Фризирање на мотор

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Цела филозофија е тој процес кој е индивидуален,зависи што кола правиш,за што и што сакаш од тоа да добиеш и не е само фризирање на мотор,секој дел внатре во моторот кога се обработува се друго не е веке исто,еве да кажеме опелов 2.0 турбо се форсира и до 400-500hp па и до 800-1000hp,сакаш само турбина,клипови и други ситници или многу поголем зафат кој би опфатил скоро 90% од моторот,кога ке се донесе до посакуваната моќ нормално и шасиски треба многу работи да се сменат,има комбинација со дискови,друга летва,полуосовини,дискови предни задни,амортизери итн,преносот кој е многу важна работа за да функционира моторот,а и моќта истовремено,пак ќе кажам и тоа е индивидуално,плочки за кочење,чаури претежно (power flex) и усште многу пропратни работи кој се многу пари,не е само мотор како мотор што некој си замислил..
Bas me interesira posto te gledam strucnjak, kako tie 800-1000 HP so si gi pisal ke gi preneses na asfaltot?
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
124
Поени од реакции
61
Pa mokta e taa,na 402m koga zborime za drag kolata e tolku samo sto ne mozes cela da ja iskoristi na tolku malku,a po tvoe treba 2000 da bide za 1000 da imas na 402 ? :)
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
толку многу снага гумите вртат во место а колата не оде
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Pa mokta e taa,na 402m koga zborime za drag kolata e tolku samo sto ne mozes cela da ja iskoristi na tolku malku,a po tvoe treba 2000 da bide za 1000 da imas na 402 ? :)
За кој кур тогаш ја фризирам, ако неможам да го видам или осетам максимумот од 1000 КС..
Не зборевме за драг трки на 400 метри, туку општо за фризирање. Но не битно, во МК што ќе фризираш? Ауди А2?
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
124
Поени од реакции
61
Другар многу е важно дали е за драг или не е,едно е тоа,а друго е кружна или брдска трка,како прво колите една со една врска немаат,драг кола сосема друга филозофија е,и не знам кај си читал дека не можеш да извадиш 1000hp,еве ако не за драг за што планираш да спремаш ауто?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Другар многу е важно дали е за драг или не е,едно е тоа,а друго е кружна или брдска трка,како прво колите една со една врска немаат,драг кола сосема друга филозофија е,и не знам кај си читал дека не можеш да извадиш 1000hp,еве ако не за драг за што планираш да спремаш ауто?
Не си ме сфатил ти другар, не реков дека сакам да фризирам, туку ако веќе вложувам сакам тоа да ми се врати..
Прашањето е на динамометар ќе извадиме 1000КС, туку каде ќе ги употребиме, тоа е вистинското прашање. Не вреди, една вреќа пари ќе дадеш, и пак ништо.
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
124
Поени од реакции
61
Па види сега ти не знам дали некогаш си правел нешто или пишуваш демек еве да кажеш нешто
Пак ке ти кажам,кога правиш ауто не го правиш за да се возис низ улициве,тие пари ти се неповратни кај нас,имаш трки Грција,Бугарија итн,тоа е мерак,не знам дали сакаш да прашаш што има повратно финансиски или која е целта на правењето? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom