Фриленсер (Freelancer)

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.878
Поени од реакции
84.182
Пајонир ми го бара ова..

Ова Бизнис левел неам појма што е....
Акаунт верификејшн е за слика од лична карта..

1573925416582.png


Една година го користам Пајонир и до сега не ми побарале нешто вакво..што се дешава ако не им пратам лична?

Ако некој сака да го замарам со прашања и сакада помогне нека пише ПП :D
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Пајонир ми го бара ова..

Ова Бизнис левел неам појма што е....
Акаунт верификејшн е за слика од лична карта..

Прегледај го приврзокот 222394


Една година го користам Пајонир и до сега не ми побарале нешто вакво..што се дешава ако не им пратам лична?

Ако некој сака да го замарам со прашања и сакада помогне нека пише ПП :D
Ништо страшно, само како потврда од кај ги заработуваш парите, пишуваш што работиш, линк ставаш до профилот на апворк пример, и тоа е тоа.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.023
Дали има некој што работи на Фриленсер.ком?
Имам работено на фивер.ком и апворк.ком и сум немал никакви потешкотии.

Пред некој ден направив акаунт на фриленсер. Пратив пропозал, во рок од 1 сат ми стигнува за да ме хајрне, го прифатив. Плус порака во чат од истиот како тоа јас сум одбран за работа бла бла и најдолу контактирај ме на скајп тој и тој. Ама пошто е забрането, зборот Скајп беше пишан SKUP или нешто слично со некои унгарски/грчки букви. Нели, да не се избриши автоматски пораката.
Ги немаше приложено сите потребни информации, па му пишав на чатот дека не е дозволено комуникација надвор од платформата. Е арно ама братот го нема да врати, а му беше хитно.
По 3-4 часа пуштам уште 2 пропозали, ми стигнува БУКВАЛНО ИСТАТА ПОРАКА. Со таа разлика што наместо скајп имаше пратено меил. Друга особа, други податоци.
Му вратив и него исто, дека се што се договараме треба да биде тука. Поучен од првиот случај, не ја прифатив понудата дури не ми врати на чат
И сеа 2 дена има поминато, за живи ги нема и двајцата. Си мислам дека е некој фриленсер робот кој што проверува дали сум лојален или не т.е дали ќе ги прифаќам тие педерски работи. :icon_lol:
Во меѓувреме не можам да аплицирам на др проекти, затоа што ми стои извичник, дека имам не прифатени понуди.
И истекува тајмерот, и на првиот што прифатив а го нема имам некои си 2-3 дена да му направам деливери, и тајмер од 5-6 дена кај тој што немам прифатено.

Помош некој?
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
20
Ме интересира доколку имате искуство со remote работа. Имам најдено клиент за кој работам 20 часа неделно па сега треба да се префрлам на 40 часа и да му дадам понуда. Ме интересира дали доколку за 20 часа го плаќа саатот $10 за 40 саати да продолжам со иста сатница, или да намалам дека ќе бидат повеќе часа или да зголемам бидејќи повеќе време ќе сум достапен. Ваши искуства/мислења?
И доколку некој работи мануал + аутоматион тестинг како се движи сатница?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Ме интересира доколку имате искуство со remote работа. Имам најдено клиент за кој работам 20 часа неделно па сега треба да се префрлам на 40 часа и да му дадам понуда. Ме интересира дали доколку за 20 часа го плаќа саатот $10 за 40 саати да продолжам со иста сатница, или да намалам дека ќе бидат повеќе часа или да зголемам бидејќи повеќе време ќе сум достапен. Ваши искуства/мислења?
И доколку некој работи мануал + аутоматион тестинг како се движи сатница?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Зашо да намалуваш? Јас би зголемил. Ова $10 е малку. Колку искуство имаш и од која земја ти е клиентот?
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Jaс си го ценев саатот на 30еур. Без платформи :) директ комуникација со клиенти.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
20
Jaс си го ценев саатот на 30еур. Без платформи :) директ комуникација со клиенти.
Што работиш и колку години искуство? И дали 30 еур за фул тајм или за повремени проекти?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Не беше fulltime, 10+ години искуство. Клиенти од USA.
На почетник како мене што сака да работи онлајн,со одлични познавања на англиски и компјутери,што му препорачуваш,на кој сајтови,каква работа и слично,евети како искусен со 10+ годишно искуство
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
На почетник како мене што сака да работи онлајн,со одлични познавања на англиски и компјутери,што му препорачуваш,на кој сајтови,каква работа и слично,евети како искусен со 10+ годишно искуство
Би ти препорачал да набилдаш искуство во некоја фирма барем 3-4 години.
Па потоа да бркаш онлајн свирки.
Мислам дека пристапот директ на оналјн без искуство е лош.
Според мене никој не сака да се замара со јуниори на сајтовите за фриленс, обично таму имаш конкретен таск за сработување и тоа е тоа.
Друга опција е remote work шо е нели различно бидејки си вработен фулл тајм само не си присутен физички.

Ако баш сакаш оналјн ... без искуство, мислам дека мора да имаш импресивно CV и доста добри лични проекти.
Друга опција да земеш да изработиш некоја апликација/сервис и да ја шиткаш.

Тоа е мое лично мислење и немора да значи дека е точно, може да грешам.
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
109
Поени од реакции
18
Друштво,

Во преговори сум на Upwork со еден клиент за работа. Ова ми е прв проект. Ме интересира следново:

Проектов за кој преговараме е голем и сложен, но сепак мислам дека ќе можам да го завршам.

Ме интересира, што ако во некоја фаза од работава заглавам со работа и не можам да продолжам понатаму? Какви последици би се појавиле ако се откажам (освен што веројатно би имал негативни поени на мојот профил)?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.095
Поени од реакции
28.827
Друштво,

Во преговори сум на Upwork со еден клиент за работа. Ова ми е прв проект. Ме интересира следново:

Проектов за кој преговараме е голем и сложен, но сепак мислам дека ќе можам да го завршам.

Ме интересира, што ако во некоја фаза од работава заглавам со работа и не можам да продолжам понатаму? Какви последици би се појавиле ако се откажам (освен што веројатно би имал негативни поени на мојот профил)?
Outsourcing, мислам логично е ако заглавиш да побараш помош, ќе платиш нешто ама јбг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom