Фрлање бидермаер

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
Фрлањето бидермаер е обичај што сте го виделе на секоја свадба.Верувањето е дека оној кој ќе го фати наредната година ќе се омажи:back:Секогаш сум учествувала во фаќањето,но никогаш не сум го фатила.Порано скокаа по него само девојки под услов да не се мажени ама сега скокаат и машките па кому иде:)..Многу ми е интересен тој дел бидејќи понекогаш доаѓа и до тепачки за него.Иначе искуства?Сте фрлале сте фаќале?Но совет немојте како оваа на
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
И мене ми е интересен обичај, баш го сакам моментот на фрлање на бидермаерот. Иначе не сум фрлила до сега, скраја да е, уште сум млада :)icon_lol:), а не сум ни фатила. Еднаш за малце... прашање на секунди беа. :)
 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
И мене ми е интересен обичај и баш го сакам моментот на фрлање на бидермаерот. Иначе не сум фрлила до сега, скраја да е, уште сум млада :)icon_lol:),а не сум ни фатила. Еднаш за малце... прашање на секунди беа. :)
Aj ќе биде.Кога ќе ти дојде време:helou:Ако си го фатела ќе требало да те мажиме:back:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Aj ќе биде.Кога ќе ти дојде време:helou:Ако си го фатела ќе требало да те мажиме:back:
Хахахахаха, да, да, среќа што не го фатив, иначе ќе требаше стројници, да најдеме зет, будала што ќе сака да ме земе, и да си ја скратам младоста. :icon_lol:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Сум фатила еднаш, ама ни мажење ни бутур. Нормално, кој вервит во то. :pos:
Инаку, ми се свиѓа обичајот, ок е.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Сум фатила еднаш, ама ни мажење ни бутур. Нормално, кој вервит во то. :pos:
Инаку, ми се свиѓа обичајот, ок е.
Долга врска,не мување и принцот е твој:je::music5:
Јас никогаш не скокам дека сум машко ама бидермаерот буквално во глава ќе ме удреше па пружив рака и го фатив:)
Сега уште да се оженам
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Интересен момент ми е,ама само заради тоа што уживам да гледам како некои се трудат со сите сили да го фатат.Никогаш не сум фатила,а не се ни трудам да фатам.Можеби затоа што не верувам дека наредната година година јас ќе бидам невеста.

Али моментот кога се трудат да го фатат,па дури довикуваат на која страна,па кога ќе се стрчаат,скокање,газење,и изразот на лицето на тој/таа што го фатил/а,озарен од среќа...:icon_mrgr priceless.
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
Пред многу години фатив едно цветче од букетот :pipi: зошто до мене имаше неколку девојки што се затускаа за букетот како кокошки за зрно пченка шо се прпелкаат, па го растурија и едно цветче падна и си го зедов.
Иначе интересен ми е овој дел од свадбите, разбива монотонија некако, да не е се опа цупа :)
 

Fragola

највкусната јагодка..
Член од
25 септември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
7
Ниту сум фатила ниту фрлала,сеуште,ама интересно ми е за глеање онака коа се тепаат жените која ќе го фати..:pos2:
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Moра да верува некој во обичаите, за да постојат.
Не верувам во ова, сестра ми на 6 свадби по ред фати бидермаер па се омажи после 8 години :pos:.

Никогаш не стојам , зошто нервози ме фаќаат ко гледам што се прават за да го фатат, од соблакање на штиклите до мавање со нив.

И така.:kez:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.027
Го имам фатено 2 пати до сега фалафала:
Ми рекоа дека ако го фатам уште еднаш и готова сум, затоа сеа си седам мирна..
Ама шо да праам, 2 пати сам у раце ми дојде..
Еднаш у прв ред, еднаш у последен:)

Првиот пат додуша за инает беше повеќе, татко ми ме предизвика и прво шо напраив е му се свртев со победнички израз на лицето.
Вториот пат ми рече „Ај иди земи им го бидермаерот и да си одиме дома“
Стварно сакав да си одам дома :nesum:

За среќа никој не се тепаше со мене, сите беа фер играчи, ама сум глеала тепачки, за жал.
Инаку, не сум мажена, така да нишо од тоа за следната година свадба.
Знам во Полска дека као наводно за 3 години тој шо ќе го фати ќе направи свадба и тие шо го фатија за кои знам направија свадба за 3 години.

Ама се распишував -.-:
 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
Го имам фатено 2 пати до сега фалафала:
Ми рекоа дека ако го фатам уште еднаш и готова сум, затоа сеа си седам мирна..
Ама шо да праам, 2 пати сам у раце ми дојде..
Еднаш у прв ред, еднаш у последен:)

Првиот пат додуша за инает беше повеќе, татко ми ме предизвика и прво шо напраив е му се свртев со победнички израз на лицето.
Вториот пат ми рече „Ај иди земи им го бидермаерот и да си одиме дома“
Стварно сакав да си одам дома :nesum:

За среќа никој не се тепаше со мене, сите беа фер играчи, ама сум глеала тепачки, за жал.
Инаку, не сум мажена, така да нишо од тоа за следната година свадба.
Знам во Полска дека као наводно за 3 години тој шо ќе го фати ќе направи свадба и тие шо го фатија за кои знам направија свадба за 3 години.

Ама се распишував -.-:
Тоа е во Полскиот закон:vozbud:Кај нас е на една година,за да има повеќе мажачки,да ни расне наталитетот.:eek:lee:
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
13
Не верувам многу во ова, али ради реда ај.
Го имам фатено еднаш.
Не бев многу заинтересирана, сите се буткаа напред а ја стоев позади и бидермаерот падна право кај мене. Се обидоа да ми го грабнат, ама не го давав :)
Додека го однесов дома пола беше исчупан, сите што ќе поминеа "дај едно цветче" и ќе ми грабнат. :toe:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Бидермаер да фатам, жива брука :kesa: Да стојам у ред и да се тепам за букет, за што? За мажачкааа? Bitch please :icon_lol:
Добар сеир е у секој случај. Чоек да се чуди колку жени би убиле за да се омажат.
Нека си стојат тие што имаат желба да се мажат догодина. Ја у наредниве 5-6-7-8-9... не планирам да се такмичам за бидермаер :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom