Француска лига 1 - Ligue 1 2021/22

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Почеток на новата сезона во Лига 1. сезона 2011-12
20 тима се борат за титулата,

1 Montpellier Hérault SC
2 Olympique Lyonnais
3 Toulouse FC
4 SM Caen
5 FC Lorient
6 Olympique de Marseille
7 Evian TG FC
8 Stade Brestois 29
9 FC Sochaux-Montbéliard
10 LOSC Lille Métropole
11 AS Nancy Lorraine
12 AS Saint-Etienne
13 Dijon FCO
14 Girondins de Bordeaux
15 Stade Rennais FC
16 Paris Saint-Germain
17 Valenciennes FC
18 AJ Auxerre
19 OGC Nice
20 AC Ajaccio

Дижон и Евјан се екипите кои прв пат играат во првата дивизија
Бранител на титулата е Лил

Прогноза за најсериозните кандидати оваа година е дека за титулата ќе се борат Лион,ПСЖ,Марсеј и Лил

http://www.ligue1.com/
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
970
Поени од реакции
297
Марсеј или Лион ќе го освои првенството, ПСЖ се уште не се уиграни и не верувам дека толку лесно ќе се адаптираат како целина, можеби следната сезона.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Според мене ПСЖ се најголеми фаворити за освојување затоа што имаат најдобар ростер на играчи. Иако денес загубија очекувам во наредните неколку натпревари Менез и Пасторе заедно со нивните најдобри играчи од лани Нене и Хоарау да покажат што знаат.

Лион исто така имаат добар тим и очекувам и тие да бидат во битката за титулата до самиот крај. Марсеј и Лил играат добар напаѓачки фудбал па и од нив очекувам да бидат во битка за првите места.

Оваа сезона очекувам Евиан да изненади.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Знаев дека ПСЖ ќе кикснат. Толку фама се дигна околу нив и околу тоа како уште у стартот ќе се одлепеле на врвот, а никој не зема во предвид дека тимот треба да се уигра, без разлика колку ѕвезди има.
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Ке се уиграат ПСЖ ке виите !! имаат добри играчи !! не се коментира дали некој ке освои првенство уше во прво коло !! ја ипак викам дека ПСЖ ке бидат или 1 или 2 место !! едноставно ке гинат на терен !! затоа што многу пари потрошија на засилувања !! 120 милини ! :):vozbud:
 

Agent014

F.U.B.A.R.
Член од
26 октомври 2010
Мислења
379
Поени од реакции
147
Оваа сезона нема многу конкуренција така да ПСЖ и Марсеј ми се први фаворити , Лион не купи ништо , али има една од најдобрите младински , ако не и најдобра школа , во Франција , па од таму внесоа играчи . Ама не ги гледам како сериозен предизвикувач за титулата .
Бордо може да изненади пошто донесоа квалитетен менаџер, али составот не им е многу силен.
Лил е тука секако , дефинитивно завршува 1-4 место , а изненадување т.е добар пласман очекувам од Ст.Етијен и Евиан.
 
R

Roten 96

Гостин
ПСЖ напред.Се засилија многу сега се вистински кандидати за освојување на титулата. :)
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Лион нема да биде шампион, тоа сум сигурен, за друго не знам.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.020
Поени од реакции
20.765
Марсеј и ПСЖ ми изгледаат како најстабилни тимови, а и Лион секогаш е при врвот. Мој тип за шампион оваа сезона, Олимпик Марсеј.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Нема тим за титула Марсеј оваа година..
 
R

Roten 96

Гостин
Па после толку потрошени пари за засилувања редно ке биде PSg да освојат за нив сум од Франција напред PSG- Nene :D :D
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Сулејман Диавара (32) го продолжи договорот со Марсеј до 2014 година..:icon_lol:..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom