 месеци друга се омажи..што значи дека сепак е само суеверие тоа со бидермаерот.:icon_lol:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
За некои точно,за некои не.Едно девојче еднаш фати бидермаер,ама не се омажи она туку сестра и:pos2:
Јас го фатив еднаш и тоа случајно и оп другата година кај мене свирки и тапани.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ние по подвезицата сме повеќе не толку по бидермаерот :icon_lol:.
Има таков друг обичај освен кај нас овде што имам сретнато невестата да фрла подвезица?
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Еднаш на една свадба фрлаше невестата и слабо го фрли изглеа и едно девојче 7-8 години го фати!:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Ние по подвезицата сме повеќе не толку по бидермаерот :icon_lol:.
Има таков друг обичај освен кај нас овде што имам сретнато невестата да фрла подвезица?
Па во хрватска колку што иам чуено.Бев еднаш на една свадба кај што фрлаа подвезица ама не ми беше воопшто провокативна невестата па да ја фаќам:drk:

За некои точно,за некои не.Едно девојче еднаш фати бидермаер,ама не се омажи она туку сестра и:pos2:
Јас го фатив еднаш и тоа случајно и оп другата година кај мене свирки и тапани.
Ја викам не седи кај што не ти е место.Што барала до сестра и:)после крив ѓавол.
 
Член од
17 ноември 2009
Мислења
84
Поени од реакции
7
јас сум фатила 2 бидермаера....
првиот ми го украдоа циганчиња кои се моткаа низ црквата...
вториот го чував додека не се напраи пепел....
еве поминаа толку години, па на свадба не ни помислувам....
можда само ми е хоби фаќањето бидермаери
хехехехехехехехеххехех
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
јас сум фатила 2 бидермаера....
првиот ми го украдоа циганчиња кои се моткаа низ црквата...
вториот го чував додека не се напраи пепел....
еве поминаа толку години, па на свадба не ни помислувам....
можда само ми е хоби фаќањето бидермаери
хехехехехехехехеххехех
Циганите ти ја украле среќата:helou::ija:
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Вистинската жена иде и си фаќа дечко и пократко време се земаат. А додека сите останати чекаат да фатат бидермаер.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
е што некое девојче ќе се распизди да го фати бидермаерот и ај невестава ќе го фрли помалку за да го фати 6-7 годишното дете. И ај сега в година ќе се мажи??:nenene: ма дај
 

Kajgana Shop

На врв Bottom