Фрижидер

  • Креатор на темата Deleted member 19276
  • Време на започнување

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
liebherr можда е малку поскап ,али вечен е.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Favorit ни под разно.Се исклучува кога у текне и со саати не лади многу често вода тече од него.Преку зима мора да е во добро затоплени простории инаку нема шанса да лади.Искрено премногу сум разочаран од нив.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Преку зима мора да е во добро затоплени простории инаку нема шанса да лади.Искрено премногу сум разочаран од нив.
Ako se raboti za delot kaj sho e za odrzhavanje - da, znachi dole recimo ti e namesteno da bara 6 stepeni a ti u prostorijata ako imash manje od 6 avtomatski se gasi termostatot poshto vekje friziderot ja ima taa temperatura
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Не ми се допаднаа Midea и Fuego. Би го зголрмил буџетот за фрижидер до 13.000 денари.

Гледав фрижидери во Нептун, Сетек и Техномаркет.

Конкретно ги гледав овие модели, но може да препорачате и вие нешто.
Ne sum siguren dali e skroz istiot model, ali moite imaat ovakov(na lik) beko, 3 godini eve raboti bez problem, od neptun go zemaa. Komorata e mala pa ako ne planiras mnogu raboti da zamrznuvas zimaj go.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554
Moжеби се поскапи ама вреди да се инвестира во еден од овие.

Автоматски споено мислење:

Ми се допаѓа Gorenje на новиве фрижидери No Frost што имаат добра организираност. фиоките за зеленчук и овошје се направени да храната зеленчук и овошје останува посвежа.
Вчера купив за дома ваков. Не се сеќавам точно кој модел е, сеуште не ми е вклучен. Треба да го вадам деновиве стариот бидејќи ми е вграден.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зошто вреди? Ако не се со инвертер мотор чао и пријатно.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Moжеби се поскапи ама вреди да се инвестира во еден од овие.

Автоматски споено мислење:

Ми се допаѓа Gorenje на новиве фрижидери No Frost што имаат добра организираност. фиоките за зеленчук и овошје се направени да храната зеленчук и овошје останува посвежа.
Вчера купив за дома ваков. Не се сеќавам точно кој модел е, сеуште не ми е вклучен. Треба да го вадам деновиве стариот бидејќи ми е вграден.
Со здравје да се служиш!
Инаку Gorenje одамна се влече на стара слава (продава бренд, во суштина е Hisense China).....нема трага од квалитетот што некогаш го имаше.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554
Со здравје да се служиш!
Инаку Gorenje одамна се влече на стара слава (продава бренд, во суштина е Hisense China).....нема трага од квалитетот што некогаш го имаше.
Фала ти премногу.

Не сум го знаел ова за Gorenje. Сепак ми се допаѓа и како дизајн Gorenje a и функциите се одлични што го има фрижидерот.
Највеќе го зедов заради тие големи комори/фиоки за замрзнување. Предходниот Gorenje ми беше малечок од оние со малечка комора за замрзнување која ако го наполниш со три четири кеси месо немаш веќе место за ништо друго. После 12 години и можеби повеќе почна да ми фаќа мраз, вратата од замрзнувачот се скрши и плус беше вграден а за вграден сум слушал дека е лошо затоа што нема на фрижидерот добро да му работи моторот.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
Фала ти премногу.

Не сум го знаел ова за Gorenje. Сепак ми се допаѓа и како дизајн Gorenje a и функциите се одлични што го има фрижидерот.
Највеќе го зедов заради тие големи комори/фиоки за замрзнување. Предходниот Gorenje ми беше малечок од оние со малечка комора за замрзнување која ако го наполниш со три четири кеси месо немаш веќе место за ништо друго. После 12 години и можеби повеќе почна да ми фаќа мраз, вратата од замрзнувачот се скрши и плус беше вграден а за вграден сум слушал дека е лошо затоа што нема на фрижидерот добро да му работи моторот.
,,, potreben e povekje prostor od zidot da ima cirkulacija na vozduh i podobro ladenje,,,
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554
Денеска конечно го активирав фрижидерот. Е сега има опција fast freeze па ме интересира колку време треба таа опција да е вклучена? Никаде тоа не најдов да пишува во упатството, само пишува дека може да се исклучи.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Денеска конечно го активирав фрижидерот. Е сега има опција fast freeze па ме интересира колку време треба таа опција да е вклучена? Никаде тоа не најдов да пишува во упатството, само пишува дека може да се исклучи.
Fast Freeze ти е за кога ќе ставиш поголема количина незамрзната храна во замрзивач, ја пушташ тогаш таа опција за брзо замрзнување и кога ќе се замрзне храната ја гасиш.....за да продолжи замрзивачот да си работи во стандарден мод.
Јас еднаш само до сега сум кликнал на Fast Freeze ми требаа коцки лед да ми бидат готови за брзо време....една прослава дома. :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554
Fast Freeze ти е за кога ќе ставиш поголема количина незамрзната храна во замрзивач, ја пушташ тогаш таа опција за брзо замрзнување и кога ќе се замрзне храната ја гасиш.....за да продолжи замрзивачот да си работи во стандарден мод.
Јас еднаш само до сега сум кликнал на Fast Freeze ми требаа коцки лед да ми бидат готови за брзо време....една прослава дома. :D
Да го изгасив тоа откако видов дека коморите во замарзнувачот се замаглени и имаше малце фатено мраз. Со таа опција заприметив од страна фрижидерот беше топол многу повеќе за разлика без Fast Freeze.

Сега сакам да уклучам да работи на Еco Mode. Дали тоа е добра опција?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Да го изгасив тоа откако видов дека коморите во замарзнувачот се замаглени и имаше малце фатено мраз. Со таа опција заприметив од страна фрижидерот беше топол многу повеќе за разлика без Fast Freeze.

Сега сакам да уклучам да работи на Еco Mode. Дали тоа е добра опција?
Велат дека не е препорачливо постојано да е во Eco Mode.....тоа е наводно за кога има помалку храна во него однсно е полупразен....нешто како Vacation mode....совет, остај си го во нормален режим на работа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Јас зедов ваков пред 4.5 години за 550 еур. Купен од Нептун и со гаранција од 5 години. На линков долу не е скроз ист ама тој е моделот.


Добар беше дури му работеше компресорот, но во септември му цркна. Поправката траеше скоро 7 недели. Сега откако ми го донесоа компресорот брчи како трактор, и смрди корни на пластика изгорена.

Тоа е, да си кажам искуство.

Утре пак му се јавувам на мајсторите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom